• Použite kód VEL15 na zľavu 15 % na všetko
  • Ku každej objednávke dáváme darček
  • Vyskúšané produkty, ktoré skutočne fungujú
  • Overené zákazníkmi, bezpečný a spoľahlivý nákup
  • Použite kód VEL15 na zľavu 15 %

Blog, Strana 10

Čo na zapareniny

Čo na zapareniny

Hoci sa s zapareninami stretávajú predovšetkým deti v novorodeneckom a dojčenskom veku, môžu pokojne potrápiť aj vás, dospelých. V dnešnom článku sa preto dočítate o prevencii vzniku zaparenín a poradíme vám, ako si s nimi rýchlo poradiť.

 

Čo sú to zapareniny

S zapareninami sa môžu stretnúť deti každého veku, ale najviac sa vyskytujú u novorodencov a dojčiat medzi 9 a 12 mesiacom života.

Zapareniny sa objavujú najčastejšie v oblasti kožných záhybov, na zadočku, slabinách a genitáliách, teda na miestach, kde sa produkuje viac potu a dochádza tu k treniu pokožky.

Postihnuté miesto potom môže byť popraskané (vplyvom pľuzgierikov vznikajú drobné prasklinky), podráždené (vzniká vyrážka), vysušené (dochádza k olupovaniu), alebo naopak vlhké (dochádza k mokvaniu). Zapareniny bežne sprevádza aj nepríjemné pálenie a svrbenie, čo je veľmi nekomfortné pre bábätko, ktoré je podráždené a plače.

Keďže deti v prvých mesiacoch svojho života nosia prakticky nepretržite plienky, u novorodencov a dojčiat nájdete zapareniny najčastejšie v plienkovej oblasti, kde sa plienka trie o pokožku.

 

Ako zapareniny vyzerajú a aké sú príčiny ich vzniku?

K vzniku zaparenín prispievajú vo veľkom enzýmy zo stolice pôsobiacej na koži dojčaťa v mieste zadku. Ďalej potom amoniak vznikajúci v dôsledku bakteriálneho rozkladu močoviny.

Zapareniny môžeme ďalej rozdeliť do jednotlivých foriem, ktoré sa líšia svojím pôvodom a podobou.

1. Prvú formu zaparenín označujeme termínom Intertrigo. Zapareniny tohto typu majú podobu červenej jasne ohraničenej plochy. V ojedinelých prípadoch môžu byť dané plochy mokvajúce. Zapareniny vznikajú najčastejšie potením, nedostatočnou hygienou, mechanickým trením kože alebo ako dôsledok obezity.

2. Druhou formou zaparenín je plienková dermatitída, ktorá je všeobecným označením pre zápalové zmeny na koži. Rozlišujeme W dermatitídu, zátvorkovú dermatitídu, erozívnu plienkovú dermatitídu a konečný gluteálny granulóm.

I. W dermatitída je najbežnejšou formou zaparenín vznikajúce v dôsledku trenia medzi plienkou a pokožkou.

II. Pre zátvorkovú dermatitídu sú charakteristické začervenané pruhy na vnútornej strane stehien spôsobené trením okraja jednorazovej plienky o pokožku.

III. Erozívna plienková dermatitída vzniká v dôsledku nedostatočnej hygieny bábätka, ktorého pokožka je v častom kontakte so stolicou.

IV. Poslednou, menej častou formou, je konečný gluteálny granulóm, objavujúci sa po dlhodobej lokálnej aplikácii silných kortikoidov pod plienky. Má podobu papúl a hrboľov s veľkosťou päť milimetrov až štyroch centimetrov.

 

Prevencia vzniku zaparenín

Aby ste zabránili vzniku zaparenín u svojich detí, používajte pravidelne kozmetiku, ktorá:

- obsahuje iba prírodné ingrediencie

- má antibakteriálny a upokojujúci účinok

- podporuje hydratáciu a regeneráciu pokožky

- prispieva k tvorbe silnej a zdravej ochrannej kožnej bariéry

 

K ďalším preventívnym opatreniam vzniku zaparenín patria:

- dostatočné vetranie pokožky

- pravidelné prebaľovanie – zhruba osemkrát denne

- dôkladné čistenie pokožky od zvyškov stolice a moču

- používanie plienok s primeranou veľkosťou

- obmedzenie príliš častého umývania pokožky

 

Ako riešiť zapareniny u bábätiek

Vysporiadať sa s zapareninami svojho bábätka vám pomôže detský krém na zapareniny s čisto prírodným zložením a obsahom ôsmich účinných látok. V zložení nájdete napríklad oxid zinočnatý, ktorý bráni vzniku nadmernej vlhkosti, nechtík lekársky s upokojujúcim účinkom a panthenol podporujúci hydratáciu, obnovu a regeneráciu pokožky.

Vzhľadom na šetrné zloženie krému ho môžete bez problémov použiť aj u dojčiat a batoliat s atopickou dermatitídou, ktorá vyžaduje špecifickú starostlivosť.

Tip: Pravidelné používanie krému môžete doplniť o bylinné kúpele, ktoré majú protizápalový účinok a prispievajú k upokojeniu podráždenej pokožky.

 

Ako dlho sa hojí zapareniny

Vzniknuté zapareniny začnú ustupovať zhruba po dvoch až štyroch dňoch pravidelného mazania krémom a ich úplného zmiznutia sa dočkáte po pár týždňoch.

Pri dodržiavaní všetkých vyššie spomínaných opatrení zvládnete vyliečiť zapareniny doma bez pomoci lekára. Avšak v prípade, keď sa zapareniny rozšíria do ďalších lokalít (napríklad podpazušia), odporúčame vám bezodkladne navštíviť dermatológa alebo pediatra.

 

Kozmetika pre bábätká

Súčasťou pravidelnej starostlivosti o pokožku vášho bábätka by mal byť aj detský olej na masáž bruška, ktorý je skvelou prevenciou pred vznikom koliky, pretože masírovanie stimuluje tráviace procesy a podporuje správne trávenie. Obsahuje slnečnicový, mandľový, levanduľový, marhuľový a feniklový olej, ktoré spoločne udržujú krásne hydratovanú pokožku bábätka, ale tiež pomáhajú uvoľniť napätie a uľahčiť zaspávanie.

Obľúbený kúpací rituál sa zase nezaobíde bez umývania vláskov. Na tieto účely sme vyvinuli prírodný detský šampón pre prvé vlásky, ktorý podporuje ich hydratáciu, ľahké rozčesávanie a zároveň ponúka prvotriednu starostlivosť o pokožku hlavy. V jeho zložení nájdete hydratačnú zložku glycerín alebo harmančekový olej, ktorý prispieva k udržaniu krásne hydratovaných a lesklých vlasov.

Viac informácií o tom, ako kozmetiku pre bábätká používať a vybrať nájdete v našom samostatnom článku na blogu.

 

Vedeli ste, že zapareniny môžu potrápiť aj dospelých?

Zapareniny sú u dospelých rovnako bežné ako u detí. Trápi obzvlášť mužov a to predovšetkým v letných mesiacoch, kedy sa všeobecne viac potíme.

K vzniku zaparenín u dospelých prispieva obzvlášť nosenie príliš tesného a nepriedušného oblečenia, kedy sa môže pokožka v danom mieste ľahko zapariť.

Objavujú sa v kožných záhyboch a miestach častého trenia. Zvlášť teda na vnútornej strane stehien, okolo konečníka, na genitáliách, v podpazuší, medzi prstami na nohách au žien pod prsiami.

Rovnako ako pri eliminácii zaparenín u detí, odporúčame udržiavať dané miesto v suchu. Ďalej je vhodné obliekať priedušné oblečenie z prírodných materiálov, aby dané miesto vetralo, a vy tak zabránili ďalšiemu zapareniu. Toto odporúčanie sa samozrejme týka aj spodnej bielizne.

Zapareniny ošetrujte hojivou masťou, ale bez problémov na ne môžete aplikovať detský krém na zapareniny alebo detský zásyp, ktorý absorbuje vlhkosť.

V neposlednom rade dbajte na dôslednú hygienu. Pri umývaní používajte prírodnú telovú kozmetiku bez parfumácie, pri ktorej máte istotu, že postihnuté miesto viac nepodráždi. Ďalej je vhodné používať intímnu umývaciu penu s antibakteriálnym účinkom. Pokiaľ cestujete, vždy majte po ruke antibakteriálne vlhčené obrúsky. Pokožku po umývaní vysušte vždy do sucha, ale dajte si pozor, aby ste ju príliš nedreli uterákom.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Tehotenstvo a dojčenie

Ashwagandha: aké sú účinky tejto byliny a v akej forme ju užívať?

Ashwagandha: aké sú účinky tejto byliny a v akej forme ju užívať?

Vedeli ste, že ashwagandha patrí k najčastejšie využívaným bylinám v ajurvédskej medicíne? O dôvod viac, prečo tomuto zázraku z ďalekej Indie venovať náležitú pozornosť.

 

Čo je to ashwagandha?

Ashwagandha, česky ašvaganda, prezývaná tiež snodárna vitania, indický ženšen alebo zimná čerešňa, je jednou z najmocnejších byliniek ajurvédskej (teda formy tradičnej indickej) medicíny, kde sa pre svoje blahodárne účinky využíva dlhšie ako 2 500 rokov. Jej využitie siaha až do staroveku, kedy bola používaná ako tonikum na posilnenie tela a predĺženie života.

Za krkolomným názvom sa skrýva robustná vytrvalá bylina, ktorej sa darí skvele v subtropických a tropických oblastiach, ale bez problémov prežije aj pri nižších teplotách do 10 °C.

 

Ašvaganda patrí do skupiny tzv. adaptogénnych rastlín

Adaptogénne rastliny nám pomáhajú s adaptáciou na nové životné podmienky a prispievajú k zvýšeniu celkovej odolnosti nášho organizmu. V tradičných kultúrach sú už po tisícročia využívané na zmiernenie stresu.

Adaptogény fungujú v tele tak, že korigujú množstvo vyplavených stresových hormónov pri stresovej situácii. Pri zvýšenej hladine kortizolu totiž môže dochádzať k potlačeniu imunitných funkcií a jeho nadprodukcia môže byť taktiež príčinou nadváhy a hormonálnej nerovnováhy.

Do skupiny adaptogénnych rastlín patrí ďalej maca peruánska. O tej sa dočítate v našich článkoch s tipmi na zmiernenie príznakov prechodu a tipmi na zvýšenie ženského libida.

 

Ashwagandha obsahuje viac ako 50 biologicky účinných látok

Jedinečné zdraviu prospešné vlastnosti jej dodávajú napríklad withanolidy, iným názvom steroidné laktóny, ktoré sa nachádzajú prevažne v koreni rastliny. Ashwagandha má vďaka ich prítomnosti antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že v tele dokáže obmedziť záškodnícku činnosť voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačný stres.

Práve oxidačný stres je jednou z najčastejších príčin predčasného starnutia pokožky. Môže mať za následok tvorbu vrások, šedý tón pleti, rozšírenie vyrážok a ďalších nedokonalostí. Pri vlasoch zase spôsobuje ich vysúšanie a nadmerné vypadávanie.

Ashwagandha ďalej obsahuje telu prospešné aminokyseliny, ale aj vitamíny a minerálne látky.

 

Účinky ašvagandy na ľudské zdravie

Ashwagandha napomáha k/ke:

- posilnenie organizmu

- zlepšenie odolnosti voči stresu

- zníženie úzkosti a depresie

- zníženie príznakov únavy

- zvýšenie vytrvalosti, fyzickej výdrže a svalovej hmoty

- zlepšenie koncentrácie a kognitívnych funkcií

- posilnenie imunitného systému po chorobe

- zlepšenie funkcie štítnej žľazy

- stabilizáciu hladiny cukru v krvi

- normálne činnosti kardiovaskulárneho systému

- zníženie zápalov v tele

- zníženie degenerácie mozgových buniek

- zdravému spánku

- udržanie správnej hladiny a rovnováhy látok v tele

- normálnemu menštruačnému cyklu

- hormonálna rovnováha

- zvýšenie libida

- zlepšenie sexuálnych funkcií

- zvýšenie plodnosti

- zvýšenie hladiny testosterónu u mužov

 

V akej forme a v akom množstve ashwagandhu najlepšie užívať?

Ashwagandha sa pestuje prevažne pre koreň, ktorý sa po zbere suší a následne drví na jemný prášok. V tejto podobe sa pije rozpustený vo vode, ale pre lepšiu chuť sa dá zmiešať s mliekom a medom.

Z snodárnej vitánie sa ďalej využívajú jej listy, ktoré sú bohaté na železo a skvele sa hodia na prípravu bylinného čaju. Jej typicky žlté kvety sú zase dobre známe pre svoje močopudné a afrodiziakálne účinky.

Najčastejšie sa odporúča užívať dávku 300 až 600 mg denne. K dostaniu sú čaje, sypké prášky a praktické kapsule. My vám na užívanie odporúčame štandardizovaný extrakt, ktorý na rozdiel od sušeného prášku obsahuje väčšie množstvo účinných látok. Konkrétne náš prírodný doplnok stravy VENIRA ashwagandha obsahuje v každej kapsuli 500 mg extraktu z ashwagandhy, z čoho 25 mg (5 %) patrí prospešným withanolidom.

 

Ako dlho a kedy ashwagandhu užívať?

Účinky ashwagandhy nenastupujú hneď, ale prejavujú sa až po pár týždňoch pravidelného užívania. Ashwagandhu je teda potrebné užívať najmenej štyri až šesť týždňov. Zhruba po troch mesiacoch užívania je vhodné dať si na nejaký čas pauzu.

Pokiaľ zvolíte naše prírodné kapsule VENIRA ashwagandha, užívajte jednu denne. Jedná sa o prehĺtateľné kapsule, ktoré je nutné zapiť dostatočným množstvom tekutín. Pre dobrú vstrebateľnosť by sa mali užívať spoločne s jedlom. Odporúčame neprekračovať dennú odporúčanú dávku, pretože by ste si mohli privodiť zažívacie problémy. 

 

A ako je to s dobou užívania ašvagandy?

Výhodou ashwagandy je, že ju môžete užívať ráno aj večer. Záleží len na vašom individuálnom zámere. Zvolený časový rámec potom odporúčame dodržiavať po celú dobu trvania kúry.

V skorých hodinách bude ashwagandha prínosom pre koncentráciu a potlačenie negatívnych podnetov prenikajúcich do mozgu. Jej večerné užívanie zase podporí kvalitu spánku a obmedzí prebúdzanie pred zazvonením budíka.

 

Kombinácia ašvagandy s ďalšími vitamínmi a liekmi

Ďalej je dobré spomenúť, že ašvagandu môžete užívať s bežnými doplnkami stravy, ako je napríklad vitamín C, horčík alebo multivitamín.

Pokiaľ trpíte akýmkoľvek ochorením alebo užívate lieky, je nevyhnutné konzultovať užívanie ašvagandy s lekárom.

Prosíme myslite na to, že užívanie ašvagandy nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, ani pre deti.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Výživové doplnky

Zubný kaz: Ako vzniká a ako mu predísť?

Zubný kaz: Ako vzniká a ako mu predísť?

Zubná sklovina je tým najtvrdším materiálom v celom našom organizme, ale ani to ju nerobí imúnne voči pôsobeniu baktérií, ktoré sú príčinou vzniku zubného kazu ako najčastejšieho infekčného ochorenia. V dnešnom článku sa zameriame na to, ako presne zubný kaz vzniká a ako mu v budúcnosti predísť, aby ste z každej ďalšej preventívnej prehliadky od zubného lekára odchádzali s veľkou pochvalou.

