• Použite kód VEL15 na zľavu 15 % na všetko
  • Ku každej objednávke dáváme darček
  • Vyskúšané produkty, ktoré skutočne fungujú
  • Overené zákazníkmi, bezpečný a spoľahlivý nákup
  • Použite kód VEL15 na zľavu 15 %

Blog, Strana 14

Vitamíny na vlasy: Prečo je dobré užívať a ako ich vybrať?

Vitamíny na vlasy: Prečo je dobré užívať a ako ich vybrať?

Sú vaše vlasy zľahnuté a bez lesku? Trepia sa, lámu a nadmerne vypadávajú? Problémom nemusí byť vlasová kozmetika. Možno ste len zabudli na to, že starostlivosť o vlasy zvonku je rovnako dôležitá ako tá zvnútra. Dnes sa dozviete, čo všetko ovplyvňuje stav vašich vlasov, a prezradíme vám, ako vybrať vitamínové doplnky, ktoré vám na ceste za krásnymi a zdravými vlasmi skutočne pomôžu.

 

POZOR! Ani tie najlepšie vitamíny na svete vás nespasia, pokiaľ…

…pre celkovú vitalitu svojich vlasov nič ďalšie neurobíte. Zdravé vlasy sú totiž v prvom rade odrazom vášho zdravého životného štýlu, a preto vitamíny vnímajte iba ako potravinové doplnky, ktorých primárnou úlohou je DOPLŇOVAŤ vašu stravu a životný štýl.

 

Starostlivosť o vlasy nezačína v kúpeľni, ale v kuchyni

Ak sa na vzhľade vlasov niečo skutočne prejaví, potom je to váš pitný režim. Viac ako 10% z celkovej hmotnosti vlasu tvorí voda. Správna hydratácia organizmu má obrovský význam, pretože má priamy vplyv na zdravie, silu a objem vlasov. V prípade nedodržiavania pitného režimu budú vaše vlasy suché a lámavé. Najlepšie pre vás bude pitie čistej neperlivej vody. Do pitného režimu sa počíta aj nesladený čaj, ale aj zeleninové a ovocné šťavy. Naopak sa do neho nepočíta alkohol a káva, ktorá má schopnosť organizmus dehydrovať.

Okrem vody je dôležitá aj pestrá a vyvážená strava, ktorá je pre vlasy palivom. Postarajte sa o to, aby váš jedálniček obsahoval čučoriedky a paradajky (významné zdroje antioxidantov), lososa (bohatý na vitamín B12 a D), avokádo (vysoký obsah vitamínu E a B), vlašské orechy (zdroj esenciálnych mastných kyselín).

Látky prospešné pre vlasy by ste našli aj v celom rade ďalších potravín. Problém môže byť skôr v tom, aby ste z obyčajnej stravy skutočne pokryli odporúčaný denný príjem. A práve s tým vám pomôžu vitamínové doplnky.

 

Hlavné výhody užívania vitamínových doplnkov

Samozrejme vždy záleží na konkrétnom vitamíne, ale všeobecne sa dá povedať, že k hlavným výhodám ich užívania patrí to, že:

- stimulujú vlasové folikuly

- posilňujú vlasy, a teda zabraňujú ich lámaniu a štiepeniu

- vyživujú vlasy do hĺbky a dodávajú im lesk

- udržujú vo vlasoch prirodzenú vlhkosť a zabraňujú ich vysychaniu

- urýchľujú ich rast a predchádza nadmernému vypadávaniu

- eliminujú pôsobenie voľných radikálov

 

Najlepšie vitamíny na vlasy

Vitamín A (retinol)

Okrem toho, že sa podieľa na zachovaní optimálnej funkcie imunitného systému a prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku aj pokožky, má výborný vplyv na rast buniek, a tak je pre vlasy tou správnou voľbou.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu ak zníženiu miery únavy a vyčerpania.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Podieľa sa na tvorbe nových buniek a zároveň okysličuje pokožku. Zamedzuje nadmernému vypadávaniu vlasov a podporuje ich optimálny rast.

Vitamín B7 (biotín)

Podporuje tvorbu keratínu, teda hlavného proteínu, ktorý dodáva vlasom pevnosť a pružnosť. Okrem toho pomáha udržať normálny stav vlasov a kože.

Vitamín B9 (kyselina listová)

Je kľúčový z hľadiska obnovy DNA. Zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov a ich stenčovaniu.

Vitamín B12 (kobalamín)

Napomáha k zníženiu miery únavy a vyčerpania a je prospešný z hľadiska udržania normálnej funkcie imunitného systému. Podporuje tvorbu červených krviniek, ktoré zásobujú pokožku kyslíkom.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Významný antioxidant, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a k zachovaniu optimálnej tvorby kolagénu pre normálnu funkciu kože.

 

Pre koho sú vitamínové doplnky vhodné?

Vitamínové doplnky stravy odporúčame každému, kto chce sústavne pracovať na zlepšení kvality a vzhľadu svojich vlasov a zároveň každému, kto hľadá účinné riešenie pre svoje lámavé a štiepiace sa vlasy so sklonmi k vypadávaniu. Skrátka každému, kto chce mať istotu, že svojim vlasom dopraje potrebnú starostlivosť nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Treba dodať, že kvalita vlasov môže utrpieť pri chorobe, nasadení liekov, hormonálnych zmenách av tehotenstve. To je potom samozrejme úplne iný príbeh. Avšak konkrétne v tehotenstve a pri dojčení môžete užívať doplnky stravy (nielen) na vlasy so špeciálne upravenou formulou.

 

Ako doplnky stravy na vlasy užívať?

Aby ste dosiahli očakávané výsledky, užívajte vitamíny dlhodobo. Zároveň si vyberajte doplnky stravy, ktoré okrem vitamínov obsahujú aj stopové prvky a bylinné extrakty, ktoré pôsobia synergicky a spoločne podporujú udržanie normálneho stavu vlasov.

Spomínané vitamíny kombinujte s hydrolyzovaným kolagénom, prasličkou roľnou, pivovarskými kvasnicami, žihľavou dvojdomou, selénom a zinkom.

Tip: Neznesiete prehĺtanie veľkých vitamínových tabliet? Siahnite po našich gumových medvedíkoch s účinným zložením a lahodnou jahodovou príchuťou alebo po malinových kockách, ktoré podporujú prirodzený rast vlasov a zmierňujú ich vypadávanie.

Vitamíny na vlasy vyberajte podľa problematiky, ktorú riešite

Rovnako ako má každý problém svoje riešenie, každý vitamín má svoje špecifické vlastnosti. Vždy sa preto zamerajte na zloženie a hľadajte organické látky priamo zamerané na:

- urýchlenie rastu

- zahustenie

- elimináciu vypadávanie, lámanie a štiepenie

- posilnenie vlasového vlákna

- dodanie lesku a pružnosti

- zlepšenie celkovej štruktúry a vzhľadu

 

Rovnako pravdepodobný je aj variant, kedy neriešite žiadny z vyššie popísaných problémov, ale chcete mať po ruke účinnú prevenciu a sústavne pracovať na zlepšení celkovej kvality svojich vlasov.

Vitamínovou bombou, z ktorej nebudú mať prospech len vaše vlasy, ale aj pleť a nechty, je náš absolútny bestseller VENIRA PREMIUM kapsule pre vlasy, nechty a pleť. V porovnaní s VENIRA kapsulami pre vlasy, nechty a pleť obsahuje 20 aktívnych látok v každej dennej dávke. Jeho zloženie je obohatené o látku budúcnosti – Astaxantín, o ktorej si môžete prečítať v samostatnom článku.

Naše prírodné prémiové kapsule urýchľujú rast vlasov, prispievajú k ich zahusteniu a eliminujú nadmerné vypadávanie. Zároveň udržujú optimálny stav pleti, predchádza lámanie nechtov a celkovo ich posilňujú.

 

Čo ďalšie vám pomôže na ceste za krásnymi a zdravými vlasmi?

Používajte kvalitnú vlasovú kozmetiku - ideálne tú s prírodným zložením. Ďalej sa ju naučte správne používať. Šampón aplikujte len na vlasovú pokožku a zapracujte jemnou masážou. Naopak kondicionér vždy nanášajte iba do dĺžok, z ktorých najskôr vyžmýkajte prebytočnú vodu.

Za predpokladu, že svoje vlasy nechávate po umytí voľne uschnúť, vždy si vyfúkajte pokožku hlavy, aby ste zabránili množeniu baktérií. Pred použitím fénu si na vlasy nastriekajte tepelnú ochranu.

Nezabúdajte na starostlivosť o pokožku hlavy.

Pri česaní postupujte od končekov ku korienkom. Pre ľahké rozčesanie môžete do dĺžok aplikovať pár kvapiek vlasového oleja.

Navštevujte pravidelne kaderníka kvôli zastrihnutiu končekov.

Nikdy nechoďte spať s mokrou hlavou a ani s ňou nevychádzajte do chladného počasia.

Na noc si vlasy zopnite do voľného drdolu a spite na vankúši s hodvábnym povlakom.

 

S rýchlosťou rastu vlasov aj ich hustotou ste spokojní, ale trápi vás rýchlo sa mastiaca pokožka hlavy? Inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa správne starať o mastné vlasy.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy Výživové doplnky

Kolagén na kĺby? Rozhodne áno!

Kolagén na kĺby? Rozhodne áno!

Viete, že ľudské telo je zhruba z 10% tvorené kolagénom? Ten je základným prvkom podporných a spojivových tkanív (väzov, šliach, chrupaviek, kostí a kĺbov). Prítomnosť kolagénu v organizme teda prispieva k udržaniu zdravého pohybového aparátu a zároveň pomáha predchádzať zraneniu. Dnešný článok bude o tom, prečo je nutné postrážiť si jeho dostatočný príjem po tom, čo ho telo prestane produkovať samo.

 

Kolagén a pohybový aparát

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá v našom tele prirodzene vzniká vďaka aminokyselinám. Existuje hneď niekoľko typov kolagénu s tým, že v ľudskom tele sú najhojnejšie zastúpené prvé štyri, ktoré si bližšie predstavíme.

Kolagén I. typu – vyskytuje sa v kostiach, koži, šľachách, väzoch a zuboch. Vyniká svojou pevnosťou (v šľachách spája svaly s kosťami) a tvorí takmer 90% všetkého kolagénu v tele.

Kolagén II. typu – vyskytuje sa v chrupavkách a tekutine vyplňujúcej oko. Prispieva k absorbovaniu nárazov a jedná sa o hlavný kolagén v chrupavkách (tvorí zhruba 70% kĺbových chrupaviek).

Kolagén III. typu – vyskytuje sa v cievach, svaloch a koži. Podporuje štruktúru orgánov, svalov a tepien a neskôr býva nahradený kolagénom I. typu.

Kolagén IV. typu – vyskytuje sa v bazálnych membránach (= tenkých vrstvách oddeľujúcich pokožku od škáry). Nachádza sa v koži, kde napomáha s filtráciou.

 

Tip: Bližšie informácie o kolagéne a jeho účinkoch si prečítajte v článku na blogu.

 

Kolagén na kĺby: Má zmysel ho užívať?

Keďže kolagén podporuje správnu funkciu pohybového aparátu, a prispieva k jeho ochrane pred poškodením, je zrejmé, že sa jeho nedostatok rýchlo prejaví.

Následkom kolagénového deficitu môže dôjsť k tuhnutiu väzov a šliach, ktoré strácajú svoju prirodzenú pružnosť, čo vedie k zmenšeniu a ochabnutiu svalov. Zároveň môžete pociťovať aj bolesti kĺbov.

Všetky tieto problémy môžu potrápiť nielen vrcholových športovcov, ale aj bežných smrteľníkov pri každodenných činnostiach.

Možno si teraz hovoríte, že telo si predsa dokáže kolagén samo vytvoriť, ale je tu jeden háčik. Tento automatizovaný proces platí zhruba do veku 25. rokov, kým sa začne produkcia kolagénu postupne znižovať av 40. rokoch už je zastavená úplne!

 

Riešenie?

Doplňte do jedálnička potraviny, ktoré:

- obsahujú väčšie množstvo kolagénu

- podporujú produkciu kolagénu

Začnite pozastavujúce sa produkciu kolagénu suplementovať potravinovými doplnkami.

Touto zmenou môžete predísť ochabovaniu svalstva, bolestiam kĺbov a dokonca zmierniť prejavy už existujúcich problémov.

 

Najlepší kolagén na kĺby: Ako ho vybrať?

Existuje celý rad druhov kolagénu, ale nie všetky spĺňajú predpoklady na to, aby vám skutočne pomohli, a preto sa pri výbere doplnku stravy zamerajte vždy na zdroj, zloženie spoločne s typom a formou obsiahnutého kolagénu.

ZDROJ: V prvom rade zvážte, z čoho kolagén pochádza. Doplnky sa totiž vytvárajú z rýb, alebo spojivových tkanív bravčového a hovädzieho dobytka.

V našich kolagénových drinkoch je obsiahnutý bravčový kolagén, pretože sa najviac podobá bielkovine v ľudskom organizme, a tak je jeho účinok veľmi rýchlo viditeľný.

 

 

ZLOŽENIE: Je doplnok stravy prírodnej a nachádzajú sa v jeho receptúre vitamíny či stopové prvky, ktoré zosilňujú účinok kolagénu?

Náš VENIRA premium kolagénový drink obsahuje 8 000 mg 100% bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu v každej dennej dávke. Navyše je obohatený o vitamín C, zinok a biotín, ktoré pomáhajú so vstrebávaním kolagénu v tele.

Tip: Budete sa musieť rozhodnúť, či dáte prednosť natívnemu alebo hydrolyzovanému kolagénu, ktoré sa líšia svojou biologickou aktivitou. Natívny (prirodzený) kolagén je biologicky zle využiteľný, pretože má pomerne veľké molekulové reťazce.

V našich kolagénových doplnkoch stravy je preto hydrolyzovaný kolagén, ktorý je dobre rozpustný vo vode a ľahko sa vstrebáva do organizmu. Telo si s jeho prítomnosťou ľahko poradí a maximálne využije obsiahnuté účinné látky na regeneráciu spojivových tkanív.

 

FORMA: Rozpustný prášok? Tableta? Drink? Shot? Možností ako dopĺňať kolagén existuje v dnešnej dobe hneď niekoľko, a tak záleží predovšetkým na vašich osobných preferenciách. Zároveň berte na vedomie, že forma môže mať aj vplyv na obsah kolagénu v jednej dennej dávke.

