Na čo pomáha pestrec mariánsky?
Pestrec mariánsky, známy tiež ako liečiteľ pečene, je významná bylina s mnohoročnou históriou v tradičnej čínskej medicíne. Ponúka široké spektrum zdravotných benefitov od detoxikácie pečene až po ochranu tela pred voľnými radikálmi.
Zaujíma vás, ako táto prírodná rastlina môže zlepšiť váš zdravotný stav? Preskúmajte pomocou nášho článku tajomstvo, ktoré sa v pestreci ukrýva a objavte jeho jedinečné a roky odskúšané účinky!
Čo je to pestrec mariánsky a prečo je tak populárny?
Silybum marianum predstavuje latinský názov pestreca mariánskeho alebo jednoročné, prípadne dvojročné rastliny pochádzajúce zo Stredomoria, odkiaľ sa vďaka jej obľube rozšírila do všetkých kútov sveta. V našich končinách uvidíte pestrec rásť predovšetkým pozdĺž ciest av blízkosti záhrad či kompostov.
Pestrec patrí do čeľade bodliakovitých a neprehliadnuteľný je hlavne vďaka svojmu výraznému a typickému fialovému kvetu s ostňami. Odtiaľ pramenia aj jeho ľudové názvy, ako bodliak pestrý, bodliak ostrý alebo Kristova koruna. Historicky bol používaný na podporu zdravia pečene a tráviaceho systému, inak tomu nie je ani dnes. A prečo je pestrec vlastne toľko populárny?
Práve jeho mnohostranné účinky dodávajú pestreci na popularite medzi všetkými druhmi bylín. Jedným z hlavných dôvodov môže byť aj jeho schopnosť detoxikovať a regenerovať zanesenú pečeň. Pestrec je okrem toho pôvodcom silných antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
Účinné látky obsiahnuté v pestreci
Pestrec mariánsky je bohatý na širokú škálu účinných látok, ktoré mu prepožičiavajú liečivé vlastnosti a ďalšie zdravotné benefity. Medzi tie najznámejšie patria:
Silymarín - jedná sa o komplex bioaktívnych látok obsiahnutých v semenách pestreca považovaných za jeho hlavnú aktívnu zložku. Silymarín má silné antioxidačné vlastnosti a je kľúčovým faktorom v ochrane pečene pred poškodením voľnými radikálmi.
Silybín - predstavuje hlavnú zložku silymarínu známu pre svoje protizápalové vlastnosťami. Rovnako ako silymarín chráni pečeň a podporuje detoxikáciu organizmu.
Silidianín a silikristín - sú dva z troch hlavných flavonolignanov, ktoré tvoria silymarín. Ide o účinné antioxidanty prispievajúce k celkovému ochrannému a detoxikačnému účinku pestreca.
Okrem týchto hlavných účinných látok plody pestreca obsahujú aj bielkoviny a rastlinné oleje, antioxidanty (kvercetín a vitamín E), aminokyseliny, jednoduché cukry, biogénne amíny (histamín a tyramín), silice alebo horčiny. Ďalej potom steroly, karotenoidy a nenasýtené mastné kyseliny (kyselinu linolovú).
Na čo je dobrý pestrec
Bojuje proti voľným radikálom
Pestrec mariánsky dokáže ako silný prírodný antioxidant likvidovať voľné radikály, ktoré v našom tele spôsobujú oxidačný stres. Ten škodí nášmu telu na bunkovej úrovni a je jednou z najčastejších príčin predčasného starnutia pokožky.
Oxidačný stres potom môže mať za následok tvorbu vrások, zašednutý tón pleti, rozšírenie vyrážok a ďalších nedokonalostí. Pri vlasoch zase spôsobuje ich vysúšanie a nadmerné vypadávanie.
Podporuje činnosť a regeneráciu pečene
O pestreci sa však hovorí predovšetkým vďaka priaznivému pôsobeniu obsiahnutého silymarínu a rastlinných olejov na trávenie, funkciu pečene a ich regeneráciu.
Silymarín totiž dokáže zlepšiť metabolizmus pečeňových buniek, prispieť k stabilizácii bunkovej membrány a podporiť regeneráciu pečeňového tkaniva.
Hepatoprotektívne pôsobenie silymarínu, teda schopnosť chrániť pečeňové tkanivo, umožňuje využiť pestrec aj na podporu regenerácie silne poškodenej pečene, u bývalých alkoholikov, drogovo závislých, alebo pacientov po chemoterapii.
Prispieva k prečisteniu organizmu
Pestrec je obľúbeným prostriedkom pre detoxikáciu pečene, ktorá dostáva zabrať vplyvom nezdravého životného štýlu. V procese prečistenia zbavíte svoje telo nahromadených toxínov, čím posilníte prirodzenú obranyschopnosť svojho organizmu a podporíte svoje celkové zdravie.
Úsilie pestreca sa oplatí podporiť zelenými potravinami, ako je napríklad chlorella a spirulina. Tie obsahujú aminokyseliny prispievajúce k eliminácii ťažkých kovov, ktoré predstavujú jednu z najväčších hrozieb nielen pre pečeň, ale pre celý organizmus.
Tip: Chcete sa o zelených superpotravinách dozvedieť viac informácií? Prečítajte si náš článok o super greens, v ktorom popisujeme najzaujímavejšie účinky chlorelly, spiruliny a zeleného jačmeňa na ľudské zdravie.
Podporuje domácu liečbu žlčových kameňov
Žlčník je orgán hruškovitého tvaru fungujúci ako zásobáreň žlče, ktorá sa následne využíva v procese trávenia. Žlčník spája pečeň s tenkým črevom, ktorému pomáha so spracovaním tukov.
Vo chvíli, keď skonzumujete tuky, hormóny vyšlú signál žlčníka, aby uvoľnil uloženú žlč, ktorá vedie cez žlčové cesty do dvanástnika - prvej časti tenkého čreva. Žlč v tomto procese pomáha aj s absorpciou vitamínov rozpustných v tukoch as ich prenosom po tele.
Pokiaľ vo veľkej miere konzumujete tučné jedlá a pokrmy plné cukrov a bielej múky, môžu vám v žlčníku vzniknúť žlčové kamene. Práve pestrec je bylinkou, ktorá vám môže pomôcť s domácou liečbou tejto poruchy žlčníka.
Ako správne užívať pestrec?
Najspoľahlivejším variantom z pohľadu generácie obsahu účinných látok je užívanie extraktu získavaného zo semien, respektíve plodov pestreca. K menej spoľahlivým variantom patrí olej, ktorý sa lisuje za studena zo semien a čaj pripravený z plodov a listov.
Pestrec môžete užívať ráno alebo večer spoločne s jedlom. V takom prípade môže zmierniť prípadné zažívacie problémy a podporiť trávenie horšie stráviteľných pokrmov.
Aby ste sa dočkali všetkých efektov popísaných vyššie, pestrec by ste mali užívať aspoň jeden mesiac v kuse. Potom je vhodná týždenná pauza. V prípade potreby môžete kúru zopakovať a to až dvakrát alebo trikrát ročne.
Pre koho nie je používanie vhodné?
Pestrec mariánsky nie je vhodný pre:
- tehotné a dojčiace ženy
- deti
- osoby s vysokým krvným tlakom
- jedincov trpiacich závažnými chorobami
Pokiaľ si nie ste istí tým, či je pre vás pestrec vhodný, konzultujte jeho užívanie so svojím ošetrujúcim lekárom.
Našli ste v článku chybu?
Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ihneď sa pustíme do opravy.