 

Ako vzniká zubný kaz?

Zubný kaz vzniká pri poškodení zubnej skloviny, ktorej hlavnou funkciou je ochrana korunky zuba. Vzniku zubného kazu predchádza množenie baktérií a zvyškov potravín, ktoré na povrchu zubov vytvára biofilm, ktorý nazývame zubný povlak.

Baktérie obývajúce naše zuby produkujú kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. Dochádza k tzv. demineralizácii, čo je proces, pri ktorom sa vplyvom pôsobenia kyselín v ústnej dutine uvoľňujú ióny minerálov zo zubnej skloviny. Tá sa stenčuje tak dlho, až baktérie preniknú k zubovine, čo je vrstva pod sklovinou, ktorá už obsahuje nervové vlákna. V tomto štádiu teda zaručene pocítite prvé bolesti, ktoré sa odvíjajú od hĺbky a umiestnenia kazu.

 

Ako bezpečne poznáte, že máte zubný kaz

Pociťujete bolesť zubov?

Máte na zuboch biele škvrny?

Pozorujete priehlbiny a otvory v niektorom zo svojich zubov?

Trápi vás zvýšená citlivosť zubov pri konzumácii studených a teplých nápojov?

 

Ak ste si na väčšinu vyššie spomenutých otázok odpovedali áno, potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou kaz. Príčin existuje hneď niekoľko, poďme sa pozrieť na tie najčastejšie.

 

Najčastejšie príčiny vzniku zubného kazu

Častý prísun sladených a kyslých nápojov a potravín.

Nedostatočná alebo zlá ústna hygiena.

Vedeli ste, že dôležitú úlohu pri vzniku kazu hrajú sliny? Tie neutralizujú kyseliny v ústnej dutine a podporujú remineralizáciu zubnej skloviny. Najmenej slín sa nám tvorí počas spánku, čo je pre baktérie doba, kedy sa im najviac darí. Preto je mimoriadne dôležité dôkladné čistenie zubov pred spaním.

 

Priebeh ošetrenia zubného kazu

Najlepšieho možného ošetrenia sa vám dostane od zubného lekára. Ten pri vŕtaní alebo preparácii odstráni kazom poškodeného tkaniva a prípadne starú výplň. Vyvŕtaný otvor následne nahradí zubnou výplňou (tiež zubnou plombou), ktorú vymodeluje do pôvodného tvaru zuba.

Dnes sa už používajú zubné plomby, ktoré farebne splynú s chrupom, takže váš úsmev bude počas niekoľkých desiatok minút opäť žiariť a nikto si ani nevšimne, že ste kedy mali kaz. Navyše sa nemusíte obávať ani bolesti, pretože prevažná väčšina zubných ordinácií ponúka anestéziu.

A čo by sa stalo, ak by ste príznaky zubného kazu zanedbali a k lekárovi nešli? Neliečený zubný kaz môže byť príčinou hlbokého poškodenia zuba, ktoré môže vyústiť do zápalu zubnej drene. V taký moment by ste pociťovali silnú pulzujúcu bolesť celej čeľuste, ktorú môžu sprevádzať opuchy a bolesti hlavy.

Bolesti sprevádzajúce zápal zuba by vás nakoniec k lekárovi predsa len dohnali, ale liečba je v tomto prípade časovo aj finančne náročnejšia, pretože zahŕňa čistenie kanálika, prípadne odstránenie zápalu, ktorý sa rozšíril cez koreňové kanáliky do kosti.

V najhoršom prípade môžete prísť o neliečený zub, a preto vám odporúčame vyraziť k lekárovi hneď, keď budete mať podozrenie na zubný kaz.

V najlepšom prípade by ste sa mali naučiť, ako tomuto infekčnému ochoreniu úplne predísť.

 

Prevencia vzniku zubného kazu

Choďte na pravidelné prehliadky k svojmu zubnému lekárovi. Zákernosť zubného kazu spočíva v tom, že vo svojom prvopočiatku nie je vždy voľným okom vidieť a odhalí ho iba röntgen. Pravidelnú preventívnu prehliadku by ste mali absolvovať raz až dvakrát ročne v závislosti od stavu zdravia vašich úst.

Dbajte na dôslednú ústnu hygienu. Na dennej báze používajte klasickú kefku so stredne mäkkými až mäkkými vláknami, jednozväzkovú kefku a medzizubnú niť. Kefku vymeňte za novú každého štvrť roka, alebo skôr, ak je to potrebné. Zuby si čistite vždy najmenej dve minúty a to dvakrát denne – ideálne ráno a večer. Využite na to bieliacu zubnú pastu s osviežujúcou mätovou príchuťou, s ktorou si udržíte dokonale čisté a vyleštené zuby a budete eliminovať zubný povlak ako aj nežiaducu pigmentáciu.

Dochádzajte pravidelne na dentálnu hygienu. Vďaka pravidelnej dentálnej hygiene budete redukovať množstvo baktérií, ktoré nemajú vo vašich ústach čo robiť. V prípade, že sa o svoj chrup staráte dobre, odborné čistenie by ste mali absolvovať raz až dvakrát ročne. Ak máte chronické problémy, dohodnite sa so svojím lekárom na individuálnom pláne.

Obmedzte konzumáciu potravín, ktoré zvyšujú kazivosť zubov. K takým potravinám patria cukrovinky s obsahom sacharózy a tiež sladené nápoje, ktoré sú navyše aj veľmi kyslé.

 

Ako sa chrániť pred vznikom zubného kazu

Znížte rýchlosť demineralizácie zubnej skloviny vďaka pravidelnému používaniu ústnej vody so zinkom. S jej pomocou posilníte svoju zubnú sklovinu a obnovíte v nej dôležité látky a minerály, čím prispejete k zníženiu rizika vzniku zubného povlaku, zubného kameňa či kazu a udržíte svoje zuby oslnivo čisté a zdravé.

V prípade, že už pozorujete známky oslabenia zubnej skloviny, vyskúšajte našu ústnu vodu s horčíkom a ďalšími minerálmi, ktoré podporujú remineralizáciu, teda navrátenie a uloženie iónov minerálov späť do zubnej skloviny. Ústna voda ďalej prispieva k zdraviu ďasien a udržaniu rovnovážneho pH ústnej dutiny.

Ďalšie produkty s prírodným zložením, s ktorými sa zbavíte nežiaducej pigmentácie na povrchu zubov, odstránite zubný povlak a podporíte udržanie zdravej ústnej dutiny, nájdete na našom e-shope.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Zdravie a nemoc

Opálenie ako od mora po celú zimu? Vieme, ako na neho!

Opálenie ako od mora po celú zimu? Vieme, ako na neho!

Získajte počas chvíľky bronzovú pokožku kedykoľvek si zaumienite! Nemusíte kvôli tomu na dovolenku ani do solária. Krásneho a prirodzeného opálenia môžete vďaka samoopaľovacej kozmetike dosiahnuť behom chvíľky z pohodlia svojho domova. V dnešnom článku vám poradíme, ako na to.

 

Výhody samoopaľovania

Samoopaľovacia kozmetika je bezpečnou alternatívou tradičného opaľovania ako aj umelého opaľovania v soláriu. Aké sú podľa nás hlavné výhody samoopaľovania?

Opálenie si môžete udržať po celý rok bez nutnosti vystavovať svoju pokožku nebezpečnému UV žiareniu.

Kozmetiku zvládnete aplikovať jednoducho a sami z pohodlia domova.

Výsledku dosiahnete behom pár desiatok minút.

Môžete regulovať intenzitu opálenia.

 

DHA alebo zložka, vďaka ktorej samoopaľovacia kozmetika funguje

K sfarbeniu vašej pokožky po aplikácii samoopaľovacieho krému dochádza vďaka látke DHA, čiže dihydroxyacetónu, pre ktorú sa používa aj označenie glycerón.

DHA reaguje s aminokyselinami v kožných bunkách av podstate imituje Maillardovu reakciu. Pri tej sa na povrchu kože tvoria melanoidíny, čiže tmavo sfarbené zlúčeniny, vytvárajúce kozmetický efekt opálenia.

Látka DHA je bezfarebná, ale často sa môžete stretnúť so samoopaľovacími prípravkami, ktoré sú sfarbené do hneda. Môžu za to farbivá, ktoré nemajú samozrejme na výsledný efekt žiadny vplyv, ale pomôžu vám k rovnomernému opáleniu, pretože vďaka nim vidíte, ktoré časti tela už ste natreli. Z hľadiska intenzity opálenia je rozhodujúce iba množstvo DHA v danom produkte – platí, že čím viac DHA produkt obsahuje, tým intenzívnejšie bude výsledné opálenie.

 

Samoopaľovacia kozmetika

DHA slúžiace na tónovanie pokožky a získanie dočasného a zároveň veľmi prirodzeného opálenia nájdete v našej samoopaľovacej pene na telo a tvár s obsahom 14 aktívnych zložiek vrátane glycerínu, ktorý na seba dokáže viazať vlhkosť, čím pokožke dodáva potrebnú hydratáciu a dokonale ju zjemňuje.

Naša samoopaľovacia pena je vhodná jednoducho pre každého, kto si chce udržať krásne opálenie po celý rok a zároveň je skvelým riešením pre jednotlivcov s alergiou na slniečko. Pena sa navyše veľmi jednoducho rozotiera, takže dosiahnuť rovnomerné opálenie nebude ťažké. Výsledky môžete pozorovať zhruba po troch až ôsmich hodinách od aplikácie.

Bronzujúca zložka DHA je ďalej súčasťou nášho samoopaľovacieho mlieka s neodolateľnou vôňou marhule. Špecifického zápachu, ktorý je typický pre mnohé samoopaľovacie krémy, sa teda obávať určite nemusíte.

V prípade samoopaľovacieho mlieka môžete tiež sami regulovať intenzitu opálenia a produkt bez problémov použiť aj na svoju tvár – na zabezpečenie rovnomerného opálenia odporúčame zmiešať samoopaľovacie mlieko s nočným krémom, ktorý bežne používate.

 

Príprava na samoopaľovanie

Zhruba 24 hodín pred tým, než sa vôbec pustíte do samoopaľovacieho procesu, použite telový peeling, ktorý vás zbaví odumretých kožných buniek, suchých šupiniek a nahromadených nečistôt, ktorých prítomnosť by mohla byť príčinou nerovnomerného opálenia.

Pokiaľ máte po holení citlivú pokožku, epiláciu či depiláciu odporúčame vykonať aj najneskôr 24 hodín pred samoopaľovaním. Predídete tak zbytočnému podráždeniu a zároveň docielite priame aplikácie na pokožku, nie na chĺpky.

Tesne pred samoopaľovaním si dajte sprchu a naneste telové mlieko alebo krém.

Vďaka tejto príprave bude vaša pokožka krásne jemná a hydratovaná. Samotná samoopaľovacia kozmetika sa vám bude ľahšie nanášať a obsiahnuté aktívne látky sa ľahko vstrebajú do pokožky.

 

Zásady samoopaľovania

Samoopaľovaciu kozmetiku nanášajte vo večerných hodinách, aby obsiahnuté aktívne látky mohli účinkovať cez noc.

Produkt aplikujte v tenkej vrstve a krúživými pohybmi rovnomerne po celom tele.

Začnite s väčšími plochami ako sú ruky a nohy.

Produkt následne rozotrite do stratena na menšie plochy ako priehlavky, prsty, chrbty dlaní, lakte a kolená. Pomôže, keď lakte, kolená a prsty ľahko ohnete, aby sa produkt dostal skutočne všade a vám tak nevznikali tmavé miesta.

Pokiaľ produkt roztierate rukami, nezabudnite si ich okamžite po aplikácii dôkladne umyť.

Po dokončení aplikácie počkajte aspoň 15 minút, než sa oblečiete.

Nasledujúci deň ráno sa dôkladne osprchujte.

 

Ako na rovnomerné opálenie bez nežiaducich škvŕn a zafarbených dlaní?

Stavte na našu aplikačnú rukavicu vyrobenú zo super mäkkého zamatu. Navrhli sme ju špeciálne tak, aby vám uľahčila aplikáciu samoopaľovacích produktov a zaistila ich rovnomerné a bezchybné rozloženie na pokožke.

S pomocou aplikačnej rukavice:

- urýchlite celý samoopaľovací proces

- získate kontrolu nad aplikáciou

- zamedzíte vzniku nevzhľadným škvŕn

- dosiahnete rovnomerné opálenie

- minimalizujete riziko zafarbenia dlaní

 

5 najčastejších otázok týkajúcich sa samoopaľovania

Ako často používať samoopaľovaciu kozmetiku? Každých päť až sedem dní, alebo podľa potreby. Pokiaľ preferujete kúpeľ pred sprchou, pravidelne navštevujete kúpalisko a hydratačný krém používate len sporadicky, efekt opálenia vám vydrží všeobecne kratšiu dobu.

Ako dlho nechať pôsobiť samoopaľovaciu kozmetiku? Produkt by mal pôsobiť na pokožke tri až osem hodín v závislosti od toho, ako intenzívneho opálenia chcete dosiahnuť. Najlepšie a najjednoduchšie je nechať pôsobiť samoopaľovaciu kozmetiku cez noc.

Ako dlho vydrží umelé opálenie? Pokožka sa neustále obnovuje a spoločne s odumretými kožnými bunkami sa odlupujú aj melanoidíny, ktoré vznikajú vďaka DHA, a teda dochádza k postupnému blednutiu bronzového tónu. Efekt opálenia tak vydrží spravidla päť až sedem dní.

Ako odstrániť samoopaľovací krém? Pokiaľ je efekt opálenia intenzívnejší, než ste požadovali, postupujte podobne ako pri príprave. Urobte si teplý kúpeľ, do ktorého sa aspoň na 20 minút naložte. Potom urobte telový peeling, ktorým zjemníte svoje opálenie.

Ako odstrániť škvrny od samoopaľovacieho krému z oblečenia? Škvrnám na oblečenie zamedzíte jednoducho tým, že po aplikácii počkáte odporúčaných 15 minút, než sa oblečiete. Pokiaľ sa vám predsa len podarí zašpiniť svoje obľúbené pyžamo alebo uterák, nechajte škvrnu odmočiť v perlivej vode. Potom fľak potrite zmesou pracieho prášku s trochou vody. Postup aspoň dvakrát zopakujte a potom danú vec vyperte v práčke podľa inštrukcií na štítku.

 

Teraz keď už máte odpovede na všetky otázky a viete, ako pri samoopaľovaní správne postupovať, veríme, že sa rozplynú všetky vaše obavy, a vy sa čo najskôr vydáte na cestu za krásnym a bezpečným opálením. Nezabudnite, že samoopaľovací krém a všetko ďalšie, čo budete potrebovať, nájdete u nás.

Na záver by sme radi pripomenuli, že samoopaľovacia kozmetika vás nechráni pred UV žiarením, a preto ju nepoužívajte pri pobyte na slniečku. Namiesto toho siahnite po opaľovacom kréme s SPF 50, alebo si vyberte iný produkt zo sekcie opaľovacej kozmetiky.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Curly Girl metóda: Čo to je a pre koho je vhodná?

Curly Girl metóda: Čo to je a pre koho je vhodná?

V našom nedávnom článku sme s vami zdieľali tipy na starostlivosť o vlnité a kučeravé vlasy. Dnes na túto tému nadviažeme a spoločne si posvietime na svetovo populárnu Curly Girl metódu. Čo myslíte, podľahnete jej aj vy?