Vo VENIRE berieme do úvahy odlišné preferencie našich zákazníkov, a preto okrem kolagénových drinkov, ponúkame kolagénové nápoje s upraveným zložením pre tehotné a dojčiace, kolagén vo forme cmúľavých srdiečok a kolagén vo forme rozpustného prášku, ktorý je už rozdelený na denné dávky.

 

Kolagén na vlasy, nechty a pleť alebo ďalšie prínosy jeho pravidelného užívania

Kolagénový deficit je zrejmý na fyzických schopnostiach tela, ale môžete ho pozorovať aj na stave svojich vlasov, nechtov a kože. Efekt konzumácie doplnkov stravy s obsahom kolagénu je preto mimoriadne významný.

Kolagén podporuje pevnosť a pružnosť pokožky, zmierňuje vypadávanie vlasov, podporuje ich rast a eliminuje štiepenie a lámanie nechtov.

Tip: O bližšom vplyve kolagénu na pleť si prečítajte v samostatnom článku.

 

Účinná kĺbová výživa

Pokiaľ vám ide čisto o správnu funkciu pohybového aparátu, potom je skvelou alternatívou ku kolagénu naša kĺbová výživa s obsahom Chondroitín sulfátu, D-glukosamín sulfátu 2KCl, MSM a vitamínu C.

Pri vývoji tohto prírodného doplnku stravy sme brali do úvahy najčastejšie príčiny namáhania kĺbov (šport, hmotnosť, fyzická náročná práca, zlá obuv, starnutie), a tak vznikla účinná kombinácia látok, ktorá:

- prispieva k regenerácii kĺbov

- podporuje zosilnenie kĺbov

- napomáha zníženiu bolesti kĺbov

- prispieva k lepšej hybnosti

- má protizápalový účinok

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Zdravie a nemoc Výživové doplnky

AHA kyseliny v kozmetike

AHA kyseliny v kozmetike

Prestaňte snívať o rozjasnenej, zjednotenej a hodvábne hebkej pokožke. Začnite žiť svoj sen! Stačí, ak do svojej beauty rutiny zahrniete AHA kyseliny (=alfa-hydroxykyseliny), ktoré účinne bojujú proti najrôznejším nedokonalostiam pleti.

 

AHA, čo? AHA kyseliny!

AHA kyselinám (z anglického Alpha-Hydroxy Acid) sa pre ich spôsob získavania hovorí často ovocné kyseliny. Sú rozpustné vo vode a na rozdiel od BHA kyselín sú vhodné na každý typ pleti.

 

Na čo sú AHA kyseliny dobré?

To záleží na tom, po akej z AHA kyselín siahnete, ale všeobecne sa dá povedať, že bojujú proti starnutiu pleti. Každá z kyselín má svoju špecifickú vlastnosť a pomáha s riešením konkrétneho kožného problému. Avšak konečný účinok vždy závisí od zvolenej koncentrácie.

Všetky AHA kyseliny priťahujú k pleti vodu a spomaľujú jej odparovanie. Pre tento hydratačný efekt sú obzvlášť vhodné pre suchú a zrelú pleť. Okrem toho, že zlepšujú prirodzenú schopnosť pleti udržať hydratáciu, pomáhajú sťahovať rozšírené póry a redukovať viditeľnosť pigmentových škvŕn, jazvičiek po akné a vrások.

AHA kyseliny dokážu rozpúšťať väzby medzi kožnými bunkami, a zbavovať sa tak odumretých kožných buniek. Vďaka tomu zjemňujú štruktúru pleti. Ďalej zlepšujú farebný tón pleti a eliminujú vznik akné a čiernych bodiek na minimum.

Niektoré z kyselín zvládnu cez kožný maz preniknúť priamo do pórov a vyčistiť ho zvnútra. Vďaka tomu sú priechodné a nehromadia sa v nich odumreté kožné bunky. Ďalej pomáhajú s regeneráciou a obnovou pleti.

Pri pravidelnom a dlhodobom používaní kozmetických produktov s obsahom AHA kyselín, je pleť krásne čistá, žiarivá a mladistvá.

 

Tip: Prečítajte si, ako sa zbaviť čiernych bodiek.

 

Nie je kyselina ako kyselina

K hlavným zástupcom patrí kyselina:

- citrónová

- jablčná

- vínna

- mandľová

- glykolová

- mliečna

 

Kyselina citrónová chráni pleť pred voľnými radikálmi a využíva sa najmä na rozjasnenie unavenej pleti. Nachádza sa v citrusových plodoch, teda citrónoch, pomarančoch, grepoch a pod.

Kyselina jablčná má výborné hydratačné, exfoliačné a antioxidačné účinky. V kozmetických produktoch zaisťuje rovnováhu medzi kyslými a zásaditými zložkami. Na etiketách potravín ju nájdete pod označením E 296.

Kyselina vínna stimuluje tvorbu kolagénu, má exfoliačné účinky a pomáha čistiť zanesené póry. Veľmi často je súčasťou hydratačných krémov a prípravkov na ochranu pred slnečným žiarením.

Kyselina mandľová je zo všetkých kyselín najmenej dráždivá. Pôsobí efektívne proti hyperpigmentácii a má antibakteriálny účinok na pleť, a teda účinne bojuje proti akné. Rovnako sa dokáže dostať do pórov, čistiť ich zvnútra a regulovať tvorbu kožného mazu.

Kyselina glykolová sa vyznačuje tým, že podporuje tvorbu kolagénu v pleti, čím ju spevňuje a omladzuje. Rovnako znižuje viditeľnosť hlbokých vrások a jazvičiek po akné. Prirodzene sa vyskytuje v žltom melóne a ananáse. Inak sa vyrába z trstinového cukru.

Kyselina mliečna má podobné účinky ako kyselina glykolová, ale má väčšie molekuly – teda pracuje pomalšie a je vhodná aj na pleť citlivú. Pokožku hydratuje, obnovuje, rozjasňuje, odstraňuje z jej povrchu odumreté kožné bunky a napomáha udržať jej optimálne pH. Nachádza sa v kyslých mliečnych výrobkoch.

 

Jednotlivé AHA kyseliny sa líšia nielen svojimi vlastnosťami, ale aj veľkosťou molekúl, a teda schopnosťou prenikať do kože. Najmenšie molekuly, a teda schopnosť preniknúť rýchlo hlboko do pleti, má kyselina glykolová, a preto je považovaná za jednu z najsilnejších AHA kyselín. Z toho dôvodu ju môžete v zložení kozmetických produktov vidieť zo všetkých spomínaných kyselín najčastejšie.

 

Tip: Spoznajte ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn a jazvičiek po akné.

 

 

AHA kyseliny do každej beauty rutiny

Prednosťou AHA kyselín je ich schopnosť stabilizovať pleť a navracať ju do pôvodného stavu tým, že ju učia (opäť) fungovať podľa prirodzených biologických procesov, ktoré boli narušené nedostatočnou alebo nevhodnou starostlivosťou.

Aj z toho dôvodu sú častou súčasťou pleťovej kozmetiky. Najmä potom sér, tonerov a krémov. My sme zvolili posledný zo spomínaných variantov, pretože AHA kyseliny vo forme krému môžu do pleti prestupovať postupne v dlhšom časovom horizonte, a tak neexistuje riziko, že by narušili jej prirodzené pH.

 

Vyskúšajte efekt ovocných kyselín na vlastnej koži a zažite skutočný AHA moment

Vyvinuli sme pre vás VENIRA AHA krém s postupným uvoľňovaním a inovatívnou technológiou Skinperf LWG. Vďaka tej sú ovocné kyseliny (konkrétne kyselina glykolová, mliečna a citrónová) postupne uvoľňované do pokožky v jednotlivých vrstvách, čo prináša maximálne šetrný exfoliačný účinok.

Aby sme zamedzili prílišnému podráždeniu pokožky, rozhodli sme sa využiť inovatívnu technológiu Skinperf LWG (= Lameral water gel), ktorá umožňuje prácu s nižším množstvom kyselín pri zachovaní bezchybných výsledkov. Už po štyroch týždňoch bude vaša pleť až o 31% žiarivejšia a vznik čiernych bodiek bude eliminovaný až o 43%.

 

Na čo si dať pri aplikácii kozmetiky s obsahom AHA kyselín pozor?

Pokiaľ s AHA kyselinami ešte len začínate, voľte nižšiu koncentráciu a vždy nasleduje rady výrobcu týkajúce sa frekvencie aplikácie.

Na zaistenie čo najväčšej účinnosti obsiahnutých kyselín, aplikujte prípravok na suchú a čistú pleť. Pred aplikáciou ďalších prípravkov ošetrujúcej rutiny počkajte, kým bude pleť úplne suchá.

Kyseliny redukujú hyperpigmentáciu, ale pre svoj exfoliačný účinok zvyšujú náchylnosť pleti na tvorbu nových pigmentových škvŕn, a preto je nutné používať každý deň ochranný krém s SPF.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Starostlivosť o vlasy v zime

Starostlivosť o vlasy v zime

Je zima vašim najobľúbenejším ročným obdobím? Uznávame, že prechádzať so zasneženou krajinou a korčuľovať na zamrznutom rybníku, má svoje čaro, ale verte, že chladné počasie si vyberá svoju daň na stave vašich vlasov, ktoré už netrpezlivo vyzerá jar. Ako zaistiť, že vlasy budú aj v období zimy žiarivé a silné? To, a oveľa viac, sa dozviete v dnešnom článku.

 

 

Ako konkrétne vlasy v zime trpia?

Vlasy sú v dôsledku pôsobenia chladu suché, drsné na dotyk a náchylné na lámanie aj štiepenie. Kučeravé vlasy sa ešte viac krepatia a tie rovné sú zase permanentne splihlé. Vlasom v zimných mesiacoch veľmi často chýba dostatočná hydratácia, čo spoznáte tým, že elektrizujú.

Ničomu nepomáhajú ani prechody zo zimy do tepla, pretože suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti vlasy vysušuje, čím prichádza o svoj prirodzený lesk.

Ale pozor! Okrem samotných vlasov trpí za chladného počasia aj pokožka hlavy. Nízke teploty ju v kombinácii s chladným vetrom zbavujú potrebnej vlahy, a tak je veľmi vysušená. Okrem toho môže byť podráždená, čo sa prejavuje svrbením.

 

Tip: Pozrite sa na kompletný prehľad problémov, ktorým budete v zime čeliť so svojimi vlasmi.

 

Nasadenie čiapky sa zdá ako jednoduché riešenie, ale…

…rozhodne nie je tým najlepším. Na jednej strane je pravda, že pokrývka hlavy uchráni vlasy pred vonkajšími vplyvmi, ale na druhej strane je potrebné zvážiť, za akú to bude cenu. Čiapka neprospieva vlasovej pokožke, ktorá sa pod ňou zaparuje a potí, čo vytvára dokonalé podmienky pre zvýšenú tvorbu lupín a množenie kvasiniek.

Pokiaľ sa aj tak rozhodnete po čiapke siahnuť, nikdy ju nenoste dlhodobo a vždy myslite na jej pravidelné pranie.

 

4 kroky k zdravým vlasom

Poznáte na svojich vlasoch, že nie sú v dobrej kondícii, ale neviete, čo presne by ste mali urobiť pre zlepšenie ich stavu? Inšpirujte sa našimi konkrétnymi tipmi na starostlivosť o vlasy v zime.

 

1. Vlasová rutina

Správne poskladaná vlasová starostlivosť dodá vašej korune krásy silu vzdorovať klimatickým zmenám. Jej súčasťou musí byť bezpochyby šampón, kondicionér, maska a bezoplachová starostlivosť.

Základom vlasovej rutiny je prírodný šampón, ktorý šetrne umýva a čistí pokožku hlavy aj jednotlivé vlasové vlákna. Ďalej prichádza na rad kondicionér aplikovaný do dĺžok (pred nanesením vytlačte z vlasov prebytočnú vodu). Aspoň dvakrát týždenne použite masku na lesk, hydratáciu alebo výživu - konkrétny produkt si vyberte s ohľadom na to, čo vás u vlasov najviac trápi.

Do rutiny zaraďte aj vlasové sérum, ktoré upokojuje vlasovú pokožku a posilňuje vlasové cibuľky. Okrem toho dodáva pokožke hlavy precíznu hydratáciu a intenzívnu výživu. Pokiaľ hasíte už vzniknuté škody, tak odporúčame siahnuť po keratínovej vode poskytujúcej špičkovú starostlivosť lámavým, suchým a zničeným vlasom.

Vlasy vyfúkajte fénom nastaveným na strednú teplotu. Aj za predpokladu, že ich nechávate radi uschnúť samovoľne, vždy si vyfúkajte pokožku hlavy – pri tom aplikujte termoochranu. Či už sa rozhodnete nechať vlasy voľne uschnúť, alebo ich budete fénovať, za zimy nikdy nevychádzajte z domu s mokrými vlasmiTie sú v porovnaní so suchými vlasmi výrazne náchylnejšie na poškodenie.

Nezabúdajte na to, že kvalita vlasovej kozmetiky je rovnako dôležitá ako kvalita vody. Tá s obsahom chlóru môže podráždiť vlasovú pokožku - naopak po mäkkej vode budú vaše vlasy krajšie už na prvý pohľad a dotyk.

 

2. Pitný režim a zdravá životospráva

Je dokázané, že v zime tiahneme na konzumáciu väčšieho množstva tukov a jednoduchých cukrov ako v lete. Pokojne si doprajte, čo máte radi, ale všetko s mierou. Vaše stravovacie návyky sa totiž podpisujú nielen na vzhľade vlasov, ale aj kože.

Do svojho každodenného jedálnička zaraďte domácu kyslú kapustu a kefír. Ide o potraviny, ktoré vám pomôžu s budovaním zdravého črevného mikrobiomu, pretože sú bohaté na probiotiká. Zároveň si strážte, aby ste denne vypili odporúčané množstvo čistej neperlivej vody.

 

3. Vitamínová vzpruha

Krása vlasov vychádza zvnútra, a preto svoj jedálniček doplňte o kvalitné potravinové doplnky. Komplex vitamínov a stopových prvkov, ktoré vlasom prospievajú, nájdete vo VENIRA kapsulách pre vlasy, nechty a pleť. Ide o absolútny bestseller s obsahom 19 aktívnych látok.

Tápete nad tým, aké vitamíny vám chýbajú? Navštívte lekára, ktorý vám skontroluje hladinu vitamínov a odporučí, aké konkrétne zaradiť do svojho jedálnička.