 

 

Čo je to Curly Girl metóda

Curly Girl metóda, ktorá je medzi zasvätenými známa pod skratkou CGM, označuje novodobý prístup k starostlivosti o vlnité a kučeravé vlasy.

Cieľom je podporiť krásu vĺn a kučier a prebudiť ich k životu vďaka definícii ich prirodzenej štruktúry. CGM potom ponúka ucelený návod starostlivosti od umývania až po styling, ktorý vás dovedie k hydratovaným, lesklým a dokonale definovaným kučerám. Než si predstavíme jednotlivé kroky, poďme si priblížiť, kde sa táto metóda vzala.

 

História Curly Girl metódy

Za Curly Girl metódou stojí Lorraine Massey, kaderníčka z Veľkej Británie, ktorá robí hrubú čiaru za utláčaním vlnitých a kučeravých vlasov. Našťastie pre nás zaznamenala celý koncept Curly Girl vo svojej rovnomennej knihe, a my tak vďaka nej získavame podrobný návod, ako nahradiť doterajšie nezdravé návyky a nechať vyniknúť prirodzenej kráse svojich vlniek a kučier.

 

Pre koho je Curly Girl metóda vhodná?

Pokiaľ máte prirodzene vlnité alebo kučeravé vlasy, tak práve pre vás! Curly girl metóda vás naučí, ako vyťažiť potenciál svojich vlasov skutočne naplno a naozaj nezáleží na tom, či sa vám vlasy vlnia len ľahko, alebo máte veľmi objemné kučery.

Nie ste si istí tým, či svoje vlasy môžete považovať za vlnité? Pomôže vám jednoduchý test! Umyte si vlasy bežným spôsobom a ešte mokré ich premačkajte od končekov smerom ku korienkom. Potom ich nechajte bez použitia akéhokoľvek stylingového prípravku uschnúť. Potom už stačí obyčajný pohľad do zrkadla, aby ste sa presvedčili o tom, či máte vlasy vlnité alebo rovné.

Tip: Zistite viac o rozdieloch medzi vlnami a kučerami v našom článku.

 

Môže Curly Girl metóda rozvlniť rovné vlasy?

Pokiaľ sú vaše vlnky výsledkom pravidelného kulmovania alebo používania natáčok, ale inak máte prirodzene rovné vlasy, bohužiaľ ani pri dodržiavaní všetkých krokov CGM ich nerozvlníte. Vlnenie vlasov je totiž dané tvarom folikulov, z ktorých vlasy rastú, a ich tvar sa žiadnym spôsobom ovplyvniť nedá.

 

Starostlivosť o vlnité a kučeravé vlasy podľa Curly Girl metódy

1. Vlasová starostlivosť podľa Curly Girl metódy

Pri každom umývaní použite šampón pre kučeravé vlasy kombinujúce účinky vybraných prírodných extraktov a ďalších jemných zložiek tak, aby vaše kadere vyzerali úžasne a vy sa cítili najlepšie, ako je to len možné. Obsiahnutý extrakt z ľanového semienka redukuje krepatenie vĺn a predlžuje ich výdrž, marhuľový olej zase udržuje ich dostatočnú hydratáciu. Aktívna látka Emolid CC zase ponúkne dokonalú starostlivosť vašej vlasovej pokožke, ktorú zmäkčuje a zvláčňuje.

Ďalším produktom, ktorý by ste nemali zabudnúť pri žiadnom umývaní je prírodný kondicionér pre kučeravé vlasy, ktorý ich vyživí a podporí v prirodzenej regenerácii. V jeho zložení nájdete celkom 20 účinných ingrediencií vrátane hydrolyzovaného keratínu, ktorý posilňuje vlasovú štruktúru a zvyšuje jej odolnosť voči poškodeniu. Ďalej podporuje pružnosť vlasov a obnovuje poškodené vlasové vlákna.

 

2. Umývanie vlasov podľa Curly girl metódy

Najprv svoje vlasy pripravte na nové poriadky tým, že ich dôkladne vyčistíte od minerálov, chlóru a ťažkých kovov. Na to môžete využiť šampón bez silikónov, ale so sulfátmi – túto požiadavku spĺňajú obvykle mužské kozmetické produkty 2v1. Tento krok je dôležitý pre odstránenie všetkých usadenín, ktoré by bránili v absorpcii hydratačných a výživných zložiek obsiahnutých v produktoch vhodných pre vlnité a kučeravé vlasy, takže raz vám to vaše vlasy odpustia. Ďalej už používajte iba prírodnú vlasovú starostlivosť bez silikónov, sulfátov a parabénov. Ako postupovať?

Svoje vlasy dôkladne prepláchnite a až budú nasiaknuté vodou, aplikujte šampón na vlasovú pokožku. Pre jeho precíznu aplikáciu odporúčame použiť stimulujúcu masážnu kefu, ktorá prekrvuje pokožku hlavy, podporuje prirodzený rast vlasov a pomáha k efektívnejšiemu vstrebávaniu účinných látok z vlasovej starostlivosti. Potom vlasy zmyte a postup opakujte ešte raz.

Po umytí vlasov šampónom z nich vyžmýkajte prebytočnú vodu a pokračujte aplikáciou kondicionéra do končekov a na dĺžky. Potom vlasy dôkladne prečešte a nechajte pôsobiť po odporúčanú dobu.

Po uplynutí doby pôsobenia dajte hlavu do predklonu, do dlaní si napustite vodu a potom postupne každý prameň od končekov pokrčí smerom k vlasovej pokožke. Týmto podporíte hydratáciu svojich vlasov a definíciu vĺn a kučier.

Na záver umývanie vlasy dôkladne opláchnite teplou vodou. Až z nich dostanete všetky zvyšky produktov, záverečné opláchnutie vykonajte studenou vodou. Tým zatiahnete vlasové vlákna, uzamknete v nich hydratáciu a uhladíte ich povrch. Vlasy po umytí nijako nedrhnite!

 

3. Česanie vlasov podľa Curly Girl metódy

Je veľmi dôležité, aby ste prestali s česaním svojich kučeravých vlasov na sucho. Suché kučery sú veľmi náchylné na poškodenie – narušíte povrch vlasov, polámete ich a podporíte nežiaduce krepovatenie. Navyše tým prichádzate o krásne definované kučery.

Hrebeň je ideálny použiť vo chvíli, keď sú vaše vlasy mokré a nasiaknuté kondicionérom. Pri samotnom česaní potom postupujte vždy v smere od končekov ku korienkom. Pokiaľ to ide stuha, pridajte trochu kondicionéra.

 

4. Styling vlasov podľa Curly Girl metódy

Styling sa oplatí vykonávať na vlasoch dostatočne nasiaknutých vodou – to znamená bezprostredne po umývaní.

Prípravky môžete nanášať v predklone – ľahšie si tak udržíte cestičku na svojom mieste a uchováte tvar vĺn, ktoré ste pracne definovali už počas umývania. Záleží ale samozrejme na tom, aký typ vlnitých a kučeravých vlasov máte. Kučery pripomínajúce prstienky alebo špirálu bude jednoduchšie upravovať prameň po prameni, čo by sa v predklone robilo ťažko.

V tejto fáze starostlivosti o vlasy môžete nanášať najrôznejšie peny, krémy a gély, ktoré fungujú ako aktivátory vĺn alebo podporujú objem vlasov. Vždy ich ale najprv rozotrite v dlaniach a až potom aplikujte na vlasy.

 

5. Vysušenie vlasov podľa Curly Girl metódy

Po umývaní a stylingu si zviažte vlasy do turbanu - ale tentoraz bez použitia froté uteráka, ktorý by mohol vaše kučery poškodiť a spôsobiť krep.

Na pomoc si vezmite uterák z mikrovlákna, alebo ešte lepšie staré bavlnené tričko - ideálne z pánskeho oddelenia. Vďaka širokým rukávom sa vám bude dobre viazať okolo hlavy. Z takého trička si potom jednoducho vytvoríte čiapku, ktorá pojme prebytočnú vlhkosť z vašich vlasov.

Po pár minútach (maximálne desiatich) tričko zložte a pustite sa do fénovania s difuzérom. Pred tým ale ešte naneste tepelnú ochranu. Pri fénovaní nastavte strednú teplotu a intenzitu a až vaše vlasy ľahko preschnúť, oboje stiahnite na najnižší stupeň. S fénovaním pokračujte až do momentu, kým budú vaše vlasy suché na 80–90 %. Bezprostredne po vysušení do vlasov nesiahajte, aby ste si pracne definované vlny nezničili.

 

6. Prebudenie do krásy podľa Curly Girl metódy

Ak sa nechcete budiť s vysušenými a elektrizujúcimi vlasmi, pred spaním ich zopnite hodvábnou gumičkou na temene hlavy. Potom pridajte hodvábnu obliečku na vankúš, ktorým svoje vlasy ochránite pred nežiaducim krepatením a strapatením. Vankúš môžete nahradiť hodvábnou čiapočkou, ktorá vám skvele poslúži aj pri cestovaní.

 

Ako dlho CGM trvá a ako začať?

Pripravte sa na dlhý beh, ktorého dĺžka sa bude odvíjať od toho, ako veľmi ste dávali svojim vlasom zabrať. Ak ste ich mnoho rokov farbili a používali vlasovú starostlivosť plnú chémie, zmena bude skôr pozvoľná. Napriek tomu okamžite uvidíte, ako sa vaše vlnky a kudrlinky prebúdza k životu a vaša koruna krásy vyzerá deň odo dňa lepšie.

No a ako začať? Zo všetkého najskôr si objednajte vlasovú starostlivosť pre vlnité a kučeravé vlasy. S prvými zmenami ale určite nemusíte čakať až do chvíle, kým vám balíček s novou kozmetikou dorazí.

Ešte dnes svoje vlasy môžete prestať:

- farbiť

- žehliť a kulmovať

- česať na sucho

- umývať príliš často a príliš horúcou vodou

- fénovať horúcim vzduchom

- vysúšať froté uterákom

 

Tip na záver

Pokiaľ sú vaše vlasy v dôsledku predchádzajúcej nevhodnej starostlivosti jemné a lámavé alebo vás trápi ich pomalý rast, odporúčame vám nasadiť náš bestseller – VENIRA PREMIUM kapsule pre vlasy, nechty a pleť. Ide o prírodný doplnok stravy s obsahom 20 aktívnych látok podporujúcich udržanie normálneho stavu nechtov, vlasov a kože.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy

Ústna voda: Nevyhnutná súčasť hygieny, alebo zbytočnosť?

Ústna voda: Nevyhnutná súčasť hygieny, alebo zbytočnosť?

Lámete si hlavu nad tým, či je vhodné zahrnúť ústnu vodu do starostlivosti o svoju ústnu dutinu? V dnešnom článku nájdete odpovede na všetky vaše možné otázky týkajúce sa tohto produktu. Dozviete sa, prečo ústnu vodu pravidelne používať, ale aj to, aký typ ústnej vody môže vášmu úsmevu uškodiť.

 

Kam sa nedostane žiadna kefka, pošlite ústnu vodu

Asi každý z nás považuje za úplne samozrejmú súčasť ústnej hygieny kefku na zuby. U ústnych vôd to tak nie je a dôvodom je možno práve to, že sú častým predmetom diskusie. My si ale rozhodne stojíme za tým, že ústna voda je dôležitou súčasťou komplexnej starostlivosti o ústnu dutinu. Hneď si povieme prečo.

Pre mnohých by mohla byť hlavným benefitom ústnych vôd ich schopnosť okamžite osviežiť dych, a teda spríjemniť pocit v ústach. V skutočnosti toho vie oveľa viac!

 

Účinky ústnych vôd

Prináša okamžitý pocit osvieženia. Ústne vody s obsahom zinočnatej soli, alebo inou zložkou s antimikrobiálnym účinkom, sa podieľajú na odstránení pachov spôsobených baktériami a prispievajú k dlhotrvajúcemu a príjemnému čistému pocitu. S okamžitým zlepšením dychu pomáhajú aj zložky s osviežujúcim účinkom. Veľmi vyhľadávaný je napríklad mentol, ktorý prekrýva nepríjemný zápach z úst, čím zvyšuje pocit čistých a zdravých zubov.

Posilňujú zubnú sklovinu. Ústne vody s obsahom minerálnych látok (horčíka, sodíka, draslíka, vápnika apod.) majú remineralizačný účinok. To znamená, že prispievajú k vráteniu a uloženiu iónov minerálov späť do zubnej skloviny, čím ju posilňujú.

Odstraňujú zubný povlak a predchádza vzniku zubného kameňa. Ústne vody dokážu rozpustiť a eliminovať zubný povlak tvorený slinami, zvyškami potravín a baktériami, ktoré sa usadzujú na povrchu zubov av ťažko dostupných medzizubných priestoroch. Vďaka rozpusteniu nahromadeného povlaku z povrchu zubov sa navyše dočkáte belšieho úsmevu.

Zabraňujú vzniku zubného kazu. Pravidelným používaním ústnej vody, ktorá preniká aj na zle prístupné miesta, zabránite množeniu zubného povlaku, ktorý je častou príčinou vzniku zubného kazu. Samozrejme za predpokladu, že používate aj klasickú a medzizubnú kefku.

Pôsobí ako prevencia zápalov ďasien a infekcií. Vzhľadom na to, že k zápalu ďasien dochádza kvôli baktériám plaku, používaním ústnej vody s antibakteriálnym účinkom môžete tomuto ochoreniu úplne predísť. Antibakteriálne účinky má napríklad zinočnatá soľ obsiahnutá v ústnej vode so zinkom, pre silné a zdravé ďasná. Tá navyše dokáže znižovať rýchlosť demineralizácie.

Prináša úľavu citlivým zubom. Niektoré ústne vody dokážu utesňovať povrch zubov, čím znížia ich citlivosť na teplé či studené pokrmy alebo sladké potraviny.

Účinky ústnych vôd sa líšia produkt od produktu a vždy je rozhodujúci obsah účinných látok.

 

Môže pre vás byť dlhodobé používanie ústnej vody nebezpečné?

Áno, ale len za predpokladu, že budete používať denne ústnu vodu s obsahom alkoholu. Ten totiž ničí hlien, ktorý napomáha udržať v ústach vlhkosť. Tento vplyv môže pri dlhodobom používaní ústnej vody s alkoholom viesť k zlému dychu.

 

Ako vybrať ústnu vodu

Záleží hlavne na tom, čo od ústnej vody očakávate.

Pokiaľ máte citlivé zuby a túžite po viditeľne belšom úsmeve, po každom čistení zubov použite ústnu vodu s aktívnym uhlím a príchuťou mäty. Zatiaľ čo aktívne uhlie pomáha absorbovať nečistoty a obnovuje prirodzenú belosť zubov bez rizika narušenia zubnej skloviny, mäta pohlcuje pachy spôsobené baktériami a osviežuje váš dych.

Pokiaľ sa vám robí zubný povlak, odporúčame vám našu ústnu vodu so zinkom, ktorá dokáže znižovať rýchlosť demineralizácie. Ide o proces, pri ktorom sa vplyvom pôsobenia kyselín v ústnej dutine uvoľňujú ióny minerálov zo zubnej skloviny. Pri pravidelnom používaní tejto ústnej vody posilníte svoju zubnú sklovinu a obnovíte v nej dôležité látky a minerály, čím prispejete k zníženiu rizika vzniku zubného povlaku, zubného kameňa či kazu a udržíte svoje zuby oslnivo čisté a zdravé.

V prípade, že už pozorujete známky oslabenia zubnej skloviny, vyskúšajte našu ústnu vodu s horčíkom a ďalšími minerálmi, ktoré podporujú remineralizáciu, teda navrátenie a uloženie iónov minerálov späť do zubnej skloviny. Táto ústna voda ďalej prispieva k zdraviu ďasien a udržaniu rovnovážneho pH ústnej dutiny.

 

Ako správne používať ústnu vodu?

Ústnu vodu použite približne 30 minút po rannom a večernom čistení zubov.

Množstvo odporúčané výrobcom (na dávkovanie sa spravidla používa viečko) preplachujte v ústach po dobu približne 30 sekúnd.

Na dosiahnutie maximálneho účinku ústnu vodu nepregĺgajte a vždy ju vypľujte.

Ústa už ďalej nevyplachujte vodou a pokiaľ sa chystáte jesť, počkajte aspoň 30 minút.

Po večernom použití ústnej vody už nič nekonzumujte.

 

Zhrnutie

Hoci je ústna voda dôležitou súčasťou starostlivosti o ústnu dutinu, vnímajte ju iba ako užitočný doplnok na bežné čistenie zubov. Rozhodne by vo vašej rutine nemala nahradiť klasickú zubnú kefku ani tú medzizubnú, pretože bez nich si svoju zdravú a krásnu úsmev nemáte šancu udržať.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o telo

Neviete, ako zastaviť prejedanie? Poradíme vám!

Neviete, ako zastaviť prejedanie? Poradíme vám!

Nuda. Stres. Citové utrpenie. Depresia. To sú len niektoré z možných motívov pre záchvatové prejedanie. Zaujíma vás, ako sa líši od bežného prejedenia, aké sú jeho prejavy a ako mu zabrániť? To všetko, a oveľa viac, sa dozviete v dnešnom článku.

 

Čím sa líši prejedenie od záchvatovitého prejedania?

Asi každému z nás sa už niekedy stalo, že sa prejedol. Skrátka nám niečo chutilo toľko, že sme nedokázali prestať a zjedli toho viac, než naše telo potrebovalo. Trestom nám potom bolo maximálne také boľavé brucho. Naopak, pri záchvatovom prejedaní nemusí byť nutne motiváciou hlad a po skončení záchvatu prenasledujú danú osobu výčitky a pocity hanby.

Človek trpiaci záchvatovitým prejedaním sa ani vzdialene nedrží známeho príslovia „pi do polopita a jedz do polosýta“. Kompletne totiž stráca kontrolu nad svojím správaním pri konzumácii jedla, a teda aj nad množstvom skonzumovaných potravín.

Hlavný rozdiel teda spočíva v tom, že záchvatové prejedanie je jednou z foriem porúch príjmu potravy. Aké sú jej bežné prejavy?

 

Prejavy záchvatovitého prejedania

Zjete veľké množstvo jedla v krátkom čase.

Jete veľmi rýchlo a nenásytne.

Pokračujete v jedení aj napriek pocitu plného brucha.

Nemôžete dosiahnuť pocit nasýtenia.

Pri konzumácii sa necítite dobre, ale aj tak nemôžete prestať.

Po dojedení máte výčitky svedomia a pociťujete k sebe odpor.

Schovávate si potraviny a konzumujete ich potajomky.

 

Všetko vyššie popísané sa potom deje najčastejšie v súkromí (v skupine ľudí konzumujete skôr menšie množstvo, alebo nejete vôbec), pravidelne (približne raz týždenne) a dlhodobo (najmenej tri mesiace).

 

Následky záchvatovitého prejedania

Vzhľadom na to, že pri záchvate prijmete v krátkom čase veľké množstvo energie, zvyšujete tým riziko nadváhy. Nie je náhoda, že práve obezitou trpí až polovica všetkých osôb s touto formou poruchy príjmu potravy.

Spomínaná obezita potom zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, môže sa odraziť na stave vašich kĺbov av neposlednom rade aj na vašom duševnom zdraví. Na vašej psychike sa totiž neblaho podpisuje skutočnosť, že ste sa nedokázali ovládnuť, čím trpí vaša sebaúcta.

Záchvatovité prejedanie vedie často k rozvoju depresií a úzkostných porúch, ale ako sme spomenuli už v samotnom úvode, nezriedka kedy sa vyskytuje súčasne s nimi a k jednotlivým záchvatom dochádza práve v reakcii na onú psychickú nepohodu.

Kombinácia hanby, nadváhy a duševnej nepohody často ústi k tomu, že človek stráca chuť podieľať sa na najrôznejších spoločenských udalostiach, čo môže viesť až k jeho úplne sociálnej izolácii.

 

6 tipov, ako zabrániť záchvatovitému prejedaniu

1. Odhaľte príčinu vašich záchvatov

Zajedáte nudu, smútok, radosť, alebo jete v konkrétnej situácii skrátka len zo zvyku – napríklad pri pravidelnom sledovaní svojho obľúbeného seriálu? Prvým krokom k opätovnému získaniu kontroly nad jedlom bude odhalenie spúšťača vašich záchvatov.

Až sa budete nabudúce nachádzať v danej situácii, pomôže vám, ak si položíte nasledujúce otázky.

„Prečo toto vlastne jem?“

„Mám naozaj hlad?“

„Čo mi dané jedlo prinesie?“

Skrátka a dobre, pred každým sústom sa uistite, že máte naozaj hlad, a teda nejde iba o chuť, nudu alebo snahu zajesť smútok, alebo radosť.

 

2. Majte so sebou trpezlivosť

Je skôr nepravdepodobné, že svoj problém s emocionálnym prejedaním okamžite vyriešite. Zvyk je predsa len železná košeľa, a tak nemôžete očakávať, že zmena nastane hneď.

Berte svoju nápravu deň za dňom a chváľte sa za malé úspechy. Zároveň sa snažte neupadať do depresie, keď na okamih zaškobrtnete, pretože aj neúspech je súčasťou celej vašej cesty.

 

3. Vytvorte si nové návyky

Pokiaľ je pre vás ťažké nič nejesť v situácii, kedy by ste predtým automaticky siahli po obľúbenej láskomine, nahraďte ju zdravšou alternatívou.

Pri večernom sledovaní televízie tak môžete namiesto zemiačikov zobať napríklad orechy alebo zeleninu. So stresom vám zase pomôže prechádzka na čerstvom vzduchu, meditácia alebo cvičenie, čo sú zároveň aktivity, s ktorými zabijete nudu.

 

4. Nedržte žiadne diéty

Pri držaní drastických diét by ste sa akurát dostali z jedného problému do druhého. Tento stav by pre vás nebol dlhodobo udržateľný a je pravdepodobné, že po skončení diéty by ste sa dostali späť do začarovaného kruhu prejedania.

 

5. Na jedlo si vyhraďte dostatok času a vnímajte každé sústo

Namiesto diét dajte prednosť stravovaciemu režimu, ktorý pre vás bude z dlhodobého hľadiska udržateľný.

Do svojho jedálnička zahrňte dostatok bielkovín, pretože potom vás nebude toľko naháňať maškrtná. K hlavným zdrojom patrí napríklad mäso, mliečne výrobky, vajcia a ryby.

V priebehu celého dňa konzumujte potraviny s obsahom vlákniny, ktorá vás veľmi zasýti. Príkladom je ovocie a zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny, semienka a oriešky.

Svoj jedálniček si plánujte na viac dní dopredu a jednotlivé chody na ďalší deň si pripravujte do škatuliek. Nezabúdajte ani na desiaty, ktoré zaženú menší hlad.

Jednotlivé chody nevynechávajte. Vyhnete sa tak večerným náletom na chladničku.

Pri jedle sa nenechajte rozptyľovať okolím a vždy buďte maximálne prítomní. V priebehu teda nečítajte e-maily, nesledujte televíziu a nebuďte ani na svojom telefóne.

Jedzte pravidelne a vždy až v momente, keď pocítite hlad a naopak prestaňte vo chvíli, keď si budete pripadať sýti.

Jedlo si naservírujte na menší riad. Po dojedení pocítite uspokojenie z toho, že ste zjedli všetko, čo bolo na tanieri, ale zároveň budete mať istotu, že toho nebolo príliš.

V rozumnej miere si môžete aj naďalej dopriať slané a sladké pochutiny, ale snažte sa vyhnúť konkrétne tým, po ktorých ste často siahali pri záchvate.

Nikdy nechoďte nakupovať, keď ste hladní.

 

6. Do svojho jedálnička zaraďte náš prírodný doplnok stravy

Náš prírodný doplnok stravy VENIRA hunger blocker vám pomôže vymaniť sa z kolotoča nekonečného prejedania a získať späť kontrolu nad jedlom, a teda nad svojou telesnou hmotnosťou.

Tieto kapsule so špeciálne navrhnutou formulou kombinujúcou účinky garcinie kambodžskej a chrómu eliminujú už po pár okamihoch pocit hladu a nahrádzajú ho pocitom sýtosti, vďaka ktorému konečne prekonáte nekonečné prejedanie.

Garcinia kambodžská - napomáha k navodeniu pocitu sýtosti. Svojím pôsobením spomaľuje tvorbu nového tuku, čím prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti. Dokáže ovplyvňovať chuť do jedla a zároveň pôsobí pozitívne na psychiku človeka.

Chróm – napomáha k správnemu metabolizmu makroživín a podporuje udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

VENIRA hunger blocker vám pomôže predovšetkým v boji proti:

- nekonečnému prejedaniu

- častému pocitu hladu

- zvýšenej chuti do jedla

- rozhodenému tráveniu

- spomalenému metabolizmu

 

Rada na záver

Svoju zmenu k lepšiemu neodkladajte, pretože ideálne podmienky, na ktoré pravdepodobne čakáte, nikdy nenastanú. V pokoji si sadnite, nastavte si reálne ciele a s nimi rovno vymyslite aj spôsob, ako ich dosiahnete. Hneď v zápätí sa pustite do práce.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Zdravé stravovanie

Starostlivosť o pleť v zime

Starostlivosť o pleť v zime

Starostlivosť o pleť v chladných mesiacoch má svoje špecifiká, pretože naša pokožka dostáva kombináciou vetra a prechodov z tepla do zimy poriadne zabrať. Ako sa o svoju pleť v tomto ročnom období starať a na čo si dať obzvlášť pozor?

 

Špecifiká zimnej starostlivosti o pleť

Nízke vonkajšie teploty. Studený vietor. Mráz. Nízka vlhkosť vzduchu. Časté prechody z vonku do vykurovaných miestností.

To všetko spôsobuje, že je naša pokožka vysušená, začervenaná, napätá, podráždená a stenčená. Vedľajším efektom je potom strata elasticity a urýchlenie prirodzeného procesu starnutia kože.

Bohužiaľ strojcovia tohto deštruktívneho procesu sme veľmi často my sami. Na čo si dať pozor?

 

7 najčastejších chýb v starostlivosti o pleť v zime

1. Nepoužívate hydratačný krém. Počuli ste o tom, že voda z hydratačných krémov môže zamrznúť na pleti, a tá potom v dôsledku toho popraská? Tak na tento mýtus rovno zabudnite, pretože nič také sa stať nemôže. Pleťové krémy sú (nielen) v zime absolútnou nutnosťou a je žiaduce, aby boli hutné, výživné a s obsahom hydratačných zložiek. Pokiaľ by ste ich nepoužívali, koledujete si o dehydratácii svojej pleti.

2. Krém nanášate v malom množstve. Nielenže krém v pleti uzamyká vodu a účinné látky obsiahnuté v ďalších produktoch starostlivosti o pleť, taktiež plnia ochrannú funkciu. Pokiaľ by ste ho teda naniesli len v malom množstve, nemôže vašu pokožku dostatočne chrániť pred nepriaznivým vplyvom počasia.

3. Svoju pleť nechránite pred UV žiarením. Nezáleží na tom, či je vonku azúrová obloha, alebo je slniečko schované za mraky. Opaľovací krém na tvár skrátka musíte používať každé ráno pred odchodom z domu, pretože UVA aj UVB lúče sú hlavnou príčinou predčasného starnutia pokožky.

4. Zabúdate na starostlivosť o pery. Pery sú pokryté len tenkou vrstvou kože, ktorá je veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy. Navyše neobsahujú žiadne mazové žľazy, a tak sa veľmi ľahko vysušia a popraskajú. Vždy preto majte po ruke balzam na pery, ktorý sa zmestí do každej kabelky aj vrecka.

5. Nedodržujete pitný režim. Voda je kľúčová nielen pre perfektnú hydratáciu pokožky, ale aj celého tela. Problémom je, že v zime je náš pocit smädu všeobecne menší ako v lete, preto si svoj pitný režim musíte dobre strážiť.

6. Sprchujete sa, alebo kúpete v príliš horúcej vode. Pre vás je to možno uvoľňujúce, ale verte, že vaša pokožka má iný názor. Po kontakte s horúcou vodou môže byť vysušená a viac citlivá. Vhodnejšia je preto vlažná voda.

7. Vaše kozmetické produkty obsahujú alkohol. O alkohole je dobre známe to, že vysušuje pokožku, preto obmedzte jeho konzumáciu a vždy čítajte zloženie produktov. Stávkou na istotu pre vás bude prírodná pleťová kozmetika, ktorá neobsahuje ani ďalšie potenciálne škodlivé zložky ako sulfáty, silikóny a parabény.

 

Najväčšia výzva v zime? Udržať v pleti vlhkosť

Jedným z najväčších nepriateľov pleti v zime je suchý vzduch. V zimných mesiacoch klesá v interiéri vlhkosť vzduchu tým, že ohrievame studený vonkajší vzduch, ktorý je sám o sebe suchý a studený. Pre našu pleť sú potom problematické aj časté prechody z tepla do zimy.

Pokožka prichádza kvôli pôsobeniu suchého vzduchu o veľké množstvo vlhkosti, čo vedie k jej vysúšaniu, strate elasticity a popraskaniu. Tým všetkým je narušená ochranná bariéra pokožky. Vzniknutými trhlinkami potom prenikajú mikróby a najrôznejšie škodliviny, ktoré môžu viesť k rozvoju infekcií a kožných ochorení.

Vysúšaniu pleti sa dá našťastie ľahko predísť! Ako?

Zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu.

Dodržujte pitný režim.

Používajte pleťovú kozmetiku s obsahom hydratačných látok a ingrediencií, ktoré podporujú udržanie vlhkosti v koži. Aké látky patria do tejto skupiny?

 

Kyselina hyaluronová – telu vlastná látka s antioxidačnými účinkami, ktorá sa podieľa na zlepšení hydratácie pokožky a vyplnení vrások. Má zmierňujúce a regeneračné účinky a taktiež vytvára elastické kolagénové vlákna pre pevnosť a oporu kožných buniek.

Glycerín – prírodný hydratačný klenot na zásobovanie pleti potrebnou vlhkosťou. Zanecháva pokožku krásne hladkú a hydratovanú. Má jedinečnú vlastnosť priťahovať vlhkosť z okolitého prostredia a viazať ju v pokožke.

Obe vyššie zmienené zložky nájdete v našom jedinečnom sére s BIO kyselinou hyalurónovou a vitamínom C, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom, stimuluje syntézu kolagénu a pomáha hydratovať a rozjasniť pleť.

Ďalšie užitočné tipy, ako predísť vysúšaniu svojej pokožky sa dočítate v našom článku, ako spoznať dehydratovanú pleť.

 

Ako v zime obmedziť začervenanie pleti?