 

4. Zvlhčovač vzduchu

Pobytu vo vykurovaných priestoroch sa zrejme nevyhnete. Suchý teplý vzduch vysušuje vlasy a dehydruje kožu. S vyrovnaním vlhkosti vzduchu vám pomôže zvlhčovač. Lacnejším variantom je pravidelné vetranie a umiestnenie nádoby s vodou v blízkosti kúrenia.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy

Dojčíte a padajú vám vlasy? Vieme, aké vitamíny a minerálne látky vám chýbajú

Dojčíte a padajú vám vlasy? Vieme, aké vitamíny a minerálne látky vám chýbajú

Vypadávanie vlasov je témou mnohých novopečených mamičiek. Ide o situáciu nepríjemnú, ale treba dodať, že nijako výnimočnú - s nadmerným vypadávaním vlasov po pôrode má skúsenosť až 50% žien. Dnes sa dozviete, čo nadmerné vypadávanie vlasov vyvoláva a pridáme aj niekoľko tipov, ako mu úspešne čeliť.

 

Prečo po pôrode a počas dojčenia padajú vlasy?

Po pôrode dochádza u žien k zníženiu hormónov estrogénu a progesterónu, čím sa do tela vysiela signál, že tehotenstvo skončilo. Práve náhla zmena hladiny hormónov vedie k zníženiu kvantity a kvality vlasov.

 

 

Čo je to Telogén effluvium?

Telogén effluvium je druhou najčastejšou formu vypadávanie vlasov diagnostikovanú dermatológmi. Ide o jav vyvolaný stresom, šokom alebo hormónmi.

Vlasový cyklus (detailne popísaný napríklad v článku tu) zahŕňa štyri rastové fázy vlasov. Práve Telogén effluvium súvisí s telogénnou, teda kľudovou fázou, ktorá štandardne trvá tri až štyri mesiace. Folikul prestáva byť aktívny a regeneruje sa. U zdravého človeka sa v tejto fáze nachádza až 14% všetkých vlasov.

V dôsledku vyvolania Telogén effluvium sa spomaľuje rastová fáza, čo znamená, že ďalšími etapami prechádza menej vlasov. Kvôli tomu sa do telogénnej fázy dostáva až 30% všetkých vlasových vlákien, teda prakticky dvojnásobok bežného množstva.

V praxi môže trvať šesť až dvanásť mesiacov, kým sa hladina hormónov spoločne s vlasovým cyklom vráti späť do normálu.

 

Čo môžete s padaním vlasov v priebehu dojčenia urobiť?

Rozhodne nič nepokazíte účinnou prevenciou zameranou nielen na posilnenie vlasového vlákna, ale aj na:

- podporu psychickej pohody

- zníženie miery únavy a vyčerpania

- posilnenie imunitného systému

- ochranu buniek pred oxidatívnym stresom

- udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi

- podporu normálnej krvotvorby

Všetky požiadavky do jedného spĺňajú VENIRA vitamíny pre dojčiace ženy. Sú prírodné, majú lahodnú marhuľovú príchuť, nie sú sladené cukrom a neobsahujú žiadny lepok a laktózu.

 

 

Ako je to s vlasmi v priebehu tehotenstva?

Je bežné, že v tehotenstve sa vypadávanie vlasov dočasne obmedzí. Budete si všímať, že vaše vlasy sú nebývalo husté, zdravé a lesklé. Za toto príjemné prekvapenie vďačíte rastúcej hladine hormónu estrogénu, ktorý predlžuje rastovú fázu vlasových vlákien, ktorá by za normálnych okolností už dávno vypadla.

Napriek tomu, že vás v priebehu tehotenstva nebude trápiť nadmerné vypadávanie vlasov, môžete sa stretávať s fyzickým aj psychickým vyčerpaním, bolesťami hlavy, únavou, opuchom nôh a prudkými zmenami nálad. Veľakrát sú na vine chýbajúce minerály a vitamíny, ktoré by nastávajúce mamičky podporili v období tehotenstva, kedy musia fungovať doslova za dvoch.

Telo ženy musí v priebehu tehotenstva zaistiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov nielen pre seba, ale aj vyvíjajúce sa bábätko. Z toho dôvodu sa oplatí siahnuť po vitamínovej zmesi, ktorá obsahuje všetko, čo žena v priebehu 1–3 trimestra potrebuje.

 

Ako dlho trvá padanie vlasov po pôrode a dojčení?

Kedy sa po pôrode a dojčení vráti všetko do normálu nemožno s presnosťou povedať, pretože každá žena je jedinečná a na každú z nich môže mať tehotenstvo i dojčenie iný vplyv.

Všeobecne sa však dá povedať, že väčšina žien zažíva zvýšené padanie vlasov počas prvých troch až šiestich mesiacov po pôrode. Padanie vlasov je často najvýraznejšie okolo tretieho až štvrtého mesiaca po pôrode, keď telo prechádza významnými hormonálnymi zmenami. Hneď ako sa hormonálne hladiny začnú stabilizovať, čo obvykle trvá šesť až dvanásť mesiacov po pôrode, padanie vlasov by sa malo postupne znižovať.

Počas tejto doby sa rastový cyklus vlasov vracia do normálu, čo znamená, že nové vlasy začnú rásť a staré vlasy prestanú nadmerne vypadávať.

 

Ako zamedziť padaniu vlasov, lámaniu nechtov a zhoršeniu stavu pleti?

1. Pamätajte, že vyvážený jedálniček je základ

Čo na vypadávánie vlasov? Nastávajúce mamičky by mali všetky vitamíny a minerály dodávať telu formou bohatej, pestrej a hlavne vyváženej stravy, ktorá zaistí prísun všetkých nenahraditeľných látok.

Jednou z najdôležitejších aktívnych látok je kyselina listová (= vitamín B9), ktorá napomáha k zníženiu miery únavy a vyčerpania a prispieva k normálnej krvotvorbe. Bohato obsiahnutá je napríklad v špenáte, keli, brokolici a kapuste. Nedostatok vitamínu B9 spôsobuje slabosť, únavu a napríklad aj výkyvy nálad.

U mnohých vitamínov a minerálov môže byť ťažké zaistiť dostatočný prísun iba zo stravy, a tak prichádzajú na rad doplnky stravy v špeciálnej verzii pre tehotné a dojčiace mamičky, ktoré by mali byť s ohľadom na citlivé obdobie tehotenstva a dojčenia prírodné.

 

2. Doprajte svojmu telu nenahraditeľné vitamíny a minerály v jednej porcii

Spomínanú kyselinu listovú a ďalších 24 prírodných látok, ktoré sa svojim vzájomným pôsobením podieľajú na udržaní komfortu mamičiek i bábätka, nájdete vo vitamínovom komplexe pre tehotné a dojčiace ženy.

Okrem kyseliny listovej je pre nastávajúce a novopečené mamičky dôležité železo, vápnik, horčík, jód, vitamín D3, zinok a omega 3 mastné kyseliny.


3. Nezabúdajte na kolagén

Keďže základnou stavebnou bielkovinou kože je kolagén, a od stavu pokožky sa odvíja aj kondícia vlasov, je dôležité podporovať jeho tvorbu, pretože môže vlasovým vláknam pomôcť k rýchlejšej regenerácii.

Aj z toho dôvodu sme vzali náš bestseller – kolagénový drink a jeho zloženie upravili do špeciálnej verzie pre všetky tehotné a dojčiace mamičky. Tento lahodný nápoj vám pomôže udržať normálny stav vlasov, nechtov, pleti a zubov.

Zistite ďalšie benefity kolagénu v našom predchádzajúcom článku.

 

4. Sústavná starostlivosť

Vlasom prospeje, ak ich nebudete kulmovať a žehliť. Do sucha ich fúkajte iba po aplikácii ochranného prípravku pred teplom. Obmedzte používanie stylingových prípravkov.

Prípravky na vypadávanie vlasov vám môžu pomôcť. Na vlasy aplikujte prírodnú kozmetiku. Používajte šampón na podporu rastu vlasov, ktorý môžete striedať so šampónom proti vypadávaniu vlasov. Vždy používajte aj kondicionér, ktorý vyberajte podľa typu svojich vlasov.

Pravidelne si doprajte masáž pokožky hlavy. Podporíte tým rast vlasov a stimulujete činnosť mazových žliaz, ktoré prispievajú k hydratácii kože.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť o ďalších príčinách vypadávania vlasov a o produktoch na zamedzenie ich padaniu, prečítajte si náš článok s názvom TOP produkty na vypadávanie vlasov.

Tehotenstvo a dojčenie môže zamávať aj s kvalitou vašej pleti a nechtov. S vlasovými a pleťovými problémami vám pomôžu vitamíny a minerály obsiahnuté v kapsuliach. Podporiť zdravie a kvalitu vlasov však môžete aj konzumáciou potravín bohatých na vápnik (orechy, jogurt, syr, listová zelenina), kyselinu askorbovú (citrusy, zemiaky, paradajky) a vitamíny skupiny B (strukoviny, hydinové mäso, mliečne výrobky, obilniny).

Pre zdravú a krásnu pleť bez problémov je dôležitá správna ošetrujúca rutina, ktorá bude rešpektovať váš geneticky daný typ pleti a jej momentálne potreby. Viac o správnej starostlivosti o pleť sa dozviete v našom článku Čistenie pleti v pohodlí domova.

 

Zaujímavosti o padaní vlasov po pôrode a počas dojčenia

1. Padanie vlasov u žien po pôrode je spôsobené predovšetkým poklesom estrogénu a progesterónu, nie dojčením. Dojčenie však môže mierne spomaliť návrat vlasov do normálneho rastového cyklu.

2. Padanie vlasov po pôrode a počas dojčenia nie je známkou zlého zdravia, ale ide o normálny a prirodzený proces, ktorým prechádza mnoho žien.

3. Dojčenie je nielen prospešné pre dieťa, ale pomáha aj matke. Počas dojčenia sa telo matky prirodzene čistí od nadbytočných hormónov a ďalších látok nahromadených počas tehotenstva. Tento proces môže ovplyvniť nielen padanie vlasov, ale aj celkový stav pokožky a nechtov.

4. Aj keď nedostatok vitamínov a minerálov môže prispievať k padaniu vlasov, nie je to jediný faktor. Hormonálne zmeny, stres, nedostatok spánku a fyzická vyčerpanosť po pôrode zohrávajú tiež veľkú úlohu.

5. Hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za produkciu materského mlieka, môže tiež ovplyvniť rast vlasov. Zvýšená hladina prolaktínu môže spôsobiť skrátenie rastovej fázy vlasov a tým prispieť k ich vypadávaniu.

6. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, železo, zinok a vitamíny skupiny B môže podporiť zdravie vlasov. Losos, avokádo, orechy, semienka a listová zelenina sú skvelými zdrojmi týchto živín.

 

Čo si z článku odniesť?

Vypadávanie vlasov u žien po pôrode a počas dojčenia je úplne prirodzené. Tehotenstvo je pre telo fyzicky namáhavé a ženy si prechádzajú veľkými hormonálnymi zmenami, ktoré spôsobujú padanie vlasov a môžu spomaľovať ich opätovný rast. Našťastie existujú vitamíny na vypadávanie vlasov pre tehotné a dojčiace mamičky, ktoré vám s padaním vlasov pomôcť.

Ako ešte zabrániť vypadávaniu vlasov? Zamerajte sa aj na kvalitnú starostlivosť o vlasy a dbajte na zdravý životný štýl. Zvýšenú starostlivosť venujte aj pleti a nechtom, ktoré môže pôrod a dojčenie tiež negatívne poznamenať.

V prípade, že vás trápi extrémne padanie vlasov aj dlhšiu dobu po pôrode a po dojčení, poraďte sa so svojím lekárom.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Tehotenstvo a dojčenie Výživové doplnky Starostlivosť o vlasy

Tvárová umývacia pena – odhaľujeme tajomstvo dokonale čistej pleti

Tvárová umývacia pena – odhaľujeme tajomstvo dokonale čistej pleti

Či už sa v oblasti starostlivosti o pleť objavia v priebehu roka sebapôsobivejšie trendy, čistota nevyjde z módy nikdy. Práve tá je základným predpokladom na udržanie zdravej a krásnej pleti. Takýto štandard dosiahnete s tvárovou umývacou penou, ktorá predstavuje absolútnu revolúciu v oblasti starostlivosti o pleť. Prečo tomu tak je? Dozviete sa v dnešnom článku!

 

Už máte svoju tvárovú umývaciu penu?

Rok 2023 sotva začal, ale my už teraz s istotou vieme, aký kozmetický výrobok bude absolútnym hitom v oblasti starostlivosti o pleťZloženie bohaté na aktívne látky. Zamatová konzistencia s nadýchanými bublinkami. Jednoduchá aplikácia. Jednoduché roztieranie. To všetko hrá do kariet umývacej pene, ktorá predstavuje mimoriadne šetrný kozmetický prípravok s pozoruhodnými čistiacimi a revitalizačnými schopnosťami.

 

V čom je umývacia pena lepšia ako iné typy čistiacich produktov?

Čistiace produkty s penovou konzistenciou zbavujú pokožku nečistôt bez potreby silného trenia. Vzniknutá pena totiž urobí doslova všetku prácu za vás. Stačí len pridať malé množstvo vody a prsty vám budú v okamihu po pleti krásne kĺzať.

Ďalším nesporným benefitom umývacej peny je jej schopnosť čistiť pleť bez zbytočného vysušenia a podráždenia - avšak len za predpokladu, že neobsahuje SLS zložky.

SLS (z anglického Sodium Lauryl Sulfate) je typ tenzidu, ktorý môže pokožku zbavovať vlahy a spôsobiť podráždenie citlivej pleti. Také prirodzene nenájdete v kozmetických prípravkoch s prírodným zložením. Príkladom je aj naša VENIRA tvárová umývacia pena, ktorá vďaka svojmu šetrnému zloženiu uzamyká v pleti vlhkosť. Jej penivé čiastočky sa navyše dostávajú do hlbších vrstiev kože, kde na seba nabaľujú nečistoty. Pokožka je tak po čistení dokonale revitalizovaná a hebká.

Umývacia pena si poradí s prebytočným mazom, odumretými kožnými bunkami, potom, baktériami, zanesenými pórmi a zvyškami make-upu. Vďaka svojej zamatovo jemnej textúre je navyše vhodná na každodenné použitie.