Ďalšou zložkou, ktorá pomáha hydratovať pleť je panthenol. Ide o látku získanú z kyseliny pantoténovej, ktorá sa nachádza vo všetkých tkanivách v tele a pri strete s pokožkou sa mení na vitamín B5.

Okrem toho, že panthenol podporuje hydratáciu pokožky, v zimnej starostlivosti o pleť sa vám bude hodiť aj z dôvodu, že dokáže upokojiť citlivú a podráždenú pokožku.

Panthenol nájdete napríklad v našej micelárnej vode pre citlivú pleť, ktorá obsahuje aj ružovú vodu z ruže stolisti. Tá prispieva k zjemneniu, tonizácii a upokojeniu pokožky.

Práve výťažky z ružovej vody sú skvelou prvou pomocou na začervenanie pleti, ku ktorému v chladných mesiacoch dochádza z dôvodu, že telo privádza krv bližšie k povrchu pokožky a krvným vlásočníčkam, aby sa zahrialo.

 

Nezabudnite svoju zimnú starostlivosť prispôsobiť typu svojej pleti

Chladné mesiace môžu byť obzvlášť náročné pre pleť prirodzene suchú, alebo naopak mastnú.

Zatiaľ čo suchá pleť ocení najviac hutný krém s obsahom prírodných olejov, pre mastnú pleť sa viac hodí ľahší pleťový krém s hydratačným účinkom a sérum redukujúce tvorbu kožného mazu.

Ďalšie tipy, ako sa starať o jednotlivé typy pleti nájdete v našom článku na blogu.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Ako sa správne starať o vlnité a kučeravé vlasy?

Ako sa správne starať o vlnité a kučeravé vlasy?

Máte prirodzene vlnité alebo kučeravé vlasy, ale neviete, ako sa o ne správne starať, aby ste nechali naplno vyniknúť ich kráse? Inšpirujte sa dnešným článkom, v ktorom vám poradíme, ako svoje vlasy rozvlniť a zabrániť nežiaducemu krepovateniu. Na začiatok si ale poďme urobiť poriadok v terminológii.

 

Aký je rozdiel medzi vlnami a kučerami?

Vlny

Tento typ sa nachádza niekde na pomedzí rovných a kučeravých vlasov. Podľa toho, ako veľmi sa vlní (obvykle do tvaru písmena S) ich môžeme rozdeliť na tri samostatné kategórie.

Vlnité vlasy môžu byť:

1. rovné pri korienkoch a vlnité skôr od uší ku končekom (2A)

alebo

2. rozdelené do voľne splývavých rozvlnených prameňov, ktoré svojím tvarom pripomínajú písmeno S (B2)

alebo

3. vlnité po celej svojej dĺžke (C2)

 

Kučery

Kučeravé vlasy sú na rozdiel od tých vlnitých veľmi objemné a jasne tvarované. Dajú sa rozdeliť do troch samostatných kategórií.

Kučeravé vlasy sú v každom prípade jasne definované, ale jednotlivé kučery sa líšia svojou veľkosťou. Môžu byť:

1. väčší v tvare písmena S (3A)

alebo

2. menšie pripomínajúce prstienky (3B)

alebo

3. tesné v tvare špirály s priemerom obyčajnej ceruzky (3C)

 

Nedivte sa, ak vaše vlasy zodpovedajú viacerým typom. Niektoré pramene môžu byť napríklad 3A a iné zase 3B. Je to úplne bežné.

 

Kučeravé vlasy a krepovatenie

Najväčšou slabinou vlnitých a kučeravých vlasov je sklon ku krepateniu. Ako mu zabrániť?

V prípade, že máte vlnité vlasy, radšej sa vyvarujte kozmetike pre afro. Taká by vaše vlasy zaťažila, a tým pádom by sa rýchlejšie mastili a postrádali objem. Používajte radšej stylingové produkty proti krepovateniu s uhladzujúcim účinkom – napríklad prírodné gély s ľahkou konzistenciou, peny alebo aktivátory vĺn.

Naopak u kučeravých vlasov sa oplatí siahnuť po stylingovom želé, fixačnej pene a hydratačnom kréme.

 

Ako spoznať, čo vašim vlasom chýba?

Vychádzajte jednoducho z toho, ako vaše vlasy vyzerajú po umytí.

Na prvý pohľad sú suché a ľahko sa strapatia? Také vlasy postrádajú pružnosť, k čomu dochádza vplyvom nedostatočnej hydratácie.

Sú rozstrapkané a vlny vám nedržia ani nepružia? Buď sú nadmerne hydratované, alebo vinou tepelných zásahov a chemických procedúr prišli o svoje stavebné jednotky, a teda postrádajú proteín.

Pokiaľ sú vaše vlasy elastické, ale po napnutí sa opäť vrátia do pôvodného stavu, znamená to, že sú zdravé a doprajete im starostlivosť, akú skutočne potrebujú. Tlieskame.

 

Vlasová starostlivosť pre vlnité a kučeravé vlasy bez sulfátov, silikónov a parabénov

So znížením krepovatenia vám ďalej pomôže šampón pre kučeravé vlasy s obsahom 22 prírodných zložiek, ktoré skrotia vaše divoké kučery na očarujúce vlny.

Exkluzívne zloženie šampónu pre kučeravé vlasy kombinuje vybrané prírodné extrakty a ďalšie jemné zložky tak, aby vaše kadere vyzerali úžasne a vy sa cítili najlepšie, ako je to len možné. Obsiahnutý extrakt z ľanového semienka predlžuje výdrž vĺn a marhuľový olej udržuje ich dostatočnú hydratáciu. Aktívna látka Emolid CC zase ponúkne dokonalú starostlivosť vašej vlasovej pokožke, ktorú zmäkčuje a zvláčňuje.

Pre precíznu aplikáciu šampónu odporúčame použiť stimulujúcu masážnu kefu pre vlasovú pokožku. Ta prekrvuje pokožku hlavy, podporuje prirodzený rast vlasov a pomáha k efektívnejšiemu vstrebávaniu účinných látok z kozmetických prípravkov.

Po umytí vlasov šampónom z nich vyžmýkajte prebytočnú vodu a pokračujte aplikáciou prírodného kondicionéra pre kučeravé vlasy, ktorý ich vyživí a podporí v prirodzenej regenerácii. V jeho zložení nájdete celkom 20 účinných ingrediencií vrátane hydrolyzovaného keratínu, ktorý posilňuje vlasovú štruktúru a zvyšuje jej odolnosť voči poškodeniu. Ďalej podporuje pružnosť vlasov a obnovuje poškodené vlasové vlákna.

Dôležité je, že ani jeden z vyššie popísaných produktov neobsahuje žiadne škodlivé látky, ktoré by vaše vlasy vysušili a narušili ich štruktúru. Prečítajte si u nás na blogu viac o tom, prečo je prírodná vlasová starostlivosť bez sulfátov, silikónov a parabénov vždy lepšou voľbou.

 

Styling vlnitých a kučeravých vlasov

Vlnité a kučeravé vlasy môžete samozrejme z času na čas upraviť do rovná, ale my vám odporúčame skôr podporiť ich prirodzený tvar. S tým vám pomôžu vhodne zvolené stylingové prípravky (gél, tužidlo, krém na vlny) a vlasový fén s difuzérom, pri ktorom nastavte strednú teplotu a strednú intenzitu fúkania. Na vlasy samozrejme vždy aplikujte ochranu pred vysokými teplotami.

A ako je to s česaním? Svoje vlasy učešte pri umývaní po aplikácii kondicionéra a potom pred fénovaním, keď sú vlasy ešte stále mokré.

V dňoch, kedy si vlasy neumývate, ich nečešte za sucha, pretože by ste tak prišli o krásne definované vlny a prispievali k ich poškodeniu.

 

Už ste počuli o curly girl metóde?

Curly girl metóda, skrátene CGM, spočíva v správnom výbere produktov a vhodnej starostlivosti o kučeravé vlasy s cieľom podporiť ich prirodzený tvar. V prvom rade ide teda o rešpekt toho, čo vaše vlnité/kučeravé vlasy naozaj potrebujú.

Curly girl metóda je postavená na niekoľkých základných princípoch vypísaných nižšie.

Podporuje sa prirodzený tvar vlasov.

Vlasy sa nefarbia.

Nepoužívajú sa kulmy a žehličky.

Vlasy sa umývajú maximálne 2–3× týždenne.

Používa sa iba vlasová starostlivosť bez silikónov, parabénov a sulfátov.

Vlasy sa neumývajú horúcou vodou a nefénujú na najvyššiu teplotu.

Na vysúšanie sa nepoužíva froté uterák.

Vlasy sa nečešú nasucho, pretože to škodí kučerám.

 

Jedno pripomenutie na záver

Rovné vlasy nerozvlníte, pretože vlnenie vlasov je dané tvarom folikul, z ktorých vlasy rastú – čím plochejší a oválny daný folikul je, tým sú vlasy vlnitejšie.

To znamená, že pokiaľ máte prirodzene rovné vlasy, nemôžete očakávať, že ich rozvlníte, pretože tvar folikul sa ovplyvniť žiadnym spôsobom nedá. Nepomôže teda vlasová starostlivosť určená pre vlnité/kučeravé vlasy ani praktizovanie curly girl metódy.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o vlasy

4 tipy, ako zmierniť príznaky prechodu

4 tipy, ako zmierniť príznaky prechodu

Ako spoznať, že ste v prechode a ako si od nepríjemných príznakov menopauzy uľaviť bez chémie? To, a oveľa viac, sa dozviete v dnešnom článku venovanom všetkým ženám, ktoré sa chcú cítiť skvele v každom veku a za každej situácie.

 

Čo je menopauza?

Menopauza, klimaktérium, alebo ľudovo ženský prechod, je biologický proces označujúci koniec plodnosti žien stredného veku. Toto obdobie možno tiež charakterizovať ako trvalú a úplnú zástavu menštruácie.

Aj keď je menopauza úplne prirodzenou súčasťou života každej ženy, jej nástup je úplne individuálny. Obvykle prichádza u žien vo veku medzi 48 až 55 rokom av priemere trvá dva až päť rokov.

 

Čo sa pri menopauze deje v ženskom tele?

V období prechodu z plodnej fázy do neplodnej, dochádza v tele k poklesu produkcie ženského hormónu estrogénu vo vaječníkoch.

 

Menopauza verzus perimenopauza

V súvislosti s touto tematikou rozlišujeme termín menopauzálny prechod alebo aj perimenopauza, ktorý označuje obdobie medzi reprodukčným vekom a skutočnou menopauzou. Mätúce potom pre vás môže byť to, že príznaky oboch biologických procesov sú si veľmi podobné. V oboch prípadoch totiž prídete o menštruáciu. Avšak až v momente, keď tento stav pretrváva rok, hovoríme o menopauze.

 

 

Zvyčajné symptómy ženskej menopauzy

Čím skôr spoznáte, že u vás nastáva menopauza, tým väčšiu šancu na zmiernenie príznakov máte. Ako teda spoznať, že skutočne prichádza?

Hormón estrogén ovplyvňuje v ženskom tele najrôznejšie procesy. S jeho poklesom sa tak spája:

- nepravidelný menštruačný cyklus a postupné vymiznutie menštruácie

- strata libida

- návaly tepla

- nadmerné potenie

- nespavosť

- priberanie na váhe

- bolesti hlavy

- brnenie končatín

- bolesti na hrudi

 

Pri menopauze sa môžu u niektorých žien objaviť problémy psychického charakteru. Môže vás sužovať náladovosť, nervozita, podráždenosť a plačlivosť. Nezriedka môžu tieto problémy vyústiť do depresie.

Aj keď vyššie spomínané príznaky môžu pôsobiť hrozivo, v zásade nie sú životu nebezpečné. Až tretina žien dokonca žiadne z vedľajších symptómov prechodu nepociťuje. A pokiaľ práve vy také šťastie nemáte, snažte sa k menopauze pristupovať ako k novej životnej etape. Zvládnuť jej nepríjemné symptómy vám pomôžu naše praktické tipy nižšie.

 

4 tipy, ako zmierniť príznaky menopauzy bez chémie

1. Upravte svoj jedálniček

Pokiaľ ste boli zvyknuté jesť čo hrdlo ráči, počítajte s tým, že ak sa chcete stále vojsť do svojich obľúbených šiat, drobným zmenám vo svojom jedálničku sa nevyhnete. Telo totiž reaguje na pokles estrogénu ukladaním tukov, pretože tukové tkanivo produkuje estrogén aj naďalej.

Rovnú ale zabudnite na drastické diéty, ktoré prináša iba krátkodobý účinok av konečnom dôsledku budete kvôli jo-jo efektu vážiť ešte viac, než pred začiatkom diéty.

Miesto obmedzovania v podobe diét stavte na pravidelné stravovanie. Jedzte v menších porciách zhruba päťkrát denne. Ku každému jedlu si pripravte porciu ovocia alebo zeleniny, pretože obsahujú dôležité vitamíny a antioxidanty. Svoj jedálniček rozšírte o sóju, morské plody, strukoviny, za studena lisované rastlinné oleje, morčacie, králičie a kuracie mäso.

Na záver chceme pripomenúť, že fajčenie, alkohol, kofeín, fast-food, silne korenené jedlá, cukrovinky, údeniny ani vyprážané jedlá do zdravého stravovania nepatria. Samozrejme si stále môžete dopriať, čo máte rady, ale vždy s mierou.

 

2. Užívajte doplnok stravy, ktorý simuluje účinky estrogénov

VENIRA menopauza je unikátny komplex 11 účinných látok pričom každá kapsula obsahuje 8 % izoflavónov (= najznámejšia skupina fytoestrogénov), ktoré kompenzujú klesajúcu hladinu estrogénov, a tým prispievajú k redukcii ťažkých prejavov klimaktéria, ktoré ženám znepríjemňujú každodenný život.

VENIRA menopauza obsahuje ďalej vitamín C, B5, B6, ženský ženšen, materskú kašičku, včelí peľ, tolicu lucernu, prasličku roľnú, špargľu hroznovitú a pivonku čínsku, ktoré spoločne:

- prispievajú k zvýšeniu libida

- udržujú normálnu činnosť urogenitálneho systému žien

- účinne bojujú proti návalom tepla, zmenám nálad a nočnému poteniu

-zabraňujú únave a zvyšujú energiu

- podporujú správnu funkciu nervového systému

- chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi

 

3. Stavte na prírodnú silu byliniek

Pozvite si na pomoc zázraky prírody, ktoré majú tú moc zmierniť príznaky, alebo ich dokonca úplne potlačiť. Aké bylinky patria k pomocníkom, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť?

Ľubovník bodkovaný – vďaka tomu, že prispieva k relaxácii a uvoľneniu, môže zlepšiť kvalitu spánku. Priaznivo ovplyvňuje aj duševnú pohodu a emočnú stabilitu, čím prirodzene ovplyvňuje náladu žien.

Kotvičník zemný – bylinka s mimoriadnymi účinkami, ktorá si našla svoje miesto v ajurvédskej medicíne. Podporuje pohlavné orgány a hormonálnu aktivitu ako správnu funkciu reprodukčného systému a močovej sústavy. Ďalej prispieva k zníženiu príznakov menopauzy ak zvýšeniu libida. Je súčasťou kapsúl VENIRA sex booster.

Maca peruánska - ako SUPERpotravina podporuje plodnosť, vytrvalosť, vitalitu a účinne napomáha zvyšovať libido. Podieľa sa aj na vyrovnaní hladiny hormónov, rovnako ako na udržaní celkového fyzického a duševného zdravia.

Vitánia snodárna (= ženšen pravý) – bylina tradične používaná v ajurvédskej medicíne. Je známa predovšetkým pre svoje adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že telu pomáha lepšie sa prispôsobovať a zvládať stresové podnety. Ženšen sa podieľa aj na podpore fyzickej a duševnej energie. Nájdete ju v doplnku stravy VENIRA ženská harmónia.

Špargľa hroznovitá – v období klimaktéria podporuje vitalitu žien, duševnú pohodu, vyššiu odolnosť proti stresu a kvalitnejší spánok.

Angelika čínska (ženský ženšen) – napomáha udržiavať rovnováhu ženských hormónov, vrátane estrogénov. Podporuje lepší obeh krvi, čo je dôležité na zachovanie zdravia a vitality ženského tela. Nájdete ju v našich prírodných kapsulách VENIRA menopauza.

Ashwagandha - napomáha udržiavať správnu hladinu a rovnováhu látok v našom tele. Posilňuje imunitný systém, zlepšuje spánok a má pozitívny vplyv na náladu. Okrem toho obsahuje látky, ktoré zvyšujú silu, výdrž a energiu a naopak znižujú stres a úzkosť.

 

4. Neprestávajte sa hýbať

Viete, ako sa to hovorí, v zdravom tele, zdravý duch. Nie je teda náhoda, že ženy, ktoré si doprajú pravidelný pohyb (ideálne na čerstvom vzduchu) zvládajú menopauzu oveľa lepšie.

Pravidelný pohyb vám pomôže odbúrať tuky, podporí rast svalovej hmoty a taktiež spevníte svoje telo a kostru. Hľadajte aktivity, ktoré vám prináša radosť a nie sú pre vás príliš náročné. Pokiaľ ste do dnešného dňa neboli zvyknuté na pravidelný pohyb, začnite prechádzkami, plávaním a jazdou na bicykli. Intenzitu potom môžete postupne zvyšovať.

Pokiaľ milujete skupinové lekcie a už ste vo veku, kedy začína hladina estrogénov vo vašom tele klesať, odporúčame vám vyskúšať hormonálnu jogu. Tá je zameraná na vybalansovanie hormónov v tele a obmedzenie príznakov menopauzy.

 

Zatiaľ je pre vás menopauza ďalekou budúcnosťou?

V takom prípade je tým najlepším, čo môžete urobiť pre svoje telo, prevencia. Jedzte zdravo, konzumujte bylinky, pravidelne cvičte, choďte na masáže, vyvarujte sa stresu, neprepínajte sa v práci a robte veci, ktoré vás robia šťastnými. Vďaka preventívnemu pôsobeniu pre vás zmeny, ktoré menopauza prináša, nebudú zdrojom takých ťažkostí a celé obdobie zvládnete prekonať s ľahkosťou sebe vlastnou.

Zatiaľ sa vám nedarí nájsť tú správnu harmóniu? Vyskúšajte náš prírodný doplnok stravy VENIRA ženská harmónia, ktorý dokáže u žien v období menštruácie, puberty či prechodu dosiahnuť vnútorný súlad a emocionálnu stabilitu.

 

Stále váhate, či je to skutočne menopauza?

V tom prípade vám odporúčame navštíviť vášho gynekologického lekára, ktorý podľa výsledkov krvných testov zistí hladiny hormónov v tele. Prípadne si môžete zakúpiť voľnopredajný test, ktorý odhalí menopauzu z vášho moču.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Zdravie žien

Hyalurónové sérum - špičkový produkt pre pleť, ktorý by mala mať doma každá žena

Hyalurónové sérum - špičkový produkt pre pleť, ktorý by mala mať doma každá žena

Kľúčovou ingredienciou hyalurónového séra je kyselina hyalurónová známa svojou schopnosťou viazať na seba veľké množstvo vody, a teda hydratovať pokožku a chrániť ju pred stratou vlhkosti. Inštinktívne vás možno napadá, že hyalurónové sérum je z toho dôvodu vhodné obzvlášť pre ženy s pleťou suchou alebo dehydratovanou. V skutočnosti bude z jeho benefitov ťažiť každý typ pleti, a preto by ste ho mali do svojej kozmetickej rutiny zaradiť aj vy. Prečo?

 

Sérum na pleť: Zbytočnosť, alebo nutnosť?

Než sa vrhneme na dôvody, prečo začať používať práve hyalurónové sérum, poďme si pripomenúť hlavné benefity pleťového séra ako takého.

1. Má vysokú koncentráciu aktívnych látok.

2. Ľahko sa vstrebáva a účinkuje v hlbších vrstvách kože.

3. Dá sa kombinovať a vrstviť s ďalšími sérami.

4. Svojimi vlastnosťami dokáže aktívne meniť stav pokožky.

5. Je nekomedogénny, a teda neupcháva póry.

 

Prečo vybrať práve hyalurónové sérum?

Stojíme si za tým, že každá žena potrebuje hyalurónové sérum na pleť. Minimálne teda každá žena, ktorá si chce udržať sviežu, mladistvú pleť až do pokročilého veku.

Obrovskou výhodou je aj skutočnosť, že hyalurónové sérum je vhodné pre každý typ pleti. Nezáleží teda na tom, či máte pleť normálnu, suchú, mastnú, zmiešanú alebo citlivú. A to jednoducho preto, že hydratovať potrebuje naozaj každá pokožka.

Používanie kozmetických prípravkov s obsahom hydratačných zložiek predstavuje ideálny spôsob, ako predísť dehydratácii pokožky. Zároveň sa oplatí zaradiť ich do rutiny v momente, keď už pleť vykazuje známky dehydratácie, pretože hyalurónové sérum dokáže aktívne meniť stav pleti.

Neviete, aké sú príznaky nedostatočnej hydratácie pokožky? Pomôže vám náš článok, ako spoznať dehydratovanú pleť.

 

Aké hyalurónové sérum si vybrať?

Teraz, keď už viete, prečo sa oplatí hyalurónové sérum používať, nezostáva, než si nejaké konkrétne vybrať. My vám odporúčame zamerať sa na prírodné pleťové séra, ktoré neobsahujú dráždivé zložky a nie sú testované na zvieratách.

Tieto podmienky spĺňa vysoko multifunkčné VENIRA hyaluronové sérum vyvinuté na boj proti predčasnému starnutiu pleti, vzniku pigmentových škvŕn a dehydratácii. Aké prírodné zložky konkrétne obsahuje?

Kyselina hyaluronová – telu vlastná látka s antioxidačnými účinkami, ktorá sa podieľa na zlepšení hydratácie pokožky a vyplnení vrások. Má zmierňujúce a regeneračné účinky a taktiež vytvára elastické kolagénové vlákna pre pevnosť a oporu kožných buniek.

Glycerín – prírodný hydratačný klenot na zásobovanie pleti potrebnou vlhkosťou. Zanecháva pokožku krásne hladkú a hydratovanú. Má jedinečnú vlastnosť priťahovať vlhkosť z okolitého prostredia a viazať ju v pokožke.

Vitamín C – predstavuje silný antioxidant pomáhajúci predchádzať predčasnému starnutiu pleti. Podieľa sa na udržaní sviežeho vzhľadu pokožky a je nevyhnutný na tvorbu kolagénu v bunkách. Ďalej napomáha k zjednoteniu tónu pleti a eliminácii pigmentových škvŕn.

Verbena citrónová - je známa pre svoje mnohostranné účinky na pleť. Prispieva k osvieženiu pleti a podporuje jej hydratáciu. Ďalej má upokojujúce vlastnosti, z ktorých bude ťažiť najmä citlivá pleť.

 

Ako hyalurónové sérum správne používať?

Aby ste vyťažili maximum z každej kvapky séra, je nutné používať ho odporúčaným spôsobom.

Vždy začnite dôkladným vyčistením svojej pleti – jedine tak preniknú účinné látky obsiahnuté v sére do hlbších vrstiev kože, kde začnú kúzliť.

Sérum následne aplikujte jemným poklepávaním na suchú pokožku.

Počkajte pár sekúnd, kým sa produkt úplne vstrebe a celú rutinu zakončite pleťovým krémom, ktorý má ochrannú funkciu av pokožke uzamyká vlhkosť ako aj účinné látky aplikované v predchádzajúcich krokoch rutiny. 

 

Stav vašej pleti sa môže v čase meniť, a preto neváhajte zaradiť aj ďalšie pleťové séra

Napriek tomu, že u hyalurónového séra máte istotu, že nešliapnete vedľa, pretože vyhovuje skutočne každému typu pleti, v prípade, keď riešite konkrétny kozmetický problém (napríklad začervenanie, rozšírené póry alebo pupienky), je vhodné siahnuť po produkte, ktorého receptúra je na riešenie tejto problematiky priamo prispôsobená. Vzhľadom na to, že séra môžete vrstviť a kombinovať podľa ľubovôle, môžete ich používať viac naraz. Pozrite na preto na kompletný prehľad všetkých pleťových sér z našej ponuky a vyberte si kombináciu prípravkov, ktoré práve teraz vaša pleť potrebuje.

Je sérum na pleť novinkou vo vašej kozmetickej rutine? Potom vám odporúčame prečítať si náš článok o výbere séra na pleť, kde sa dozviete aj to, aké sérum pre vás bude vhodné s ohľadom na váš geneticky daný typ pleti a jej aktuálnu kondíciu.

Sérum na pleť nie je tým jediným, čo vaša súčasná kozmetická rutina postráda? Zostavte ju s pomocou nášho článku: Správna starostlivosť o pleť podľa jej typu.

 

Zhrnutie?

Naše hyalurónové sérum by mala mať doma každá žena, pretože:

- podporuje hydratáciu a regeneráciu pokožky

- zabraňuje predčasnému starnutiu pleti

- vyhladzuje jemné linky a vrásky

- napomáha k zjednoteniu tónu pleti

- je vhodné pre každý typ pleti

- dá sa jednoducho kombinovať a vrstviť s inými sérami

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Kolagén na vlasy? Naozaj im pomáha, alebo len vyhadzujete peniaze?

Kolagén na vlasy? Naozaj im pomáha, alebo len vyhadzujete peniaze?

Zhruba po 25. roku života začína produkcia kolagénu v tele zásadným spôsobom klesať a spoločne s tým sa znižuje aj jeho kvalita. Nedostatok kolagénu sa potom môže prejavovať bolesťami kĺbov, stratou pružnosti kože, ale aj vypadávaním vlasov. Práve na vplyv kolagénu na vlasy sa zameriame v dnešnom článku. Aké sú jeho účinky na vlasy a akým spôsobom kolagén dopĺňať?

 

Účinky kolagénu na vlasy

1. Kolagén podporuje zdravie vlasovej pokožky

Kolagén podporuje správnu funkciu mazových žliaz v dermis. Tie tak produkujú optimálne množstvo mazu, ktorý na povrchu kože vytvára tukový ochranný film. Prítomnosť kolagénu vo vlasovej pokožke je ďalej nevyhnutná na udržanie jej optimálnej hydratácie.

 

2. Kolagén pôsobí preventívne proti nadmernému vypadávaniu vlasov

Kolagén prispieva k pružnosti a pevnosti pokožky a podporuje obnovu dermis, teda strednej vrstvy kože, v ktorej sú ukotvené vlasové korienky.

Pokiaľ nie je pokožka hlavy v dobrej kondícii, vlasové korienky v nej nie sú dostatočne ukotvené, čo môže viesť k nadmernému vypadávaniu vlasov. Prítomnosť kolagénu je teda úplne zásadná z pohľadu prevencie/obmedzenia vypadávania vlasov.

Trápi vás nadmerné vypadávanie vlasov? Máme pre vás 6 konkrétnych tipov, ako zastaviť vypadávanie vlasov a obnoviť ich rast.

 

3. Kolagén posilňuje vlasy a podporuje ich prirodzený rast

Kolagén obsahuje celkom tri neesenciálne aminokyseliny (prolín, glycín, hydroxyprolín), ktoré sú nevyhnutné pre rast keratínu ako primárnej zložky vlasov.

Konzumáciou potravín s obsahom kolagénu a pravidelným užívaním kolagénových doplnkov stravy teda poskytujete svojmu telu nástroje potrebné na budovanie pevných, lesklých a hustých vlasov – kolagén im pridáva na objeme tým, že zväčšuje priemer jednotlivých vlasov.

 

4. Kolagén zabraňuje poškodeniu vlasov

Vzhľadom na to, že kolagén zaisťuje vlasom dokonalú ochranu pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia (smogom, dymom, slnečným žiarením a pod.), vlasy si udržujú svoj zdravý vzhľad, sú krásne lesklé a hladké. Kolagén tiež podporuje vlasy v prirodzenej regenerácii a predchádza ich lámaniu a štiepeniu.

 

5. Kolagén podporuje produkciu vlastného kolagénu

Doplňovaním kolagénu môžete zmierniť rozklad svojho vlastného kolagénu a zároveň podporiť vlastnú produkciu kolagénu ako aj elastínu a kyseliny hyalurónovej.

 

Najvstrebateľnejší kolagén? Rozhodne ten hydrolyzovaný!

Vo VENIRA kolagénoch, kolagénových drinkoch a vlasovej kozmetike nájdete hydrolyzovaný kolagén (= kolagénne peptidy; hydrolyzovanú kolagénnu bielkovinu), ktorý sa skladá z peptidov nízkej molekulovej hmotnosti. Tie sú vysoko stráviteľné, ľahko sa vstrebávajú do organizmu a ďalej distribuujú po tele.

Vysoká vstrebateľnosť sa rovná vysokej účinnosti, čo je presne to, čo od kolagénu očakávate.

 

Doplnky stravy s kolagénom

Súčasťou všetkých našich kolagénov a kolagénových nápojov je bravčový kolagén, teda kolagén I. a III. typu pochádzajúce z hovädzích koží zdravých zvierat chovaných v Európskej únii. Tá bola prezretá úradným veterinárnym lekárom a uznaná za vhodných na ľudskú spotrebu.

K najsilnejším kolagénovým drinkom na trhu patrí VENIRA premium kolagénový drink, ktorý obsahuje 8 000 mg bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu v každej dennej dávke a ďalších 10 účinných látok, ktoré spoločne prispievajú k udržaniu normálneho stavu nechtov, vlasov a kože.

Náš kolagénový drink je obohatený o kyselinu hyalurónovú, ktorá na seba viaže veľké množstvo vody, a tým sa podieľa na udržiavaní optimálnej hydratácie pokožky. Obsahuje aj vitamín C, ktorý je nevyhnutný pri tvorbe kolagénu. Vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre optimálnu funkciu krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, kože a zubov. Antioxidačné pôsobenie zaisťuje aj zinok, selén a riboflavín (vitamín B2).

K dostaniu je tiež mix kolagénových drinkov v troch príchutiach v jednom balení pričom jednotlivé dávky už sú rozdelené do samostatných vrecúšok, aby ste si svoj každodenný elixír mladosti mohli vychutnať nech ste, kde ste.

Alternatívne môžete siahnuť po VENIRA kolagéne vo forme srdiečok s dokonalou malinovou chuťou, ktorú si zamilujete na prvé ochutnanie.

Kolagénové srdiečka odporúčame každému, kto:

- chce sústavne pracovať na zlepšení celkového stavu svojich vlasov, nechtov a pokožky

- hľadá účinné riešenie pre svoje lámavé nechty, slabé a vypadávajúce vlasy a drobné nedokonalosti pleti

- uprednostňuje kolagén v hydrolyzovanej podobe, teda ľahko rozpustné vo vode a rýchlo vstrebateľné do organizmu

- chce užívať kolagén dlhodobo a bez nutnosti prerušenia

- je na diéte, a preto vyžaduje zloženie bez cukru

 

Vlasová kozmetika s kolagénom

Účinok vyššie spomínaných doplnkov stravy môžete podporiť používaním vlasovej starostlivosti s kolagénom a obsahom ďalších aktívnych látok.