Opomenúť nemôžeme ani široký zástup aktívnych látok, ktoré z umývacej peny robia skutočný poklad. O vašu pokožku sa budú pri umývaní starať ingrediencie prvotriednej kvality v popredí s výťažkom z brezy, rebríčkom, prasličkou, žihľavou, rozmarínom, šalviou, lime tree, tenzidom z olivového oleja, glycerínom, kyselinou mliečnou a ďalšími jemnými tenzidmi.

 

Benefity VENIRA umývacie peny

- zbavuje pleť nečistôt bez toho, aby ju vysúšala

- udržuje prirodzené pH pleti

- redukuje tvorbu kožného mazu

- napomáha k uvoľneniu zanesených pórov

- obmedzuje nedokonalosti pleti a znižuje riziko ich rozšírenia

- tonizuje a zjednocuje pleť

- prináša úľavu a upokojenie podráždenej pokožke

- eliminuje svrbenie

- zjemňuje štruktúru pleti a zanecháva ju vláčnu

- pripravuje pokožku na príjem aktívnych látok

 

VENIRA tvárová umývacia pena je vhodná ako pre ženy, tak aj pre mužov. Úlohu nehrá ani vek a typ pleti, a tak poslúži naozaj všetkým členom domácnosti. Ste vo fáze, kedy ste sa úspešne zbavili akné a riešite jeho následky? Prečítajte si u nás na blogu ako sa zbaviť jazvičiek po akné a pigmentových škvŕn.

 

Viete, ako čistiacu penu na pleť správne používať?

Na to, aby ste si mohli naplno užívať benefitov tvárovej umývacej peny, musíte ju používať odporúčaným spôsobom.

Umývaciu penu aplikujte vždy ráno a večer na navlhčenú tvár – vždy stačí vtlačiť do umytej dlane jednu pumpičku. Nadýchanú penu nanášajte jemnými krúživými pohybmi od stredu tváre smerom von a to tak dlho, kým sa úplne nerozpustí. Pri tom si dajte pozor, aby sa nedostala do očí. Potom pleť dôkladne opláchnite vlažnou vodou a osušte poklepávaním uteráka, ktorý používate iba vy a iba na tvár.

Pokožka je vo fáze po vyčistení pripravená na príjem aktívnych látok, ktoré sú súčasťou tonerov, sér a krémov, a preto ďalej pokračujte v ošetrujúcej rutine tak, ako ste zvyknutí.

 

Nechýba vám niečo?

Tvárová umývacia pena predstavuje iba jeden z piatich základných krokov starostlivosti o pleť. Skompletujte si svoju rutinu u nás na e-shope – máme všetko, čo budete ku každodennej starostlivosti potrebovať!

1. krok – odlíčenie: 
Jedná sa o krok, ktorý sa vykonáva iba večer. V rámci odlíčenia sa zbavujete nielen make-upu, ale aj ochranného UV faktora. Pokiaľ by ste tento krok v rámci večernej rutiny preskočili, koledovali by ste si o upchatí pórov, ktoré môžu viesť k vzniku akné a ďalších kožných problémov. Na tento účel vám skvele poslúži odličovacie mlieko.

2. krok – čistenie: 
O čistení je vlastne celý tento článok. Tvárová umývacia pena ale nie je jediným variantom. S kľudom môžete siahnuť po čistiacom géle alebo mlieku. Jedná sa o produkty, ktoré sú vyvinuté na rovnaký účel, ale líšia sa obsiahnutými ingredienciami a textúrou, prípadne zacielením na konkrétny typ pleti či problematiku ako je to pri akné čistiaceho gélu.

3. krok – tonizácia: 
Toner sa aplikuje vždy na vyčistenú a odlíčenú pleť. Jeho hlavnou úlohou je vyrovnať pH pokožky, poskytnúť jej okamžitú hydratáciu a pripraviť ju na následnú starostlivosť. Udržanie prirodzeného pH podporuje aj pleťová voda.

Tip: Niektoré čistiace produkty majú vďaka svojmu zloženiu dokonalé tonizujúce účinky, a tak už použitie tonera nie je nutné. Rovnaké je to v prípade spomínanej Tvárovej umývacej peny, ktorá rešpektuje prirodzené pH pokožky, a tak sa následne nemusí riešiť jeho vyrovnanie.

4. krok – hydratácia: Na dokonale čistú pleť s vyrovnaným pH sa nanášajú zvláčňujúce produkty. Najprv pleťové sérum, ktoré preniká hlboko do pokožky a potom denný krém (alebo nočný krém), ktorý v pleti uzamyká všetky aplikované látky.

Pri hydratácii myslite aj na pery a oči. V oblasti očného okolia máte tu vôbec najtenšiu kožu, a tak si vyžaduje zvlášť jemné zaobchádzanie. Okolo očí (vrátane pohyblivého viečka) aplikujte očný krém a pery zvláčňujte pomocou balzamu na pery.

5. krok – UV ochrana: Na záver rannej rutiny aplikujte UV ochranu. Použiť môžete opaľovací krém aj pleťový krém s UV filtrom. Výsledok je rovnaký. Len si dajte pozor, aby ste vždy používali produkt priamo určený na pleť. Zabránite tým jej zbytočnému podráždeniu.

V prípade, že bojujete s najrôznejšími kožnými nedokonalosťami, rozšírte svoju rutinu o prípravky na cielenú starostlivosť. Napríklad pri hojení akné siahnite po pleťovom peelingu.

Na záver pripomíname, že do oblasti ošetrujúcej rutiny patrí aj starostlivosť o krk a dekolt. Môžete používať rovnaké produkty ako na tvár, ale potom počítajte s tým, že vám budú rýchlejšie miznúť. Na trhu sú k dostaniu aj špeciálne prípravky priamo na krk a dekolt.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Intímna hygiena nie je tabu: Čím sa umývať, a na čo naopak zabudnúť

Intímna hygiena nie je tabu: Čím sa umývať, a na čo naopak zabudnúť

Dôkladná intímna hygiena je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o telo. Prispieva nielen k pocitu čistoty a sviežosti, ale taktiež pomáha predchádzať najrôznejším zdravotným komplikáciám. V dnešnom článku sa dozviete, prečo bežný sprchový gél nestačí, aké produkty používať, a ako si vďaka jednoduchým krokom udržať intímne zdravie.

 

 

Nepodceňujte dôležitosť intímnej hygieny

Priateľské baktérie sú od narodenia neoddeliteľnou súčasťou ľudského tela. V intímnom prostredí sú tými najdôležitejšími laktobacilmi tvoriacimi ochrannú bariéru pred patogénnymi mikróbmi.

Intímne prostredie zdravej ženy má vďaka priateľským mikroorganizmom prirodzene mierne kyslé pH pohybujúce sa v rozmedzí hodnôt 3,5–4,5. Také je nevhodné pre rast nepriateľských mikroorganizmov. To však platí len do momentu narušenia alebo zvýšenia pH, ktoré môže vyvolať premnoženie škodlivých baktérií spôsobujúcich mykózy, vaginálne infekcie alebo zápal močových ciest.

Faktory vedúce k zmene prirodzenej mikroflóry:

- stres

- únava

- nezdravá strava

- hormonálna antikoncepcia

- antibiotiká

- menštruácia

- tehotenstvo

- menopauza

- pobyt v saune a bazéne

- nevhodná spodná bielizeň

- nedostatočná, alebo nadmerná hygiena

 

Aby ste udržali zdravie svojich intímnych partií, musíte sa o ne dôsledne starať. Práve s tým vám pomôže vhodný prípravok určený špecificky na každodenné potreby žien.

 

Tip: Ste náchylné na vznik zápalu močových ciest? Vyskúšajte prírodný doplnok stravy VENIRA močovej cesty s obsahom piatich účinných látok na podporu komfortu močových ciest.

 

Prečo klasické mydlo ani sprchový gél nestačí

Chápeme, že používať jeden produkt na všetko je pohodlné, ale rozhodne to nie je účinné, ba dokonca bezpečné. Bežné mydlá a sprchové gély, ktoré používame na ruky a telo, sú zásadité, a tak narúšajú prirodzenú kyslosť ženských intímnych partií.

Dlhodobé používanie takého typu prípravkov spôsobuje podráždenie, pálenie, svrbenie, prípadne môže viesť k zápalom a infekciám. Z toho dôvodu je nutné aplikovať výhradne kozmetiku s podobným pH ako majú intímne oblasti.

 

Aké možnosti sa ponúkajú?

Pena

Intímna umývacia pena je vhodná na každodennú hygienu. Dodáva pocit sviežosti, hydratuje a upokojuje pokožku bez toho, aby narušovala prirodzené pH vaginálnej mikroflóry.

 

Gél

Intímny umývací gél je plnohodnotnou alternatívou k umývacej pene. Šetrne umýva intímne partie a obnovuje prirodzené pH. Od peny sa líšia predovšetkým svojou konzistenciou, vôňou a zložením. V tomto prípade teda záleží čisto na vašich osobných preferenciách.

 

 

Obrúsky

Po vlhčených intímnych obrúskoch siahnite iba v situáciách, kedy nemáte možnosť pohodlne sa umyť (napríklad pri cestovaní). Nie sú určené na každodenné použitie.

 

5 zásad pre intímnu hygienu

Pohodlie & priedušnosť – noste iba spodnú bielizeň z prírodných materiálov, ktoré vynikajú svojou priedušnosťou. Meňte ho každý deň av prípade zašpinenia častejšie.

 

Zostaňte v suchu – teplé a vlhké prostredie je ideálne na množenie nepriateľských mikroorganizmov, a preto sa po sprchovaní vždy dôkladne osušte. Po návšteve bazéna zase nikdy nezostávajte veľmi dlho v mokrých plavkách.

 

Prevencia - ak trpíte na infekcie a zápaly, používajte uterák zvlášť na telo a intímne partie.

 

Na smere záleží – na toalete sa vždy utierajte v smere spredu dozadu. Zabránite tým prenosu škodlivých baktérií vedúcich k infekciám močového mechúra a iným komplikáciám.

 

Starostlivosť pri menštruácii – v tomto období je zvýšená náchylnosť na infekcie, a preto sa sprchujte najmenej 2× denne a dbajte na pravidelnú výmenu hygienických tampónov a vložiek.

 

Všetko s mierou – nedostatočná starostlivosť o intímne oblasti môže byť rovnako škodlivá ako tá prehnaná. Nadmernou starostlivosťou môžete narušiť prirodzenú ochrannú bariéru intímneho prostredia.

 

Jedálny lístok – snažte sa čo najviac obmedziť príjem jednoduchých cukrov a bielej múky, ktoré narúšajú mikroflóru organizmu. Naopak zaraďte biely jogurt a zeleninu, čo sú potraviny bohaté na priaznivé baktérie.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Zdravie žien

Vypadávanie vlasov u mužov

Vypadávanie vlasov u mužov

Viete si predstaviť, že by ste denne prišli o 50–100 vlasov? Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako obrovské číslo, ale pravda je taká, že ide o prirodzený denný úbytok každého človeka. O vypadávaní vlasov, odborne nazývanom alopécia, hovoríme až v momente, keď dochádza k vypadávaniu rapídne väčšieho množstva. Príčiny sa potom líšia v závislosti od toho, či sa týka mužov, žien alebo detí. V dnešnom článku sa zameriame na časť populácie, ktorá alopéciou trpí predovšetkým, teda môže. Dozviete sa, aké sú najčastejšie príčiny nadmerného vypadávania vlasov, a ako mu zabrániť.

 

Vlasový cyklus

Než sa zameriame na problematiku nadmerného vypadávania vlasov, povieme si o niečo o ich raste. Priemerný človek má približne 100 000 tisíc vlasov - presné množstvo u jednotlivca sa potom odvíja od konkrétnej farby a štruktúry vlasov. Každý vlas prechádza štyrmi rastovými fázami, ktoré sa neustále opakujú.

1. Prvá fáza sa nazýva anagénna a predstavuje štádium aktívneho rastu. Vlasová cibuľka nachádzajúca sa v spodnej časti vlasového folikulu (ochranné puzdro, kde rastú až štyri vlasy naraz) sa aktívne regeneruje a vytvára vlasové vlákno, ktoré sa vďaka deleniu koreňa vlasu rýchlo predlžuje. Mesačne vyrastie zhruba o 1,25 cm a ročne až o 15 cm. Vlasy zostávajú v aktívnej fáze dva až šesť rokov. Avšak celková doba je podmienená geneticky, a tak to môže byť aj výrazne dlhšie.

2. V momente, keď sa vlasový folikul prepne do katagénnej fázy, nastáva druhá životná etapa cyklu vlasu. Ide o dva až tri týždne dlhé prechodné obdobie, pri ktorom vlasy nerastú a nedochádza ani k produkcii pigmentu. Vlasové folikuly sa zmenšujú a vo vlasovej cibuľke sa začínajú tvoriť nové vlasy. Koreň vlasu sa odpája od krvného obehu, ktorý ho do tej doby zásoboval živinami, a od buniek, ktoré podporovali jeho rast.

3. Úplným odpojením koreňa vlasu začína tretia fáza cyklu označovaná ako telegénna. Reč je o kľudovom štádiu trvajúcom tri až štyri mesiace, pri ktorom prestáva byť vlasový folikul aktívny a regeneruje sa. U zdravého človeka sa v tejto fáze nachádza až 14% všetkých vlasov.

4. Po skončení odpočinkovej etapy nastáva posledná životná fáza cyklu vlasu označovaná ako exogénna. Z vlasovej cibuľky začína rásť nový vlas, ktorý zospodu tlačí na ten predchádzajúci, a to tak dlho, kým nevypadne. Tým sa celý cyklus uzatvára a opäť spúšťa prvú anagénnu fázu.

Teraz keď už viete, ako to je s rastom vlasov, zameriame sa na opačnú problematiku, teda nadmerné vypadávanie.

 

Dedičnosť ako najčastejšia príčina vypadávanie vlasov u mužov

Ak padne vlasov viac, než je bežné, príčinou je pravdepodobne dedičná plešatosť, teda androgénna alopécia (z anglického male pattern baldness).

Pri dedičnej plešatosti dochádza vplyvom hormónov k zmenšovaniu vlasového folikulu, skracovaniu rastovej etapy a naopak predlžovaniu kľudovej fázy. Vlasy strácajú svoju silu, a tak ľahko vypadnú. V konečnom dôsledku sa folikul zmenší natoľko, že v priebehu rastovej etapy nevyrastie žiadny vlas.

Pokiaľ sa teda dá s ohľadom na vašich predkov predpokladať, že sa vás bude androgénna alopécia týkať, tak to, ako veľmi vás postihne, ovplyvňuje predovšetkým množstvo testosterónu, ktoré vaše telo vytvára.

Ale pozor! Genetická predispozícia nie je jediným dôvodom, prečo dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov.

 

Ďalšie časté príčiny nadmerného vypadávania vlasov u mužov

- nadmerný stres

- traumy

- zlá životospráva

- zápal v tele

- nevhodná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy

- chemické reakcie (chemoterapia)

- vedľajšie nežiaduce účinky liekov

- ročné obdobie

 

6 tipov, ako zastaviť vypadávanie a obnoviť rast vlasov

1. Blokujte hormón DHT

Príčinou dedičnej plešatosti je hormón DHT (= dihydrotestosterón). Cestou, ako zabrániť plešateniu, je teda blokovať tento hormón.

DHT vzniká premenou testosterónu vďaka enzýmu 5-alfareduktáza (5-AR) a je dôvodom, prečo dochádza k zmenšovaniu vlasového folikulu. Jeho aktivitu je možné našťastie obmedziť prírodnou cestou.

K najznámejším prírodným blokátorom DHT patrí kofeín, olej z tekvicových semienok, rozmarínový olej (o účinkoch rozmarínu ako prírodného lieku na vlasy píšeme v samostatnom článku) a extrakt z bobúľ serenoi.

 

2. Upravte svoj súčasný jedálniček

Postarajte sa o bohatosť svojho jedálnička na vitamíny, ktorých nedostatok sa môže prejaviť práve na hustote aj kvalite vlasov a stave vlasovej pokožky.

Svoju pozornosť sústreďte na vitamíny rozpustné vo vode (B-komplex, C) av tukoch (A, D a E). Spoľahlivým zdrojom týchto vitamínov je pestrá strava, ktorú môžete v prípade obmedzenia v jedálničku obohatiť o doplnky stravy.

 

3. Zahrňte vhodné doplnky stravy

Dodajte svojim vlasom poctivú výživu zvnútra prostredníctvom prírodného doplnku stravy VENIRA hair & beard booster pre mužov.

Jedná sa o prírodné kapsule vyvinuté špeciálne pre potreby mužov, ktorí bojujú s pomaly rastúcimi vlasmi a fúzmi, ďalej kvalitou svojich vlasov, ich vypadávaním a lámaním. Vďaka svojmu nabitému zloženiu prispievajú k podpore imunitného systému a ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

 

 

4. Vyberte vhodnú vlasovú kozmetiku

Svoju vlasovú starostlivosť obohaťte o šampón určený na vypadávanie vlasov a zahusťujúce vlasové sérum, ktorého zloženie sme vyvinuli tak, aby bolo vhodné aj pri androgénnej alopécii!

 

5. Šetrne sa starajte o pokožku hlavy

Pokožku hlavy nikdy nedrite. Pri šampónovaní ju vždy masírujte jemnými krúživými pohybmi. Kohútik nastavte na vlažnú vodu a pri vysúšaní vlasov zamedzte nadmernému drhnutiu pokožky uterákom.

 

6. Obmedzte stres

Krátkodobý stres pre vás môže byť užitočný, pretože vás udržuje bdelé a motivované. To však neplatí o dlhodobom strese, teda chronickom, ktorý je pre váš organizmus neznesiteľným. Prečítajte si o tom, ako sa zbaviť stresu a jeho fyzických príznakov.

 

Veríme, že vďaka dnešnému článku nájdete spôsob, ako nadmerné vypadávanie vlasov zastaviť. Pripomíname však, že kľúčom k úspechu je odhalenie skutočnej príčiny. Pokiaľ by vám teda nič z vyššie uvedeného nepomohlo, odporúčame konzultovať celý problém s trichológom (lekárom so špecializáciou na zdravie vlasov).

 

 

 

  

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy

Znížená chuť na sex - 10 tipov na zvýšenie ženského libida

Znížená chuť na sex - 10 tipov na zvýšenie ženského libida

Pre mnoho žien je sexuálna túžba kľúčovým prvkom naplneného a spokojného života. A hoci sú možno mnohí presvedčení o opaku, chuť na sex nie je samozrejmosťou. Existuje celý rad dôvodov, prečo dochádza k poklesu ženského libida av konečnom dôsledku aj k situáciám, keď sa ženy sexu úplne vyhýbajú.

Pokiaľ vás zaujíma, ako prísť sexu opäť na chuť a zároveň tým zlepšiť svoj sexuálny a partnerský život, nájdite si chvíľu času na tento článok, v ktorom vám prinášame 10 praktických tipov, ako zvýšiť vaše libido. Pozrieme sa aj na najčastejších zabijakov vášne, ktoré môžu viesť k poklesu sexuálnej túžby u žien.

 

Prečo môže dôjsť k poklesu libida?

Všimli ste si, že svojho partnera v intímnych záležitostiach odmietate častejšie ako obvykle a ako je vôbec zdravé? Potom môžete mať zníženú chuť na sex, čiže znížené libido. Tento stav má rôzne príčiny a postihuje ženy aj mužov.

 

11 zabijakov libida

Keďže sa pokles libida môže negatívne prejavovať na kvalite vášho partnerského života, povedzme si najskôr v rýchlosti, čo patrí k najčastejším dôvodom poklesu libida:

 

1. chronický stres

2. hormonálna nerovnováha

3. psychický nepohoda

4. neblahý zdravotný stav

5. striktné diéty a vyčerpanie

6. nadváha a obezita

7. fajčenie a častá konzumácia alkoholu

8. nedostatok alebo nadbytok fyzickej aktivity

9. vedľajšie účinky niektorých liekov (napr. antidepresív a sedatív)

10. vyšší vek

 

Ako mať väčšiu chuť na sex?

Pre niektoré ženy môže nízka chuť na sex predstavovať výzvu v ich osobnom aj intímnom živote. Existuje však niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť povzbudiť libido a posilniť sexuálnu túžbu.

 

10 osvedčených tipov na zvýšenie ženskej sexuálnej túžby

 

1. Zvládanie stresu

S čistou hlavou sa skôr naladíte na noc plnú vášní, a preto zapracujte na elimináciu krátkodobého stresu, ktorý môže vyústiť do toho dlhodobého, teda chronického.

To, že ste v strese, zaručene spoznáte, pretože telo vám to dá vedieť rôznymi spôsobmi. Práve o zvládaní stresu a jeho fyzických príznakoch som sa rozpísali v samostatnom článku na blogu.

Je stres tým, čo vás sužuje a obmedzuje vašu sexuálnu túžbu? Vyskúšajte náš relax komplex proti stresu, teda prírodný doplnok stravy napomáhajúci k upokojeniu, relaxácii a odolnosti voči stresovým obdobiam.

 

2. Zdravý životný štýl

Pokiaľ ste to ešte neurobili, vo svojom stravovaní sa zamerajte predovšetkým na stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a bielkoviny, ktoré podporia celkové zdravie a zvýšia vašu energiu.

Pite dostatok čistej vody, doprajte si kvalitný spánok, snažte sa obmedziť alkohol aj fajčenie a zaraďte do každého dňa pravidelný pohyb v podobe cvičenia vo fitku, jazdy na bicykli, behu alebo jogy. Zdravý životný štýl je skrátka alfou a omegou správneho fungovania organizmu.

 

3. Spánková hygiena

Dostatočne dlhý a kvalitný spánok vám dodá energiu na celý deň (a aj noc plnú vášní). Dodržujte preto princípy spánkovej hygieny zahŕňajúce vytvorenie večernej rutiny a pokojného prostredia na zaspávanie a samotný spánok. Je až neuveriteľné, čo s nami kvalitný spánok dokáže urobiť.

 

4. Zdravá hmotnosť

Je pochopiteľné, že obezita zabíja libido – jednak kvôli nízkej fyzickej energii ako aj zlému pocitu zo seba samého. Rovnaké je to však aj v opačnom prípade, keď sa trápite drastickými diétami, a teda nemáte energie nazvyš.

Riešením je zdravý životný štýl, vďaka ktorému sa dostanete späť na svoju zdravú váhu, s ktorou sa navráti aj sexuálne myslenie. Na ceste za zdravou hmotnosťou vám pomôže doplnok stravy hunger blocker, s ktorým sa konečne vymaníte z kolotoča prejedania a spaľovač tukov, ktorý v kombinácii s fyzickou záťažou urýchľuje chudnutie.

 

5. Prírodné doplnky stravy

A čo tomu trošku pomôcť? Zaslúžil by si váš sexuálny život trochu okoreniť? Pomôže vám nielen náprava životného štýlu, ale aj sila prírody. Maca peruánska, kotvičník zemný, damiána, ženšen pravý, zinok, arginín a citrulín. Tieto zázračné zložky nájdete v sex boosteri, ktorý:

- pomáha zachovať kvalitný sexuálny život

- prispieva k zvýšeniu vytrvalosti a libida

- podporuje tvorbu estrogénu

- sa podieľa na udržaní normálnej plodnosti a reprodukcie

- pomáha regulovať hormonálnu aktivitu

- má pozitívny vplyv na prekrvenie tela

 

Afrodiziakálne účinky tohto prírodného doplnku stravy pomáhajú ženám znovu pocítiť skutočnú sexuálnu túžbu a udržať si ju.

 

 

6. Hormonálna rovnováha

Ženské libido je z veľkej časti ovplyvnené hormonálnou rovnováhou. Určité zmeny môžete zaznamenať v priebehu celého menštruačného cyklu aj v období menopauzy (v tomto prípade sa môže vaše libido zvýšiť aj znížiť).

S vyrovnaním hladiny hormónov vám pomôže pravidelná konzumácia výživového doplnku VENIRA hormonálna rovnováha, ktorý zároveň prispieva k udržaniu normálneho menštruačného cyklu.

 

7. Hormonálna antikoncepcia

Začali ste užívať hormonálnu antikoncepciu, aby ste si mohli užívať sex bez zábran a teraz sa nemôžete prestať čudovať, že ste o chuť na sex úplne prišli? Práve oslabené libido a celkové tlmenie prežívania rozkoše je častým vedľajším účinkom hormonálnej antikoncepcie.

Pokiaľ HA užívate dlhodobo, pre vaše telo je to podobné, ako keby ste si prechádzali tehotenstvom, a tak vám dáva signály, že sex nepotrebuje. V takom prípade odporúčame vysadenie nevyhovujúcej HA alebo užívanie nehormonálnej antikoncepcie. Pokiaľ si nie ste isté tým, aké riešenie je pre vás najvhodnejšie, odporúčame konzultáciu s gynekológom.

 

8. Kreativita

Smutnou pravdou je, že stereotyp libido oslabuje, a preto sa snažte byť vynaliezavé. Okoreníme svoj sexuálny život o nové praktiky, ktoré opäť nakopnú erotické iskrenie. Čas od času je dobré vyskúšať aj niečo netradičné, čo by mohlo samotnú chvíľku s partnerom ešte viac okoreniť.

Presne kvôli tomu sme vytvorili love gély s ktorými to ide… tak všetko nejako lepšie :D Hlavný benefit týchto gélov je nám asi jasný. Za zmienku ale tiež stojí aj skvelé prírodné zloženie s 32 účinnými látkami, nech sú naše telá v úplnej extáze po všetkých stránkach.

 

9. Komunikácia

Komunikácia je kľúč k vyriešeniu mnohých problémov, takže pokiaľ cítite, že za stratou sexuálnej túžby stojí z veľkej časti odcudzenie s partnerom, neváhajte sa s ním o tom porozprávať.

Je bežné, že vo fáze zamilovanosti je libido vysoké, ale priamo úmerne dĺžke vzťahu klesá (samozrejme to tak nemusí byť vždy). Naplánujte si preto čas mimo postele a hľadajte nové spoločné záujmy, ktoré vám pomôžu opäť prebudiť sexuálnu túžbu.

 

10. Sexuálne poradenstvo

V prípade, že žiadny z vyššie spomenutých tipov nepomôže, neváhajte navštíviť sexuológa – a to najmä v prípade náhleho poklesu libida bez zjavnej príčiny, dlhodobých ťažkostí spôsobených sociálnymi disfunkciami, nízkou sebadôverou alebo traumami.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Zdravie žien Vztahy a sex

Kocovina - čo to je, prečo vzniká a ako sa jej vyvarovať?

Kocovina - čo to je, prečo vzniká a ako sa jej vyvarovať?

Už nikdy nebudem piť. Veta, ktorú minimálne raz za svoj dospelý život vyhlásil každý, kto si v rámci alkoholového opojenia nedokázal povedať dosť. Kocovina je skrátka daň, ktorú platíme za (až moc) dobrú zábavu. Peniaze ale netreba. Tu sa platí zhoršeným fyzickým a psychickým stavom. Ako presne sa kocovina prejavuje na tele, a ako si konečne užiť kopec srandy bez toho, aby vás na druhý deň navštívila táto stará známa? Nielen to sa dozviete v dnešnom článku.

 

Čo je to kocovina?

Pokojne by ste upísali svoju dušu diablovi, len aby vám prestala príšerne čereštiť hlava a žalúdok nebol ako loďka na rozbúrenom mori. Kto z vás zažil pravú nefalšovanú opicu nám potvrdí, že ani trochu nepreháňame.

Kocovina je stav, pri ktorom vás sužuje neznesiteľná únava a mučivá bolesť hlavy. K tomu sa vám trasú ruky, v ústach máte príšerne sucho a do toho zvádzate vyčerpávajúci boj so svojím žalúdkom, ktorý nie a nie zachovať svoj obsah na svojom mieste. Táto fáza prichádza samozrejme až po odznení euforických účinkov alkoholu, teda tej zábavnej časti, pri ktorej ani zďaleka nepremýšľate nad tým, ako pekelne sa to môže zvrtnúť.

 

Čo sa deje v našom tele pred vypuknutím opicy?

Zatiaľ čo my si spríjemňujeme večer alkoholom, naša pečeň musí pracovať nadčas. Ich hlavnou úlohou je rozložiť alkohol (etanol) na toxický acetaldehyd, ktorý je následne oxidovaný až na kyselinu octovú. Avšak pečeň máme iba jednu, takže pokiaľ toho vypijeme nadmieru, prestanú to stíhať av tele tak zostane väčšie množstvo nepremeneného acetaldehydu, ktorý vedie k nevoľnostiam (v tom lepšom prípade) a zvracaniu.