Aktuálne v našej ponuke nájdete prírodný šampón s kolagénom na podporu rastu vlasov, ktorý ďalej obsahuje aktívnu látku HotFlux, podporujúcu mikrocirkuláciu krvi vo vlasových folikuloch, a Emolid CC, ktorá posilňuje vlasy od korienkov ku končekom a vyhladzuje ich povrch.

Emolid CC je tiež súčasťou kondicionéra s kolagénom, ktorý vlasom zaisťuje okamžitú výživu a intenzívnu regeneráciu. Ďalej je veľmi účinný proti známkam poškodenia ako je lámanie, štiepenie či krepovatenie.

Kľúčovou zložkou oboch vyššie spomínaných produktov vlasovej starostlivosti je rozpustný natívny rybí kolagén, ktorý sa získava hlavne z rybích koží a šupín. Obsahuje predovšetkým kolagén typu I. Rôznymi štúdiami sa zistilo, že práve rybí kolagén má najvyššiu biologickú dostupnosť.

 

Kolagén neprospieva len vlasom, ale aj nechtom, pokožke a kĺbom

Kolagén:

- prispieva k udržaniu dobrého stavu väzov a kĺbov

- podieľa sa na obnove dermis

- podporuje imunitný systém

- znižuje vysoký cholesterol

- predchádza ochoreniu srdca

- podporuje zdravé zažívanie

- prispieva k udržaniu mladistvého vzhľadu pleti

- posilňuje lámajúce sa nechty

- podporuje regeneráciu organizmu po fyzickej záťaži

- prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom

 

Chcete sa dozvedieť viac informácií o jednotlivých účinkoch kolagénu? V samostatných článkoch u nás na blogu sme pre vás popísali vplyv používania kolagénu na pleť a benefity kolagénu na kĺby.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o vlasy

Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Vyskúšajte tieto tipy a produkty

Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Vyskúšajte tieto tipy a produkty

Trápi vás sezónne vypadávanie vlasov alebo o svoje kadere prichádzate v dôsledku nadmerného stresu? V dnešnom článku sa zameriame na obvyklé príčiny vypadávania vlasov a poradíme vám, ako mu zabrániť.

 

Aké sú najčastejšie príčiny vypadávanie vlasov?

- dedičnosť

- hormonálne zmeny po pôrode a menopauze

- zmeny ročného obdobia

- nadmerný stres

- traumy

- zlá životospráva

- zápal v tele

- nevhodná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy

- chemické reakcie (chemoterapia)

- vedľajšie nežiaduce účinky liekov

 

Najčastejšie príčiny vypadávanie vlasov podľa pohlavia

Prečo ženám vypadáva najviac vlasov v období po pôrode?

Počas tehotenstva sa hladina estrogénu zvyšuje, predlžuje sa rastová fáza vlasov a tie tak prakticky vôbec nevypadávajú. Vlasy rastú celkovo rýchlejšie a sú dlhšie a hustejšie ako obvykle.

Krátko po pôrode sa do tela vysiela signál, že tehotenstvo skončilo a dochádza k opätovnému zníženiu hladiny hormónu estrogénu. Tým, že vlasy obnovia svoje obvyklé rastové cykly, začnú nadmerne vypadávať.

Zároveň s tým prichádza aj zníženie kvality vlasov, zhoršenie stavu pleti a nechtov. Príčinou môžu byť aj chýbajúce vitamíny a minerálne látky v tele. Viac o tejto problematike sa dočítate v našom článku, aké vitamíny a minerálne látky potrebujú dopĺňať tehotné a dojčiace ženy.

 

Dedičnosť ako najčastejšia príčina vypadávanie vlasov u mužov

Ak padne vlasov viac, než je bežné, príčinou je pravdepodobne dedičná plešatosť, teda androgénna alopécia (z anglického male pattern baldness), ktorá sa vyznačuje zvýšenou citlivosťou vlasových folikúl na mužské pohlavné hormóny zvané androgény.

Pri dedičnej plešatosti dochádza vplyvom hormónov k zmenšovaniu vlasového folikulu, skracovaniu rastovej etapy a naopak predlžovaniu kľudovej fázy. Vlasy strácajú svoju silu, a tak ľahko vypadnú. V konečnom dôsledku sa folikul zmenší natoľko, že v priebehu rastovej etapy nevyrastie žiadny vlas. Pokiaľ sa teda dá s ohľadom na vašich predkov predpokladať, že sa vás bude androgénna alopécia týkať, tak to, ako veľmi vás postihne, ovplyvňuje predovšetkým množstvo testosterónu, ktoré vaše telo vytvára.

Aby ste lepšie porozumeli vlasovému cyklu, odporúčame vám náš článok o vypadávaní vlasov u mužov, kde sú detailne popísané jednotlivé rastové fázy, ktorými prechádza každý vlas.

Hoci sa o androgénnej alopécii hovorí predovšetkým v súvislosti s mužským pokolením, v strednom veku sa s týmto typom vypadávania vlasov môže stretnúť až tretina žien. Predovšetkým potom s rednutím vlasov na temene hlavy, ktoré je vyvolané kolísaním hormónov v období po menopauze.

Neviete, či je množstvo vlasov, ktoré vám denne vypadne v norme? Prečítajte si náš článok o nadmernom vypadávaní vlasov, z ktorého sa dozviete, koľko vlasov bežne denne vypadne a prečo.

 

Vypadávanie vlasov súvisiace s narastajúcim vekom

Je prirodzené, že sa s narastajúcim vekom znižuje počet vlasových folikulov. Vlasy tak postupne rednú po celej pokožke hlavy, slabnú a zhoršuje sa ich kvalita. Tento typ vypadávania vlasov, označovaný ako senescentná alopécia, nemusí nijako súvisieť s dedičnosťou.

 

Vplyv ročného obdobia na padanie vlasov

Existuje aj spojitosť medzi nadmerným vypadávaním a striedaním ročného obdobia. V takom prípade hovoríme o sezónnom vypadávaní vlasov, ktoré sa spájajú predovšetkým s jeseňou a jarou. Stojí za ním predovšetkým nedostatok svetla, ktorý ovplyvňuje hladinu hormónov v tele a teda celý vlasový cyklus.

Sezónne vypadávanie vlasov môže byť ďalej vyvolané zmenou diétnych návykov, nadmerným stresom alebo nahromadenou únavou. Všetky tieto príčiny označujeme súhrnne termínom telogénne efluvium, teda dočasné vypadávanie vlasov.

 

Ako zastaviť reaktívne vypadávanie vlasov?

Starajte sa o svoje vlasy po celý rok

V procese adaptácie na nové klimatické podmienky môžete pozorovať zmenu na celkovom stave svojich vlasov. Ako sa o svoje vlasy starať v priebehu jednotlivých ročných období?

V lete svoje vlasy chráňte pred slnečnými lúčmi, ktoré by mohli vysušiť vaše vlasy a podráždiť vlasovú pokožku. Noste preto pokrývku hlavy a na vlasy používajte ochranný sprej pre vlasy namáhané slnkom, chlórom a slanou vodou.

Jeseň je hlavnou sezónou vypadávanie vlasov, ktorá vrcholí zhruba v novembri, šampón proti vypadávaniu vlasov preto nasaďte už na konci leta. Účinok vlasovej kozmetiky podporte aj prírodnými doplnkami stravy ako napríklad gumovými medvedíkmi pre vlasy, nechty a pleť, ktoré dodávajú telu dôležité vitamíny a minerálne látky. Obsahujú napríklad dôležitý vitamín B12, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek, ktoré zásobujú pokožku kyslíkom.

V zime, keď klesá vzdušná vlhkosť, dostáva zabrať predovšetkým pokožka hlavy, preto myslite na jej výživu a hydratáciu. Používajte rozmarínovú vodu, ktorá prispieva k udržaniu optimálnej hladiny hydratácie vlasov ako aj pokožky hlavy. Aj naďalej aplikujte vlasovú starostlivosť proti vypadávaniu vlasov a zaraďte d-biotín, ktorý účinne rieši problémy s nadmerným rednutím a vypadávaním vlasov a zlepšuje hydratáciu a vzhľad pokožky.

Na jar sú dni dlhšie a je viac svetla, čo vedie k zníženiu produkcie hormónu melanínu, ktorý má priamy vplyv na fungovanie vlasového folikulu. Oplatí sa preto nasadiť doplnky stravy s aminokyselinami, ktoré podporujú imunitný systém. My odporúčame zaradiť l-metionín ako stavebnú látku vlasových vlákien nevyhnutnú pre správnu syntézu proteínov určených na rast, obnovu a regeneráciu tkanív

 

Obmedzte stres

Dlhodobý stres je častým vinníkom nadmerného vypadávania vlasov. Pri stresovej situácii totiž v tele dochádza k zvýšeniu hladiny mužských hormónov, ktoré nadmerné vypadávanie vlasov spôsobujú.

Stres sa môže okrem iného premietnuť aj na stave vlasovej pokožky, kedy sa vám môžu začať tvoriť lupiny.

Inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa zbaviť stresu a jeho fyzických príznakov.

 

Kedy navštíviť lekára?

Pri androgénnej alopécii

Dedičná plešatosť je podmienená hladinou testosterónu, ktorá je u mužov najvyššia medzi 20. a 30. rokom, v tomto prípade vám teda odporúčame navštíviť lekára hneď potom, čo zaznamená nadmerné vypadávanie vlasov a vzhľadom na svojich predkov predpokladáte, že by mohla byť na vine dedičná plešatosť.

So správnou starostlivosťou by sa mohlo vypadávanie vlasov do pár mesiacov zastaviť, a preto je úplne esenciálne tento problém včas podchytiť. Preto vám odporúčame nasadiť čo najskôr kapsule VENIRA hair & beard booster pre mužov, ktoré zmierňujú lámanie a vypadávanie vlasov a udržujú kvalitu vlasov, nechtov, fúzov a pokožky na optimálnej úrovni. Do svojej rutiny zahrňte aj VENIRA zahusťujúce vlasové sérum, ktorého zloženie sme vyvinuli tak, aby bolo vhodné aj pri androgénnej alopécii!

 

Pri hormonálnej nerovnováhe v období po pôrode a menopauze

Pokiaľ vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré bolo vyvolané hormonálnymi zmenami v období po pôrode a menopauze, odporúčame vám vyskúšať naše prírodné kapsule hormonálna rovnováha, ktorá sa podieľa na udržaní vyrovnanej hladiny ženských hormónov a doplnok stravy menopauza, ktorý podporuje hormonálnu rovnováhu žien a pomáha zmierniť nepríjemné príznaky menopauzy.

Samozrejme sa môžete rovno vydať aj k lekárovi, ktorý vám odporučí vhodný spôsob hormonálnej liečby na mieru vašim špecifickým potrebám.

Prečítajte si naše ďalšie tipy, ako zastaviť nadmerné vypadávanie vlasov pri dojčení.

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

 

Starostlivosť o vlasy

Ako posilniť na jeseň a v zime svoju imunitu

Ako posilniť na jeseň a v zime svoju imunitu

Sužuje vás zvýšená únava a bývate často chorí? Môže za to vaša oslabená imunita. Dnes vám prinášame tipy na to, ako povzbudiť prirodzenú obranyschopnosť svojho organizmu a bez problémov prekonať obdobie s vyšším výskytom chorôb.

 

Čo je imunita

Imunitu si môžeme predstaviť ako ochranný štít brániaci cudzorodým látkam v preniknutí do organizmu a zaisťujúci likvidáciu tých, ktoré sú už vo vnútri. Je tvorená tkanivami a bunkami, pričom jej hlavnými aktérmi sú biele krvinky.

O dôležitosti silného imunitného systému sa hovorí najčastejšie v období jesene a zimy. Teda v dobe ideálnej pre rozvoj rôznych druhov vírusov a baktérií, ktorým musí organizmus čeliť, a tak je naša imunita najviac ohrozená.

 

Vrodená verzus získaná imunita

Zatiaľ čo vrodená imunita je daná geneticky a pred potenciálnym nebezpečenstvom nás chráni už od samého narodenia, získaná imunita vzniká v priebehu života až po kontakte s konkrétnymi cudzorodými látkami.

 

Ako oslabujeme svoju imunitu

Imunitu neoslabujú len infekcie, ale aj nadmerné fyzické a psychické zaťažovanie organizmu, málo spánku, dehydratácia, nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu, nedoliečené infekčné ochorenie, nevyvážený jedálniček, nedostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok alebo napríklad porušenie prirodzenej mikroflóry počas liečby antibiotikami.

 

Ako spoznať oslabenú imunitu

Oslabená imunita sa môže prejavovať zvýšenou únavou, ospalosťou, prechladnutím, nádchou, bolesťami v krku, afty, oparmi, vyrážkami, ekzémami, ale aj nechutenstvom.

O ďalších prejavoch oslabenej imunity si prečítajte v našom článku na blogu.

 

Ako mať silný imunitný systém?

Otužujte sa

Pravidelným otužovaním adaptujete svoje telo na prichádzajúce nevľúdne počasie a váš organizmus tak dokáže lepšie bojovať s vonkajšími vplyvmi. O otužovaní je tiež dobre známe, že podporuje psychické zdravie, pretože sa pri ňom vyplavujú endorfíny. Ďalej prispieva k zrýchleniu metabolizmu a zlepšeniu cirkulácie krvi.

Aby ste si mohli všetky vyššie spomínané účinky otužovania užiť, je potrebné vytvoriť ideálne podmienky. Pri kontakte s chladnou vodou totiž dochádza k spusteniu stresovej reakcie organizmu, ktorej cieľom je pripraviť telo na nebezpečenstvo. Avšak táto reakcia je pre vás prospešná len v malej miere, a preto je nutné postupovať pomaly, ale za to pravidelne.

Než sa vrhnete do prvého ľadového rybníka, začnite s otužovaním pri sprchovaní, kedy ľadovou vodou namáčajte iba svoje končatiny. Keď si vaše telo po pár opakovaniach zvykne, prejdite na sprchovanie celého tela. Po celú dobu sa sústreďte na svoj dych a rozhodne ho nezadržujte. Po sprche sa dôkladne utrite uterákom, pretože trenie vašu pokožku prekrví a zahreje.

Napriek tomu, že je otužovanie obľúbenou praktikou posilňovania organizmu a celkového zdravia, myslite na to, že nie je pre každého. Vyhnúť by ste sa mu mali napríklad počas choroby. Pokiaľ si nie ste istí, či je pre vás otužovanie tým pravým, odporúčame vám konzultáciu s praktickým lekárom.

 

Spite

Čo však prospeje každému bez rozdielu je výdatný a pravidelný spánok. Pri jeho nedostatku dochádza v tele k produkcii kortizolu, pričom jeho dlhodobé zvýšenie obmedzuje imunitné funkcie, a vy tak ľahšie podľahnete prechladnutiu, nádche a ďalším ochoreniam.

Aby sa váš spánok zlepšil, odporúčame vám dodržiavať základné princípy spánkovej hygieny popísané v našom článku, ako na lepší spánok.