Oveľa toxickejšou látkou pre telo je teda acetaldehyd ako samotný alkohol, a preto čím dlhšie v tele zotrvá, tým intenzívnejšia bude aj samotná ranná kocovina.

5 tipov, ako sa vyvarovať opici (alebo aspoň zmierniť jej priebeh)

 

1. Pite, ale hlavne vodu

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa s rastúcim množstvom vypitého alkoholu zvyšuje aj početnosť návštevy toalety? Dôvodom je, že alkohol v tele znižuje hladinu antidiuretického hormónu (ADH), ktorý spôsobuje väčšie vylučovanie vody obličkami. Ak ste teda kúzlom okamihu uchvátení natoľko, že zabúdate prekladať alkohol vodou, dehydratácia vás najskôr neminie.

Aby ste dehydratácii predišli, vypite dostatok vody nielen počas večera, ale predovšetkým počas celého dňa.

 

2. Nepodceňujte prípravu a poriadne sa najedzte

Keď už si budete strážiť svoj pitný režim, rovno dohliadnite aj na svoj jedálniček. Práve bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie sa často objavujú v súvislosti s kolísaním krvného cukru.

S vypitým alkoholom sa zvyšuje množstvo jednoduchých cukrov v organizme. Vyplavený inzulín spôsobuje rýchly pokles hladiny cukru, ktorá sa ešte viac zníži za predpokladu, že ste si pred večierkom nedopriali nič výdatné.

 

3. Dostatočne sa vyspite

Pokiaľ môžete, naordinujte si na deň po žúre pokojový režim. Spite čo len hrdlo ráči a ak nemusíte, pokojne zostaňte celý deň v posteli a odpočívajte. Ak ste totiž predchádzajúci večer pretancovali nejedné črievice, potreba kvalitného spánku bude s ohľadom na vysoký výdaj energie o to väčšia.

Tip: Prečítajte si na našom blogu tipy na lepší spánok.

 

4. Dobre si rozmyslite, po akom alkohole siahnete

Nielenže nie je veľmi múdre jednotlivé alkoholické nápoje miešať, ale v niektorých sú navyše obsiahnuté kongenery (látky vznikajúce pri výrobe alkoholu), zásluhou ktorých zažijete takú kocovinu, že na ňu len tak nezabudnete. O tom vedia svoje milovníci whisky, rumu, brandy a červeného vína. Naopak v bielom víne, pive, gine a vodke kongenery nenájdete, takže je to z tohto pohľadu rozhodne bezpečnejšia voľba.

Pri výbere alkoholu zohľadnite aj to, ako veľmi ste konkrétne vy citliví na látky obsiahnuté vo vybraných alkoholických nápojoch.

5. Nenechajte nič na náhodu a zaistite si triezve ráno

Ako? No predsa tým, že nebudete vôbec piť.

Nebojte, vieme, že to nie je ten typ rady, pre ktorý ste si sem dnes prišli, a preto vám prinášame prírodný doplnok stravy, s ktorým hravo doplníte vitamíny a minerály, ktoré vaše telo spotrebuje pri náročnom procese odbúravania alkoholu.

Namiesto toho, aby ste siahli po Ibalgine či Aspirine (ktoré dajú vašej pečeni ešte viac zabrať) stavte na VENIRA triezve ráno zachraňujúce každý večer, ktorého súčasťou je konzumácia alkoholu.

 

Každá kapsula obsahuje:

- sójový lecitín a vínnu révu s antioxidačnými účinkami

- vŕbu bielu napomáhajúcu k dobrému fyzickému i psychickému stavu ak zdravému spánku

- kurkumu a amalaki, teda látky pôsobiace prospešne na trávenie

Triezve ráno sme navyše obohatili o vitamín B6, B9, B12 a vitamín C, bez ktorého sa v chrípkovej sezóne nezaobídete. A pozor! Kapsuly VENIRA triezvy ráno sú vegánske a úplne bez cukru. 

 

 

Teraz už vás od bujarých večierkov a osláv nič neodradí!

A čo robiť, ak triezve ráno po ruke nemáte, ale za to máte pre strach urobené? Potom vyskúšajte klasicky americký vyslobodzovač Prairie oyster. Ide o nápoj skladajúci sa zo surového vajca, worcesterovej omáčky, tabaska, soli a mletého čierneho korenia. O poznanie lákavejšou alternatívou je stará dobrá cesnačka alebo hovädzí vývar. Opica sa síce úplne nevyhnete, ale aspoň zmiernite jej priebeh.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Zdravie a nemoc

Ako sa zbaviť stresu a jeho fyzických príznakov

Ako sa zbaviť stresu a jeho fyzických príznakov

Pracovné vyťaženie, prehnané očakávania, komplikované medziľudské vzťahy. To sú iba niektoré z obvyklých stresových faktorov, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska viesť k chronickému stresu. Prečo sa vôbec stresujeme, čo to stres je a aké rôzne fyzické príznaky ho sprevádzajú? V dnešnom článku vám zároveň predstavíme zopár jednoduchých spôsobov, ako stres zmierniť.

 

 

Čo je stres?

Stres je prirodzená reakcia organizmu na náročné situácie, ktorá sa na človeku prejavuje fyzicky aj psychicky. Občasný a chvíľkový stres môže byť v istých situáciách prospešný, pretože dokáže motivovať, pokiaľ však stres trvá dlhšiu dobu, hovoríme o chronickom strese, ktorý má na ľudský organizmus negatívny dopad.

 

Stresový hormón kortizol

Kortizol je hormón vylučovaný z nadobličiek v reakcii na stres (fyzický aj psychický) s cieľom pripraviť telo na stresovú situáciu a zabezpečiť, aby mal mozog k dispozícii primerané množstvo energetických zdrojov. Je kľúčovou súčasťou reakcie „bojuj alebo uteč“, ktorá nám pomáha vyrovnať sa s náročnými situáciami.

Zvýšené množstvo stresu môže spôsobiť nadprodukciu kortizolu. Pokiaľ je ho v tele uvoľnené príliš, dochádza tým k potlačovaniu imunitných funkcií a zníženiu hladiny serotonínu a dopamínu. Aj keď je kortizol v akútnych stresových situáciách prospešný, jeho chronicky zvýšené hladiny môžu mať negatívne dopady na zdravie a môže dôjsť k oslabovaniu imunity, zvyšovaniu krvného tlaku, poruchám spánku a pamäti alebo úzkosti.

Pamätajte: Kortizol je dôležitý hormón, ktorý nám pomáha zvládať stres. Je však dôležité udržiavať jeho hladinu v rovnováhe, aby sme predišli negatívnym dopadom na zdravie.

 

Ako sa prejavuje stres?

Pri vystavovaní tela dlhodobému stresu sa môžete najčastejšie stretnúť s týmito fyzickými príznakmi:

- bolesť na hrudi alebo búšenie srdca

- svalová slabosť a stuhnutosť

- závraty, nevoľnosti a pocity na zvracanie

- silné bolesti hlavy

- svrbenie

- zmeny na váhe

- pocit chladu alebo tepla na končatinách

- zvýšený tlak

- nespavosť

- nervozita

- sucho v ústach

- vyrážka

- padanie vlasov

- zmeny v menštruačnom cykle

 

Pozorujete pri sebe niektoré z týchto príznakov? Veríme, že tento článok nečítate náhodou, a teda súhlasíte s tým, že je najvyšší čas začať venovať všetkým týmto prejavom preťaženia organizmu pozornosť. Rovnou vám ponúkame pár riešení, ako sa vymotať z pazúrov stresu.

Tip: Jedným z možných fyzických príznakov stresu je aj vypadávanie vlasov. Ako sa správne o takto namáhané vlasy starať a ako padanie kaderí zastaviť sa dozviete v našom článku.

 

 

Kožná vyrážka zo stresu ako jedna z možných reakcií organizmu na nadmernú záťaž

Vyrážka zo stresu nie je u ľudí trpiacich ustavičným napätím ničím výnimočným. Dôvodom je, že stres oslabuje ľudský organizmus a imunitný systém, a tým pádom aj obranyschopnosť pokožky.

Najčastejším typom stresovej vyrážky je žihľavka, teda púčiky bielej alebo červenej farby, ktoré vyzerajú ako kúsance od komárov a rovnako tak aj svrbia. Vyrážka zo stresu môže mať aj podobu ekzému, rosacey a lupienky.

Stresová vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek po tele aj na tvári. Obvykle sa jedná o krátkodobú záležitosť, ktorá odznie po tom, čo skončí vaše obdobie nadmerného stresového vypätia. Pokiaľ sa stresu vystavujete opakovane a dlhodobo, môže sa vyrážka vracať a dokonca sa môže stať chronickou.

Tip: Svrbiacu kožnú vyrážku sa môžete pokúsiť upokojiť pomocou prírodnej kozmetiky napríklad s BIO tea tree olejom obohateným o vitamín E.

 

Ako sa zbaviť stresu – a je to vôbec potrebné?

Aj keď to tak asi väčšina z nás prirodzene vníma, stres nie je vždy iba negatívny. Jeho istú mieru by sme mali vítať v našom živote s otvorenou náručou, pretože nám pomáha prispôsobiť sa novým situáciám, zlepšuje našu bdelosť a udržuje nás motivovaných. Niektorí jedinci so stresovým situáciám vedome vystavujú, pretože tak môžu rýchlejšie dosiahnuť vytúžený cieľ kvôli mobilizácii energie. V takom prípade sa však bavíme o strese krátkodobom.

V prvom kroku na ceste za zrelaxovaným ja, sa musíme naučiť rozlišovať medzi únosnou mierou stresu a dlhodobým tlakom, ktorý útočí na zdravie a imunitu. Chronický stres predstavuje jednu z hlavných príčin civilizačných chorôb a jeho neliečenie môže viesť k zažívacím ťažkostiam, obezite, úzkostiam a depresiám či srdcovým ochoreniam.

Avšak pokiaľ stres trvá príliš dlho alebo sa mu vystavujeme nebezpečne často, stáva sa tento stav pre náš organizmus neznesiteľným, a preto je dôležité zvoliť si účinných pomocníkov, ktoré vám so znížením stresu pomôžu.

 

Produkty na boj so stresom

Jedným zo spôsobov, ako znížiť hladinu kortizolu, je pravidelné užívanie doplnkov stravy. Nižšie uvedené produkty sa stanú vašimi pomocníkmi pri boji s chronickým a neustupujúcim stresom. Záleží čisto na vašich preferenciách, pre ktorý z produktov sa rozhodnete. Keďže je každé telo unikátne, každému môže zaberať niečo iné, a preto vyskúšajte, ktorý z produktov vám vyhovuje najviac a dopraje vám vytúžený pokoj.

 

1. Relax komplex

Stresový hormón kortizol sa najviac znižuje pri kvalitnom a dlhodobom spánku. Nielen k hlbokému spánku, ale aj lepšiemu a rýchlejšiemu zaspávaniu či upokojeniu tela a mysle vám poslúži instantný, jahodový a prírodný nápoj VENIRA relax komplex, ktorý bol vyvinutý tak, aby vám poskytol to najsilnejšie zloženie na trhu. Ide o čisto prírodný doplnok stravy pre kvalitný, pokojný a hlboký spánok, normálnu činnosť nervovej sústavy, upokojenie organizmu a zníženie hladiny stresu.

Jednu odmerku produktu nasypte do prázdneho pohára a zalejte 200-300 ml studenej vody, zamiešajte, nechajte pôsobiť jednu minútu a vypite. Relax komplex užívajte 1x denne približne 1 hodinu pred spaním.

 

2. Horčík alebo magnézium

Pociťujete nadmernú svalovú únavu, kŕče, celkovú slabosť, nervozitu a chronický stres? Na vine môže byť nízka hladina horčíka v tele. Magnézium totiž pomáha regulovať hladinu stresových hormónov v tele a zmierňuje tak príznaky stresu, úzkosti a zlepšuje celkovú kvalitu spánku.

Pri nadmernom psychickom vypätí siahnite po kvalitnom magnéziu vo forme bisglycinátu, ktoré je navyše obohatené o vitamín B6 pre jeho lepšiu a rýchlejšiu vstrebateľnosť. Vybrať si môžete z tekutej formy horčíka v podobe shotov s príchuťou pomaranča či lesných plodov alebo z klasických horčíkových kapsúl. Oba produkty obsahujú vysoko kvalitnú formu horčíka, bisglycinát, ktorý vášmu telu dodá všetky potrebné účinné látky na boj s neustupujúcim stresom, upokojí vaše telo i myseľ a pomôže vám s pokojným a hlbokým spánkom.

Horčík užívajte ideálne pred alebo po jedle a to ideálne popoludní alebo večer, aby ste podporili jeho upokojujúce účinky a dodali svojmu telu potrebnú relaxáciu po celodennej námahe.

 

 

3. CBD olej

Hľadáte cestu k prirodzenej úľave od stresu, bolesti a úzkosti? Potom by ste sa mali zoznámiť s 10% CBD olejom. Ide o koncentrovaný extrakt z rastliny konope, bohatý na kanabidiol (CBD), ktorý ponúka širokú škálu potenciálnych benefitov pre zdravie a pohodu. Kanabidiol je jedna z mnohých zlúčenín nachádzajúcich sa v konope a na rozdiel od psychoaktívneho THC nemá CBD žiadne omamujúce účinky, ale je známa pre svoje relaxačné, protizápalové a analgetické vlastnosti. Všetky rastlinky marihuany liečebné sú pestované v Českej republike a pred ich spracovaním prechádzajú dôkladnou kontrolou kvality, aby spĺňali aj tie najvyššie štandardy.

CBD obsahuje hneď niekoľko telu prospešných účinných zložiek a to omega 3 a 6 mastnej kyseliny a je prirodzených zdrojom vitamínov C, D, E, A, B1, B2, B3 a B6. Pre maximálny účinok si nakvapkajte 2-3 kvapky priamo pod jazyk a kvapky aplikujte pravidelne 2x denne – ráno a večer tesne pred jedlom. Po nakvapkaní nechajte kvapky pod jazykom pôsobiť aspoň pol minúty a zvyšok oleja prehltnite. Medzi užitím jednotlivých dávok udržujte aspoň 5 hodinový odstup. Olej neužívajte počas tehotenstva a pri dojčení.

 

 

4. Ashwagandha

Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen alebo Withania somnifera, je adaptogénna bylina s bohatou históriou používania v ajurvédskej medicíne. Po stáročia sa používa na podporu zdravia a vitality, av posledných rokoch sa teší rastúcej popularite aj v západnom svete. Ide o rastlinu pochádzajúcu z Indie a severnej Afriky, ktorá dorastá do výšky 1-2 metrov a má drobné zelené kvety s červenými plodmi. Na liečebné účely sa používa koreň rastliny, ktorý obsahuje množstvo aktívnych látok, vrátane alkaloidov, withanolidov a sterolov.

Ashwagandhaprotizápalové a adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú organizmu zvládať stres a úzkosť. Štúdie preukázali, že znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu a podporuje pocity pokoja a pohody. Ide o bezpečnú a účinnú bylinku so širokou škálou potenciálnych benefitov pre vaše zdravie a pohodu. Pokiaľ hľadáte cestu k prirodzenej úľave od stresu, zlepšeniu kognitívnych funkcií, posilneniu imunity a celkovému zlepšeniu zdravia, ashwagandha je pre vás jasnou voľbou! Pre maximálne účinky užívajte pravidelne jednu kapsulu denne spoločne s jedlom.

 

Čo pomáha proti stresu alebo ako zvládať stres?

Stresu sa v dnešnej uponáhľanej dobe najskôr nevyhnete, ale môžete sa ho naučiť zvládať do tej miery, kedy vás nebude paralyzovať.

Rýchle riešenia bývajú v prevažnej miere dočasné, hoci môžu byť na chvíľu prínosné a príjemné. Snažte sa preto dostať priamo ku koreňom krátkodobého stresu a eliminovať ten dlhodobý, teda chronický. Pomôžu vám s tým nasledujúce kroky.

1. Vnímajte príčiny toho, prečo sa aktuálne nachádzate v strese.

2. Začnite si plánovať svoj čas a nerobte niekoľko činností naraz.

3. Naučte sa hovoriť NIE všetkému, čo teraz nie je vašou prioritou a nemáte na to čas.

4. Buďte realistickí a to predovšetkým v očakávaní od seba samého.

5. Nechajte si zdravý odstup, pretože nič nie je také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.

6. Než sa pustíte do riešenia zdanlivo neriešiteľného problému, pozrite sa naň s nadhľadom.

7. Zamerajte sa na prítomný okamih. Žite tu a teraz a príliš nepremýšľajte nad budúcnosťou a ničím, čo nemôžete ovplyvniť.

8. Radujte sa z maličkostí. Každý deň si napíšte do denníka, za čo ste daný deň vďační, čo sa vám podarilo a čo všetko ste zvládli. Každý večer alebo ráno si spíšte zoznam aktivít a úloh pre ďalší deň, aby ste predišli zbytočnému stresu pomocou správnej organizácie.

9. Čas od času zaraďte digitálny detox. Sociálne siete nás sprevádzajú každým dňom a občas sa na nás hrnie množstvo informácií, ktoré môžu spôsobovať úzkosť a stres. Skúste na víkend zahodiť telefón a namiesto sledovania životov ostatných na sociálnych sieťach sa zamerajte iba na seba a prítomnosť.

10. Neváhajte si povedať o pomoc.

11. Buďte k sebe láskaví a starajte sa o seba.

12. Alebo sa obráťte na odborníkov, napríklad Hedepy.

 

Čo si z článku odniesť?

V stresových situáciách je dôležité vedieť sa zastaviť, poriadne relaxovať a upokojiť svoju myseľ meditáciou. Doprajte si aj výdatný a dostatočne dlhý spánok, ku ktorému vám pomôže kvalitný CBD alebo relax komplex. Vyrazte na prechádzku do prírody a rozmaznávajte sa kvalitnými a zdravými potravinami. Vyskúšajte aromaterapiu alebo prírodné doplnky stravy, ktoré vám pomôžu na vašej ceste za pokojným životom.

Možností je hneď niekoľko. Je len na vás, aké tipy využijete, aby ste našli „útek pred stresom“, ktorý pre vás bude skutočným útekom.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Zdravie a nemoc

Správna starostlivosť o mastné vlasy

Správna starostlivosť o mastné vlasy

S mastnými vlasmi zápasí zhruba každý štvrtý dospelý. Pokiaľ teda patríte k tejto štvrtine našej populácie, ktorá musí riešiť problémy spojené s mastnými vlasmi a pokožkou hlavy, je tento článok ako stvorený pre vás. Dnes sa naučíte vybrať vhodnú vlasovú kozmetiku a osvojíte si základné pravidlá starostlivosti o mastné vlasy.

 

Mastné vlasy ≠ mastiace sa vlasy

Na úvod si urobíme poriadok v pojmoch, v ktorých sa v súvislosti s touto problematikou často chybuje. Pokiaľ hovoríme o mastných vlasoch, máme na mysli jeden z oficiálnych typov vlasov.

Naopak mastiace sa vlasy môže mať ktokoľvek bez ohľadu na svoj geneticky daný typ vlasovIde teda o stav, ktorý nemusí byť nutne trvalý. K častým príčinám patria zlé stravovacie návyky, fyziologická nerovnováha alebo hormonálne zmeny.

Mastné vlasy: Príčinu hľadajte vo svojej vlasovej rutine

Vedeli ste, že mastné vlasy sa veľmi často vyskytujú u osôb s mastným typom pleti? Dôvodom je skutočnosť, že mastné vlasy sú príčinou nadmernej produkcie mazu na pokožke hlavy. Pokiaľ sa vás teda táto problematika týka, fakticky nehľadáte len riešenie pre svoje vlasy, ale predovšetkým pre svoju pokožku.

Existujú však faktory, ktorými sami (ne)vedomky zhoršujete stav, a tým pádom vzhľad, svojich mastných vlasov:

používate nevyhovujúcu vlasovú kozmetiku

vlasy si umývate príliš často

máte nevhodnú techniku umývania vlasov

- vlasy oplachujete horúcou vodou

po vymytí vám na vlasoch zostáva kozmetika

používate neprimerané množstvo vlasovej kozmetiky

v priebehu dňa si do vlasov často siahate

Teraz už pravdepodobne viete, kde je vo vašom prípade zakopaný pes. Nezostáva teda, než sa vrhnúť na naše odporúčania, vďaka ktorým zmeníte svoje mastné vlasy na nepoznanie.



Ako na mastné vlasy: Vhodne zvolená kozmetika je základ

Vaše prvé kroky po dočítaní tohto článku by mali viesť do kúpeľne, kde si zrevidujte vlasové produkty, ktoré aktuálne používate. Sú šité na mieru vášmu typu vlasov? Pokiaľ nie, tak máte prvý problém, na ktorý vám hneď ponúkame riešenie. Na mastné vlasy by ste mali používať iba vlasovú kozmetiku určenú na odstránenie prebytočného mazu a stabilizáciu pokožky.

Vždy sa zamerajte na zloženie kozmetiky a hľadajte v ňom nasledujúce účinné látky. Polyplant, čo je komplex siedmich prírodných bylinných extraktov vyvinutý na komplexnú starostlivosť o mastné vlasy a pokožku hlavy. Panthenol alebo provitamín B5, ktorý dokáže účinne regulovať kožný maz a znižovať dráždivosť vlasovej pokožky.

Obe tieto zložky sú obsiahnuté v našom VENIRA prírodnom šampóne pre mastné vlasy, ktorý sa stará o samotný vlas a vlasovú pokožku. Eliminuje tvorbu kožného mazu a prispieva k normalizácii funkcie mazových žliaz. Okrem toho vlasy ochraňuje, hydratuje do hĺbky, posilňuje a zanecháva ich nádherne lesklé na pohľad a hebké na dotyk.

Vhodne zvolený šampón ide ruka v ruke s kvalitným kondicionérom. My odporúčame siahnuť po VENIRA bezoplachovom kondicionéri, ktorý vaše vlasy vyživí a zaistí ich ľahké rozčesávanie.

 

Zatiaľ  ste v polovici cesty…

… a aby ste sa dostali do cieľa, budete si musieť osvojiť zásady správnej starostlivosti o mastné vlasy.

Vlasy vždy:

- oplachujte vlažnou vodou, príliš horúca voda má za následok vysušenú pokožku, ktorá sa bráni zvýšenou produkciou mazu

- vysúšajte stláčaním nie trením, praktickým pomocníkom, ktorý bude dostávať prebytočnú vodu z vašich vlasov šetrne, je VENIRA turban/uterák na vlasy

- fénujte studeným alebo vlažným vzduchom a fén majte vždy vo vzdialenosti najmenej 20 cm od hlavy

- rozčesávajte čistým hrebeňom, aby ste si ich nezanášali prachom a zvyškami stylingových produktov

- upravujte pomocou stylingových produktov s ľahkou textúrou, aby ste ich zbytočne nezaťažovali

- nechajte ich dýchať a nezväzujte ich do príliš pevných vrkočov a drdolov

Prečítajte si aj naše ďalšie tipy pre zdravé vlasy tu: 8+1 tipov pre zdravé vlasy.

 

Čo na mastné vlasy: Stavte na najsilnejší produkt svojho druhu na trhu

Povzbuďte ešte viac svoje každodenné úsilie a začnite užívať doplnky stravy podporujúce kvalitu vlasov. Vaša krása by totiž mala vždy začínať vo vnútri a práve VENIRA vitamíny na vlasy  dodané vonkajším použitím môžu značne ovplyvniť vzhľad vlasov a ich kvalitu. Zmena samozrejme nenastane zo dňa na deň, ale za to je dlhotrvajúca.

Vyhnite sa rokom experimentovania a siahnite po produkte, ktorého účinok overili tisíce ľudí pred vami. Reč je samozrejme o našom bestsellere VENIRA kapsule pre vlasy, nechty a pleť s obsahom 19 účinných látok v každej kapsuli z ktorých každá hrá kľúčovú úlohu v pôsobení na spojivového tkaniva, pleť, vlasy a nechty. Patrí tak medzi najsilnejšie produkty svojho druhu na trhu.

 

Ako zamaskovať mastné vlasy?

Pohrávajte sa s umiestnením cestičky. Vďaka tomuto jednoduchému fíglu zakryjete mastné pramienky v miestach, kde ste mali cestičku predchádzajúci deň.

Namiesto suchého šampónu, ktorý môže vlasovú pokožku dosť vysušiť, si vezmite na pomoc obyčajnú papierovú vreckovku. Ten rozdeľte na jednotlivé vrstvy, a tie postupne prihľadajte ku korienkom – týmto spôsobom ľahko odsajete prebytočnú mastnotu.

Samozrejme existujú aj rôzne vlasové doplnky, ako napríklad čiapka a šatka, ktoré mastné vlasy schovajú, ale my vám tento spôsob maskovania príliš neodporúčame. Časté nosenie pokrývok hlavy totiž zabraňuje vlhkosti vypariť sa z vlasov, čo vedie k zapareniu pokožky, a teda zvýšenej produkcii mazu. Takýmto počínaním by ste sa dostali do začarovaného kruhu a svoj problém neriešili efektívne.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy

Zinok: Účinky a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Zinok: Účinky a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Zinok patrí medzi hlavné minerály, ktoré sú pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutné. Zinok je súčasťou každej bunky a orgánu, jeho účinky tak zasahujú do mnohých fyziologických procesov v tele. Svojimi vlastnosťami ovplyvňuje nielen zdravie ale celkovú kvalitu života. Zinok je stopový prvok, ktorý potrebujeme dopĺňať po celý život.

 

Kde zinok pomáha?

1. Od počatia do staroby

Pokiaľ plánujete počatie bábätka je vhodné sa zamerať na doplnenie zinku, pretože výrazne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu ženy a kvalitu a množstvo spermií muža.

Nastávajúca mamička potrebuje dostatok tohto minerálu pre správny vývoj plodu a v dobe dojčenia jeho potrebné denné množstvo dokonca stúpa.

Deti a adolescenti potrebujú zinok na správny a dostatočný rast.

U seniorov však klesá schopnosť získať minerál čisto zo stravy a je nutné ho dopĺňať vo forme prírodného zinku, ktorý sa nachádza napr. v našom potravinovom doplnku VENIRA zinok.

 

2. Pri zvýšených nárokoch na ľudský organizmus

V čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení, je vhodné zamerať svoju pozornosť na dostatočný príjem zinku, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Funkcia imunitného systému je znižovaná stresom, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe enormný. Dostatočný prísun zinku pozitívne ovplyvňuje funkciu nervovej sústavy, čím prispieva k odolnosti organizmu ale aj lepšej nálade, ktorá opäť ovplyvňuje zdravie.

Ľudský organizmus vystavený dlhodobému stresu je náchylný k chronickým zápalom, ktoré vedú k mnohým civilizačným ochoreniam. Zinok je dôležitou súčasťou prevencie proti kardiovaskulárnym ochoreniam či najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny.

Zinok je výživou pre mozog, a tak sa opäť významnou mierou podieľa na eliminácii Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.

 

Zinok – výživa pre pleť, vlasy aj nechty

1. Koža

Zinok chráni pleť pred pôsobením voľných radikálov, čím prispieva k ochrane pred predčasným bunkovým starnutím. Zároveň je nezastupiteľným prvkom pri liečbe akné, pretože zmierňuje zápal, potláča rast baktérií a znižuje aktivitu mazových žliazok.

Pleť tváre a pokožka tela sú jednou z oblastí, ktoré sú najčastejšie vystavené pohľadom okolia, preto všetci túžime, aby bola zdravá, pružná a vitálna. Zinok je nevyhnutný pre syntézu kolagénu, ktorá je hlavným prvkom spojivových a podporných tkanív. Podieľa sa ďalej na regeneračných a hojivých procesoch. Priaznivo pôsobí pri liečbe odrenín, popálenín, preležanín ale aj pri hojení vredov, kam môžeme zaradiť aj liečbu hemoroidov.

2. Vlasy

Zdravá pleť doplnená žiariacimi vlasmi a pevnými nechtami tvorí vrchol krásy. Aj tu zohráva zinok nezastupiteľnú úlohu. Priaznivo pôsobí proti vypadávaniu vlasov, ovplyvňuje prirodzenú hydratáciu, a tak vaše vlasy zostávajú nádherne lesklé a zdravé.

3. Nechty

Vplyvom nevhodnej starostlivosti, používaním dezinfekcií a čistiacich saponátov sa stávajú nechty krehké a lámavé. Aj tu zinok pomáha chráni necht a nechtové lôžko. Svojimi vlastnosťami je tiež pomocníkom pri liečbe nepríjemných nechtových plesní.