 

Hýbte sa

Pohyb sa môže spočiatku javiť ako vyčerpávajúci, ale verte, že je tou správnou cestou k silnej imunite. Pokiaľ si ho budete dopriavať pravidelne, stane sa pre vás skutočným zdrojom energie. Akú aktivitu si zvolíte ich potom čisto na vás a vašich preferenciách. My odporúčame napríklad beh, ktorý sa dá prevádzkovať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek alebo plávanie, pri ktorom krásne posilníte celé svoje telo bez zaťažovania kĺbov.

 

Obmedzte alkohol a fajčenie

Naše telo môže byť ľahkým cieľom chorôb v prípade častej konzumácie alkoholu, ktorá narúša schopnosť tela brániť sa vonkajším vplyvom. K nežiaducemu zníženiu protiinfekčnej obrany dochádza aj v dôsledku fajčenia.

Fajčenie môže taktiež spôsobovať deficit vitamínu D, ktorý podporuje našu prirodzenú obranyschopnosť, ale vo veľkom ho získavame práve pôsobením slnečného žiarenia na našu pokožku.

 

Čo skutočne funguje na imunitu?

Rozhodne pestrá a vyvážená strava, pretože nevhodná životospráva vám môže nabúravať prirodzenú obranyschopnosť. Takže pokiaľ svojmu telu nedodávate dostatok kvalitných sacharidov, bielkovín a tukov, je najvyšší čas to zmeniť.

Ku každému jedlu pridajte porciu zeleniny (brokolica, karfiolu, kelu) alebo ovocia (citrusov, kivi). Táto skupina potravín je bohatá na vitamíny, ktoré v tele fungujú ako antioxidanty schopné chrániť imunitný systém. Okrem ovocia a zeleniny doplňte do svojho jedálnička aj ryby, oriešky, strukoviny, chudé mäso a kvalitné sacharidy.

Keďže je 80 % buniek imunitného systému uložených v črevách, váš jedálniček by mal rozhodne zahŕňať probiotiká, teda priateľské baktérie nevyhnutné pre správny chod tráviaceho systému. K probiotickým potravinám patrí napríklad:

- biely jogurt so živými kultúrami

- kyslá kapusta

- cmar

- kefír

- fermentovaná zelenina

- kombucha

Uvidíte, že vďaka týmto drobným zmenám vo svojom jedálničku budete plní energie a bacily sa vám budú vyhýbať oblúkom.

 

Dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok

Obohatiť svoj jedálniček o ovocie a zeleninu je rozhodne dôležité, ale z doplnkov stravy získate viacero množstiev jednotlivých účinných látok a váš imunitný systém bude nepriestrelným štítom. Navyše vás zachráni v prípade, keď kvôli vlastným preferenciám alebo zdravotným obmedzeniam neprijímate dostatok dôležitých vitamínov a minerálnych látok prostredníctvom bežnej stravy.

 

Aké vitamíny užívať na jeseň a v zime?

Vitamín C

Vitamín C patrí k najdôležitejším vitamínom pre ľudský organizmus, pretože sa podieľa na udržaní normálnej funkcie imunitného systému, chráni bunky pred oxidačným stresom, prispieva k zníženiu miery únavy a stresu, ale tiež sa podieľa na tvorbe kolagénu – ten pomáha pokožke udržať jej pružnosť, vitalitu a sviežosť.

Skvelou správou je, že vitamín C vám pomôže aj v prípade, keď ho nasadíte až v priebehu prebiehajúcej choroby, pretože dokáže skrátiť jej trvanie.

My vám odporúčame vyskúšať konkrétne vitamín C v lipozomálnej forme, pri ktorom sa vstrebateľnosť pohybuje okolo 90 %.

 

Vitamín D

Potrebnú dávku vitamínu D získate iba zo slnečného svitu, ktorého je v našom podnebnom pásme v období od jesene do jari menej, a teda nezostáva nič iné, než vitamín D suplementovať.

Prítomnosť vitamínu D v organizme je dôležitá najmä z dôvodu, že sa podieľa na procese delenia buniek. Zároveň je dôležitý na udržanie optimálneho stavu kostí, zubov a činnosti svalov. Ďalej priaznivo ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a napomáha k normálnemu vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu.

 

 

8. Immuno booster

Podporte svoju imunitu s Imunno boosterom! Tento jedinečný doplnok stravy je navrhnutý tak, aby poskytoval komplexnú podporu vášmu imunitnému systému. Obsahuje starostlivo vybrané účinné látky, ako je vitamín C, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami a schopnosťou posilňovať obranyschopnosť tela. Ďalej obsahuje zinok, minerál nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému, a vitamín D3, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v regulácii imunitnej odpovede. Tieto zložky spoločne vytvárajú synergický efekt, ktorý pomáha chrániť vaše telo pred vonkajšími vplyvmi a podporuje celkovú vitalitu.

Obsahuje tiež silné prírodné extrakty, ako je extrakt z echinacey, ktorá je tradične používaná na podporu imunity, a extrakt zo šípky, bohatý na prírodný vitamín C a ďalšie antioxidanty. Tieto extrakty pomáhajú telu lepšie reagovať na stresory a posilňujú jeho schopnosť brániť sa proti infekciám. Vďaka týmto prirodzeným zložkám sa môžete spoľahnúť na to, že vaša imunita bude v dobrých rukách.

Tento doplnok stravy je ideálnou voľbou pre každého, kto chce udržať svoj imunitný systém v najlepšej kondícii. Či už čelíte náročnému obdobiu, potrebujete sa zotaviť po chorobe, alebo jednoducho chcete podporiť svoje zdravie, Venira Immuno Booster je tu pre vás. Jeho zloženie je navrhnuté tak, aby bolo ľahko vstrebateľné a efektívne, čo z neho robí ideálny doplnok na každodenné použitie. Nečakajte, kým vás prekvapí sezónne prechladnutie – posilnite svoju obranyschopnosť a užite si každý deň naplno!

 

Aké minerálne látky užívať na jeseň a v zime?

Selén

Selén je životne dôležitý stopový prvok, ktorý reguluje hormóny štítnej žľazy. Imunitnému systému pomáha predovšetkým svojimi antioxidačnými vlastnosťami, kedy prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Selén je súčasťou lahodného instantného nápoja na podporu obranyschopnosti VENIRA imunity drink by @mamadomisha, ktorý obsahuje aj kolagén, kyselinu hyalurónovú, vitamíny skupiny B, vitamín C, macu peruánsku a ďalšie účinné látky. Tie spoločne podporujú imunitný systém, prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom a podieľajú sa na znížení miery únavy a vyčerpania. Pri pravidelnej a dlhodobej konzumácii sa navyše dočkáte očividného zlepšenia stavu svojej pleti, vlasov a nechtov.

 

Zinok

Zinok podporuje tvorbu imunitných buniek a zabraňuje preniknutiu vírusov do jadra bunky ako aj ich ďalšiemu množeniu. Ďalej je veľmi dôležitý na udržanie zdravého zraku a optimálneho stavu vlasov, nechtov a kože.

Zinok nájdete napríklad v prírodných kapsulách VENIRA multi komplex PRO, ktoré obsahujú celkom 31 prírodných látok v tých najlepšie vstrebateľných formách. Tento doplnok stravy je určený pre všetky ženy aj mužov, ktorí sa chcú starať o svoje zdravie, imunitu a energiu.

 

Povzbuďte prirodzenú obranyschopnosť svojich detí

Niektorí z vás sa možno domnievajú, že doplnky stravy sú určené iba pre dospelých, ale nie je tomu tak. Je úplne bežné, že aj deti trpia nedostatkom kľúčových vitamínov a minerálnych látok, pretože ich neprijímajú dostatok v rámci bežnej stravy. Z toho dôvodu sme vyvinuli vitamín C a vitamín D s upravenou verziou pre najmenších, ktoré sú navyše vo forme cmúľacích kociek.

Ak sú vaše deti často choré, nadmerne unavené, trápia ich vyrážky a majú črevné problémy, potom majú pravdepodobne oslabenú imunitu. S jej posilnením vám pomôže VENIRA imuno sirup, ktorý podporuje celkovú vitalitu a odolnosť organizmu (nielen) v období s vyšším výskytom chorôb.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Zdravie a nemoc

Kozmetika pre bábätká: Ako ju vybrať a bez čoho sa nezaobídete?

Kozmetika pre bábätká: Ako ju vybrať a bez čoho sa nezaobídete?

Vedeli ste, že detská pokožka je až päťkrát tenšia, než pokožka dospelého človeka? Asi už chápete, prečo sa na výber kozmetiky pre najmenších kladie taký dôraz. V dnešnom článku sa dozviete, bez akých prípravkov sa nezaobídete a aké podmienky by mal každý z nich spĺňať.

 

Prečo by vaše deti nemali používať kozmetiku pre dospelých

Detská pokožka je náchylnejšia na podráždenie ako pokožka dospelých, pretože je výrazne tenšia a zatiaľ nemá vytvorenú dostatočnú ochrannú bariéru. Všeobecne teda platí, že vaše deti by nemali používať kozmetiku pre dospelých, ale vždy len tú, ktorá je pre nich priamo určená. Ako by taká kozmetika mala vyzerať?

 

Aká by (ne) mala byť kozmetika pre deti a bábätká?

Obsahuje iba prírodné ingrediencie

Prírodná detská kozmetika nevysušuje pokožku a rešpektuje jej prirodzené pH. Obsahuje iba ingrediencie vybrané s ohľadom na potreby citlivej detskej pokožky ako extrakty z bylín a blahodárne oleje bohaté na prospešné vitamíny

 

Má upokojujúci a antibakteriálny účinok

Vzhľadom na vysokú citlivosť detskej pokožky vyberajte také prípravky, ktoré majú antibakteriálny účinok, teda zabraňujú množeniu baktérií, a zároveň obsahujú také ingrediencie, ktoré tíšia prípadné podráždenie ako svrbenie či začervenanie.

Pre svoje upokojujúce účinky je dobrý známy nechtík lekársky, harmanček pravý, chmeľ otáčavý alebo oxid zinočnatý, ktorý má zároveň antibakteriálny účinok.

 

Podporuje hydratáciu, výživu a prirodzenú hebkosť pokožky

Detská pokožka je veľmi náchylná na vysúšanie, a preto by ste mali používať kozmetiku plnú vyživujúcich a hydratačných zložiek, ktoré zachovajú jej prirodzenú hebkosť.

K hydratačným zložkám, ktoré sú častou súčasťou prírodnej kozmetiky patrí panthenol, ktorý podporuje obnovu a regeneráciu pokožky a zanecháva ju vyhladenú a zmäkčenú. Ďalej glycerín, ktorý na seba dokáže viazať vlhkosť a včelí vosk, ktorý má vyživujúce, upokojujúce a zvlhčujúce účinky.

 

Prispieva k tvorbe silnej a zdravej ochrannej kožnej bariéry

Pokožka bábätiek nemá vyvinutý ochranný kyslý plášť, ktorý by ich chránil pred pôsobením vonkajších vplyvov. Pri výbere kozmetiky preto pátrajte po ingredienciách, ktoré podporujú tvorbu silnej a zdravej ochrannej kožnej bariéry.

K takým zložkám patrí vyššie spomínaný včelí vosk, ktorý na povrchu pokožky tvorí tenkú a priedušnú ochrannú bariéru alebo ovos siaty, ktorý vďaka obsahu kyseliny linolovej zlepšuje funkciu kožnej bariéry.

 

Neobsahuje parfémované prísady, parabény, sulfáty a silikóny

Novorodenci sú veľmi citliví na rôzne silné vône, ktoré na nich môžu pôsobiť agresívne. Tiež ďalšie chemické prísady ako parabény, sulfáty a silikóny sú veľmi silnými alergénmi a môžu viesť k vzniku najrôznejších vyrážok. Aby ste akémukoľvek typu podráždenia predišli, vždy čítajte starostlivo zloženie každého prípravku.

 

Kozmetika pre novorodencov a batoľatá zabraňujúce vzniku zaparenín

Bábätká nosia v prvých mesiacoch svojho života v podstate nepretržite plienky, ktoré môžu zapríčiniť podráždenie pokožky a viesť k vzniku zaparenín.

Zapareniny sú začervenané miesta vznikajúce v dôsledku trenia či nadmernej vlhkosti a to najčastejšie v oblasti kožných záhybov, na zadočku, slabinách a genitáliách. Sprevádza ich nepríjemné pálenie a svrbenie, čo je veľmi nekomfortné pre bábätko, ktoré je podráždené a plače. Týmto nepríjemnostiam je vhodné predchádzať pomocou šetrnej kozmetiky s upokojujúcim účinkom, ktorá z pokožky odstraňuje prebytočnú vlhkosť.

Vysporiadať sa s zapareninami svojho bábätka vám pomôže VENIRA detský krém na zapareniny s čisto prírodným zložením a obsahom ôsmich účinných látok. V zložení nájdete napríklad oxid zinočnatý, ktorý bráni vzniku nadmernej vlhkosti, nechtík lekársky s upokojujúcim účinkom a panthenol podporujúci hydratáciu, obnovu a regeneráciu pokožky.

Kozmetika je skvelou prevenciou vzniku zaparenín, ale nezabúdajte ani na dostatočné vetranie pokožky a pravidelné prebaľovanie, vďaka ktorému bude vaše bábätko stále v suchu.

 

Detský olej ako súčasť pravidelnej starostlivosti o pokožku

Bábätká často trpia na boľavé bruško alebo koliky, ktorých príčinou môže byť zlé trávenie potravy, príliš časté dojčenie, nosenie tesného oblečenia alebo napríklad nedostatok pohybu v objemnej plienke. Od bolestí a nepríjemného napätia im môžete uľaviť jemnou masážou bruška, ktorá pre mňa bude zároveň príjemná a upokojujúca.

Na tento účel sme vyvinuli VENIRA detský olej na masáž bruška s obsahom slnečnicového, mandľového, levanduľového, marhuľového a feniklového oleja. Nielenže udržuje pokožku bábätka krásne hydratovanú, ale tiež pomáha uvoľniť napätie a uľahčiť zaspávanie.

Olejček je skvelou prevenciou pred vznikom koliky, pretože masírovanie stimuluje tráviace procesy a podporuje správne trávenie. Bruško stačí masírovať každý deň päť minút a to jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.

 

Detská prírodná kozmetika na prvé vlásky

Kúpanie je jedným z obľúbených rituálov, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj umývanie vláskov. Na tieto účely si zaobstarajte VENIRA prírodný detský šampón pre prvé vlásky, ktorý podporuje ich hydratáciu, ľahké rozčesávanie a zároveň ponúka prvotriednu starostlivosť o pokožku hlavy. V jeho zložení nájdete hydratačnú zložku glycerín alebo harmančekový olej, ktorý prispieva k udržaniu krásne hydratovaných a lesklých vlasov.

 

Čo ďalšie by ste mali svojmu bábätku zaobstarať?

Jemný kúpací olej s upokojujúcim účinkom.

Ochranný krém proti slnku s SPF 50.

Čistiace obrúsky bez parfumácie.

Zubnú pastu a detskú kefku na prvé zúbky.

 

Predchádzajte nežiaducemu podráždeniu

Napriek tomu, že je prírodná kozmetika rozhodne bezpečnejšou voľbou, aj tá môže obsahovať ingrediencie, na ktoré môže mať vaše bábätko alergickú reakciu – napríklad mentol alebo eukalyptus, čo sú silne aromatické prírodné látky.

Novú kozmetiku zaraďujte postupne a vždy ju najskôr otestujte na malej ploche kože. Dané miesto potom aspoň 24 hodín sledujte. Pokiaľ sa neprejavuje žiadna intolerancia, kozmetiku môžete začať používať doporučeným spôsobom.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Tehotenstvo a dojčenie