Z zoznamu účinkov a vlastností zinku sme pochopili, že je nepostrádateľným prvkom v našom tele. Je potrebný pre krásne vlasy, pevné nechty a zdravú pleť. Preto je obsiahnutý aj v našich kapsulách podporujúcich zdravie vlasov, nechtov a pleti.

 

Zdroje zinku

Potrebná denná dávka zinku sa mení s vekom aj v rámci životných fáz. Tehotné a dojčiace ženy, seniori, športovci, vegetariáni a vegáni by okrem zinku získaného z potravy mali zaradiť aj príjem zinku formou potravinových doplnkov. V prípade vegetariánu a vegánu je riziko nízkeho zastúpenia zinku dané náročnejším vstrebávaním zinku z rastlinnej stravy do tela. Pestrá a vyvážená strava ideálne v čo najčistejšej kvalite je dôležitá pre zdravie fyzické a duševné.

Aké potraviny sú na zinok bohaté:

morské plody – ustrice, mušle, krevety, homáre, kraby

ryby – losos, sardinky a ďalšie

mäso – hovädzie, bravčové, jahňacie, morčacie a kuracie

strukoviny – fazuľa, šošovica, cícer

obilniny – ovos, hnedá ryža, quinoa,orechy a semienka – tekvicové a slnečnicové semienka, kešu, vlašské orechy

- zelenina – hrášok, kel, špargľa

mliečne výrobky

vajcia

huby

 

Symptómy pri nedostatku zinku

- chronická hnačka

- imunitná nedostatočnosť

suchá koža

padajúce vlasy

problémy s hojením rán

poruchy rastu

poruchy plodnosti

- nechutenstvo (zvýšené riziko v prípade bulímia, anorexia či Crohnovej choroby)

Pokiaľ ste zaznamenali niektorý z týchto zdravotných problémov sami pri sebe, skúste sa zamerať na skladbu jedálnička a doprajte si starostlivosť v podobe potravinového doplnku. Ako napríklad náš VENIRA zinok.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Výživové doplnky

Ako sa zbaviť jazvičiek po akné a pigmentových škvŕn?

Ako sa zbaviť jazvičiek po akné a pigmentových škvŕn?

Akné dokáže pekne potrápiť samo o sebe. A keď sa ho konečne zbavíme, nemáme často ešte zďaleka vyhrané. Na tvári nám totiž môžu zostať nevzhľadné jazvičky a pigmentové škvrny ako pripomienka našich problémov. Ako sa ich efektívne zbaviť? Stavte na prevenciu aj správnu starostlivosť.

 

Hojenie môže byť zdĺhavé

Akné sa zďaleka netýka len mladých ľudí v puberte. Niektorým z nás príroda nadelila ľahko sa mastiacu pleť, čo znamená, že sa budeme s nepríjemnými pupienkami a čiernymi bodkami stretávať väčšinu života. S kvalitnou kozmetikou a pri dodržiavaní životosprávy nad nimi však môžeme zvíťaziť.

Bohužiaľ ani po ústupe akné nie je pleť často taká, ako by sme si ju predstavovali. Zotrvávajú na nej nepekné jazvičky a tmavé fliačky. Dochádza totiž k javu, ktorému sa hovorí pozápalová hyperpigmentácia.

Dobrou správou je, že pigmentové škvrny na tvári sú prirodzenou súčasťou hojenia kože a časom samé vymiznú – trvá im to však niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov. Zápal v koži totiž odštartuje zvýšenú tvorbu melanínu, takže miesto stmavne. Ako sa pokožka začne znova sťahovať, aby sa zahojila, mení sa aj jej štruktúra – fliačik, niekedy aj pomerne výrazný, je teda na svete.

Jazvičky potom vznikajú vo chvíli, keď je koža výraznejšie narušená – teda pri silnom akné alebo napríklad po vytlačení pupienka. Na rozdiel od pigmentových škvŕn nemajú tendenciu postupom času samy vymiznúť.

Dá sa teda proti jazvám po akné niečo robiť? A existuje spôsob, ako odstrániť pigmentové škvrny skôr ako za dlhé mesiace? Samozrejme, že áno. Poďme sa pozrieť, ako na to.

 

Aknózna pleť vyžaduje špeciálnu starostlivosť

Prvým krokom k úspechu je prevencia. Pokiaľ máte mastnú pleť a na akné trpíte vo vyššej miere, náležite sa o ňu starajte. Dbajte na zdravý životný štýl a pravidelne pokožku čistite vhodnými kozmetickými prípravkami.

Vyskúšať môžete napríklad VENIRA čistiaci gél na akné, ktorý z pleti dokonale odstráni všetky nečistoty, zvyšky make-upu aj prebytočný kožný maz. Navyše upokojí prípadné podráždenie a viditeľne eliminuje aj nedokonalosti pleti.

Potrebnú pomoc vám poskytne aj VENIRA konjaková hubka pre mastnú a aknóznu pleť. Vďaka nej dosiahnete hĺbkové vyčistenie pórov, o ktoré sa postará bambusové uhlie. Hubička je zároveň vynikajúcou prevenciou proti vzniku akné aj čiernych bodiek.

 

Predchádzajte budúcim problémom

Veľa ľudí s mastnou a problematickou pleťou opakovane rieši, ako na jazvy po akné, prípadne ako zosvetliť fľaky po akné, ktoré im na tvári zostali. Ak však budete dodržiavať nasledujúce základné pravidlá, môžete sa týmto problémom do istej miery vyhnúť.

Pupienky v žiadnom prípade nevytláčajte. Áno, niekedy je to veľmi lákavé, ale skúste sa tomuto nešváru vyvarovať. Rovnako si akné neškriabte, ani sa ho pokiaľ možno príliš nedotýkajte. Vedzte, že by ste si tým zarábali práve na vznik jaziev, ktoré pretrvávajú aj po vymiznutí vyrážok.

Dajte pozor na slniečko. Pigmentové škvrny aj jazvy po akné zhoršuje UV žiarenie. Akonáhle vyrážate v horúcich dňoch von, mali by ste preto bezpodmienečne použiť opaľovací krém s dostatočným ochranným faktorom. Nemusíte sa ísť práve opaľovať na pláž alebo na kúpalisko – ochranu pred slnečným žiarením si doprajte zakaždým, zvlášť keď je vaša pleť výraznejšie podráždená.

 

Vysporiadajte sa s následkami

Hoci ste sa o pleť starali, ako len ste mohli, jazvičkám ani pigmentovým škvrnám ste sa nevyhli? Nie je dôvod na paniku. Teraz je potrebné zapojiť do hry správne kozmetické prípravky, ktoré hojenie kože urýchlia, navrátia jej krásny vzhľad a vám sebavedomie.

Ak si lámete hlavu s tým, čo na pigmentové škvrny, odpoveď je jednoduchá. Hľadajte také produkty, ktoré pomáhajú redukovať pigment a sú priamo určené na dodatočnú starostlivosť po akné. Mali by obsahovať hlavne vitamín C, ale nájdete v nich aj ďalšie prospešné látky. Ideálne siahnite po kozmetike s prírodným zložením – je šetrná nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej pokožke.

Čo tak staviť na VENIRA krém na akné? Obsahuje extrakt z listov harmančeka lekárskeho. A ak hľadáte, čo na jazvy po akné, potom je táto zázračná bylinka tým pravým. Prispieva totiž práve k rýchlejšiemu hojeniu raniek aj jazvičiek, ktoré vám po pupienkoch zostali. Gél krém navyše pomáha aj zjednocovať tón pleti, čistí póry a redukuje tvorbu kožného mazu.

 

 

V kombinácii s ním môžete použiť aj VENIRA akné sérum, ktoré úspešne bojuje proti prejavom akné, upokojuje podráždenú pleť a zanecháva ju dostatočne hydratovanú, vyhladenú aj rozjasnenú. Jeho súčasťou je kyselina hyalurónová, ktorá má skvelé regeneračné účinky a zatočí okrem iného práve aj s jazvami po akné.

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Ako na suchú pokožku hlavy

Ako na suchú pokožku hlavy

Suchá pokožka hlavy nie je nič príjemné. Svrbí, štípe, je citlivá a prípadne aj začervenaná. Navyše sa z nej môžu odlupovať nevzhľadné biele šupinky. Skrátka a dobre ide o nevítaný jav, ktorý nám na sebavedomie nepridá. Našťastie existujú spôsoby, ako s týmto problémom účinne zatočiť.

 

Prečo pokožka svrbí

Za normálnych podmienok je pokožka hlavy prirodzene hydratovaná a tvorí sa na nej optimálne množstvo mazu. Pokiaľ však z nejakého dôvodu dôjde k narušeniu týchto procesov, môže sa začať vysušovať a prípadne aj lúpať. Pocity svrbenia nás logicky vedú k škrabaniu postihnutých miest, čím sa všetko len zhoršuje. Aby toho nebolo málo, trpia obvykle aj naše vlasy. Aj ony sú suché, stráca lesk, lámu sa a štiepia.

Ako z toho von? Odhaľte príčinu, pokiaľ je to možné, vyvarujte sa nabudúce nežiaducim faktorom a predovšetkým začnite so správnou kozmetickou starostlivosťou.

 

Ako je to s lupinami

Suchá pokožka hlavy a lupiny spolu idú často ruka v ruke. Pokiaľ nájdeme vo vlasoch odlupujúce sa šupinky, obvykle máme hneď jasno. Pozor ale, tento problém má dve rôzne podoby - takzvané suché a mastné lupiny.

Suché lupiny, ako už názov napovedá, majú čo do činenia práve so suchou pokožkou hlavy. Sú biele alebo sivé a drobnejšie. Spôsobuje ich zlá hydratácia pokožky aj nedostatočná tvorba kožného mazu.

Pokiaľ sa vám zdá, že vás trápi suchá pokožka hlavy a mastné vlasy, pôjde pravdepodobne o trochu iný problém. V tomto prípade sa totiž v skutočnosti pokožka mastí až príliš. Vznikajú mastné lupiny, ktoré sú žltkasté a väčšie. Tiež sa horšie odlupujú, takže skôr priľnú na hlave a ťažko sa vyčesávajú.

Ak vás postihnú lupiny, uvedomte si najskôr, o aký druh ide, aby ste v boji proti nim zvolili správny prípravok. Prípadne môžete siahnuť po takom, ktorý si poradí s oboma typmi. Tým je napríklad VENIRA prírodný šampón proti lupinám. Účinne vás zbaví ako suchých, tak mastných lupín, upokojí podráždenú pokožku a navyše sa postará o potrebnú výživu aj lesk vašich vlasov.

 

Čo suchú pokožku hlavy spôsobuje

Ak sa so suchou pokožkou hlavy stretávate, na vine môže byť celý rad príčin:

Príliš časté umývanie – svoje vlasy by sme samozrejme mali udržiavať v čistote, ale všetkého veľmi škodia. Každodenným umývaním prichádza pokožka hlavy o maz, ktorý je v určitej miere prirodzený a potrebný. Pristupujte teda k umývaniu vlasov dvakrát alebo trikrát týždenne, to je akurát. Vyvarujte sa tiež príliš horúcej vode, ktorá môže k vysušovaniu pokožky prispieť.

Nadužívanie fénu a podobných prístrojov - časté užívanie fénu, ale aj kulmy alebo žehličky na vlasy nie je pre pokožku hlavy práve ideálne. Ak trpíte na jej vysušovanie, skúste tieto prístroje obmedziť, alebo aspoň používať na nižší stupeň, ktorý je k vlasom predsa len citlivejší.

Vplyvy počasia – či už sa jedná o priame slniečko, alebo naopak o suchý a studený vzduch, pokožka hlavy dostáva zabrať a môže sa nadmerne vysušovať. Neprospieva jej najmä striedanie teplôt - teplý vzduch z radiátorov vo vykúrenej miestnosti a následný prechod von do mrazu. Dbajte teda na to, aby ste v každom ročnom období používali vhodné kozmetické prostriedky, ktoré vaše vlasy proti rozmarom počasia ochránia.

Nesprávna životospráva - suchú pokožku môže zapríčiniť nedostatočný pitný režim aj chýbajúce vitamíny a minerálne látky. Dôležitý je predovšetkým zinok, omega 3 mastné kyseliny alebo vitamín A. Doprajte si preto dostatok ovocia a zeleniny, ryby, oriešky alebo celozrnné pečivo. Naopak sa vyhnite cukrom, alkoholu a cigaretám.

Nevhodná kozmetika - nadmerné vysušovanie pokožky môžu mať na svedomí aj zle zvolené kozmetické produkty. Čítajte zloženie a vyvarujte sa tých, ktoré obsahujú alkohol. Radšej dajte prednosť čisto prírodným ingredienciám. Šampón nezabudnite vždy dôkladne umyť – jeho zvyšky by totiž opäť zapríčinili vysušovanie kože.

Alergia - niekedy sa môže stať, že aj sebelepšie vybraný kozmetický prípravok nesadne a spôsobí alergickú reakciu. Ak vás trápi podráždená a suchá pokožka po použití nového produktu, vedzte, že ho budete musieť odteraz vynechať.

Vek s pribúdajúcimi rokmi má pokožka tendenciu byť suchšia. O to viac pozornosti by sme mali starostlivosť o ňu venovať.

Zdravotné problémy - suchá a olupujúca sa pokožka môže byť príznakom kožného ochorenia – napríklad psoriázy alebo ekzému. V takom prípade vyhľadajte v prvom rade pomoc lekára.

 

Ako sa o suchú pokožku hlavy starať

Niektoré z príčin spomínaných vyššie máme vo svojich rukách, s inými bohužiaľ veľa nenarobíme. Sústreďme sa ale na to, čo zmeniť môžeme. Sem patrí predovšetkým správne zvolená kozmetika. Šampón a kondicionér je základ, ale nezabudnite ani na vlasovú masku, prípadne ďalšie produkty.

Ako by taká starostlivosť o suchú pokožku hlavy mohla vyzerať? Začnite VENIRA prírodným šampónom pre suché a poškodené vlasy. Dlhodobo zlepšuje hydratáciu pokožky, regeneruje zničené vlasy a zabraňuje budúcemu štiepeniu končekov.

Potom môžete vlasy ošetriť VENIRA bezoplachovým kondicionérom, ktorý taktiež hydratuje a dodá vašim vlasom potrebnú výživu.

Na suchú pokožku hlavy je vynikajúci aj VENIRA BIO moringový olej. Uľaví od nepríjemného svrbenia, zbaví vás lupín a vy sa budete môcť tešiť z krásnych a zdravých vlasov, ktorým nebude chýbať pružnosť ani lesk.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy