Dojčíte a padajú vám vlasy? Vieme, aké vitamíny a minerálne látky vám chýbajú
Vypadávanie vlasov je témou mnohých novopečených mamičiek. Ide o situáciu nepríjemnú, ale treba dodať, že nijako výnimočnú - s nadmerným vypadávaním vlasov po pôrode má skúsenosť až 50% žien. Dnes sa dozviete, čo nadmerné vypadávanie vlasov vyvoláva a pridáme aj niekoľko tipov, ako mu úspešne čeliť.
Prečo po pôrode a počas dojčenia padajú vlasy?
Po pôrode dochádza u žien k zníženiu hormónov estrogénu a progesterónu, čím sa do tela vysiela signál, že tehotenstvo skončilo. Práve náhla zmena hladiny hormónov vedie k zníženiu kvantity a kvality vlasov.
Čo je to Telogén effluvium?
Telogén effluvium je druhou najčastejšou formu vypadávanie vlasov diagnostikovanú dermatológmi. Ide o jav vyvolaný stresom, šokom alebo hormónmi.
Vlasový cyklus (detailne popísaný napríklad v článku tu) zahŕňa štyri rastové fázy vlasov. Práve Telogén effluvium súvisí s telogénnou, teda kľudovou fázou, ktorá štandardne trvá tri až štyri mesiace. Folikul prestáva byť aktívny a regeneruje sa. U zdravého človeka sa v tejto fáze nachádza až 14% všetkých vlasov.
V dôsledku vyvolania Telogén effluvium sa spomaľuje rastová fáza, čo znamená, že ďalšími etapami prechádza menej vlasov. Kvôli tomu sa do telogénnej fázy dostáva až 30% všetkých vlasových vlákien, teda prakticky dvojnásobok bežného množstva.
V praxi môže trvať šesť až dvanásť mesiacov, kým sa hladina hormónov spoločne s vlasovým cyklom vráti späť do normálu.
Čo môžete s padaním vlasov v priebehu dojčenia urobiť?
Rozhodne nič nepokazíte účinnou prevenciou zameranou nielen na posilnenie vlasového vlákna, ale aj na:
- podporu psychickej pohody
- zníženie miery únavy a vyčerpania
- posilnenie imunitného systému
- ochranu buniek pred oxidatívnym stresom
- udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi
- podporu normálnej krvotvorby
Všetky požiadavky do jedného spĺňajú VENIRA vitamíny pre dojčiace ženy. Sú prírodné, majú lahodnú marhuľovú príchuť, nie sú sladené cukrom a neobsahujú žiadny lepok a laktózu.
Ako je to s vlasmi v priebehu tehotenstva?
Je bežné, že v tehotenstve sa vypadávanie vlasov dočasne obmedzí. Budete si všímať, že vaše vlasy sú nebývalo husté, zdravé a lesklé. Za toto príjemné prekvapenie vďačíte rastúcej hladine hormónu estrogénu, ktorý predlžuje rastovú fázu vlasových vlákien, ktorá by za normálnych okolností už dávno vypadla.
Napriek tomu, že vás v priebehu tehotenstva nebude trápiť nadmerné vypadávanie vlasov, môžete sa stretávať s fyzickým aj psychickým vyčerpaním, bolesťami hlavy, únavou, opuchom nôh a prudkými zmenami nálad. Veľakrát sú na vine chýbajúce minerály a vitamíny, ktoré by nastávajúce mamičky podporili v období tehotenstva, kedy musia fungovať doslova za dvoch.
Telo ženy musí v priebehu tehotenstva zaistiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov nielen pre seba, ale aj vyvíjajúce sa bábätko. Z toho dôvodu sa oplatí siahnuť po vitamínovej zmesi, ktorá obsahuje všetko, čo žena v priebehu 1–3 trimestra potrebuje.
Ako dlho trvá padanie vlasov po pôrode a dojčení?
Kedy sa po pôrode a dojčení vráti všetko do normálu nemožno s presnosťou povedať, pretože každá žena je jedinečná a na každú z nich môže mať tehotenstvo i dojčenie iný vplyv.
Všeobecne sa však dá povedať, že väčšina žien zažíva zvýšené padanie vlasov počas prvých troch až šiestich mesiacov po pôrode. Padanie vlasov je často najvýraznejšie okolo tretieho až štvrtého mesiaca po pôrode, keď telo prechádza významnými hormonálnymi zmenami. Hneď ako sa hormonálne hladiny začnú stabilizovať, čo obvykle trvá šesť až dvanásť mesiacov po pôrode, padanie vlasov by sa malo postupne znižovať.
Počas tejto doby sa rastový cyklus vlasov vracia do normálu, čo znamená, že nové vlasy začnú rásť a staré vlasy prestanú nadmerne vypadávať.
Ako zamedziť padaniu vlasov, lámaniu nechtov a zhoršeniu stavu pleti?
1. Pamätajte, že vyvážený jedálniček je základ
Čo na vypadávánie vlasov? Nastávajúce mamičky by mali všetky vitamíny a minerály dodávať telu formou bohatej, pestrej a hlavne vyváženej stravy, ktorá zaistí prísun všetkých nenahraditeľných látok.
Jednou z najdôležitejších aktívnych látok je kyselina listová (= vitamín B9), ktorá napomáha k zníženiu miery únavy a vyčerpania a prispieva k normálnej krvotvorbe. Bohato obsiahnutá je napríklad v špenáte, keli, brokolici a kapuste. Nedostatok vitamínu B9 spôsobuje slabosť, únavu a napríklad aj výkyvy nálad.
U mnohých vitamínov a minerálov môže byť ťažké zaistiť dostatočný prísun iba zo stravy, a tak prichádzajú na rad doplnky stravy v špeciálnej verzii pre tehotné a dojčiace mamičky, ktoré by mali byť s ohľadom na citlivé obdobie tehotenstva a dojčenia prírodné.
2. Doprajte svojmu telu nenahraditeľné vitamíny a minerály v jednej porcii
Spomínanú kyselinu listovú a ďalších 24 prírodných látok, ktoré sa svojim vzájomným pôsobením podieľajú na udržaní komfortu mamičiek i bábätka, nájdete vo vitamínovom komplexe pre tehotné a dojčiace ženy.
Okrem kyseliny listovej je pre nastávajúce a novopečené mamičky dôležité železo, vápnik, horčík, jód, vitamín D3, zinok a omega 3 mastné kyseliny.
3. Nezabúdajte na kolagén
Keďže základnou stavebnou bielkovinou kože je kolagén, a od stavu pokožky sa odvíja aj kondícia vlasov, je dôležité podporovať jeho tvorbu, pretože môže vlasovým vláknam pomôcť k rýchlejšej regenerácii.
Aj z toho dôvodu sme vzali náš bestseller – kolagénový drink a jeho zloženie upravili do špeciálnej verzie pre všetky tehotné a dojčiace mamičky. Tento lahodný nápoj vám pomôže udržať normálny stav vlasov, nechtov, pleti a zubov.
Zistite ďalšie benefity kolagénu v našom predchádzajúcom článku.
4. Sústavná starostlivosť
Vlasom prospeje, ak ich nebudete kulmovať a žehliť. Do sucha ich fúkajte iba po aplikácii ochranného prípravku pred teplom. Obmedzte používanie stylingových prípravkov.
Prípravky na vypadávanie vlasov vám môžu pomôcť. Na vlasy aplikujte prírodnú kozmetiku. Používajte šampón na podporu rastu vlasov, ktorý môžete striedať so šampónom proti vypadávaniu vlasov. Vždy používajte aj kondicionér, ktorý vyberajte podľa typu svojich vlasov.
Pravidelne si doprajte masáž pokožky hlavy. Podporíte tým rast vlasov a stimulujete činnosť mazových žliaz, ktoré prispievajú k hydratácii kože.
Pokiaľ sa chcete dozvedieť o ďalších príčinách vypadávania vlasov a o produktoch na zamedzenie ich padaniu, prečítajte si náš článok s názvom TOP produkty na vypadávanie vlasov.
Tehotenstvo a dojčenie môže zamávať aj s kvalitou vašej pleti a nechtov. S vlasovými a pleťovými problémami vám pomôžu vitamíny a minerály obsiahnuté v kapsuliach. Podporiť zdravie a kvalitu vlasov však môžete aj konzumáciou potravín bohatých na vápnik (orechy, jogurt, syr, listová zelenina), kyselinu askorbovú (citrusy, zemiaky, paradajky) a vitamíny skupiny B (strukoviny, hydinové mäso, mliečne výrobky, obilniny).
Pre zdravú a krásnu pleť bez problémov je dôležitá správna ošetrujúca rutina, ktorá bude rešpektovať váš geneticky daný typ pleti a jej momentálne potreby. Viac o správnej starostlivosti o pleť sa dozviete v našom článku Čistenie pleti v pohodlí domova.
Zaujímavosti o padaní vlasov po pôrode a počas dojčenia
1. Padanie vlasov u žien po pôrode je spôsobené predovšetkým poklesom estrogénu a progesterónu, nie dojčením. Dojčenie však môže mierne spomaliť návrat vlasov do normálneho rastového cyklu.
2. Padanie vlasov po pôrode a počas dojčenia nie je známkou zlého zdravia, ale ide o normálny a prirodzený proces, ktorým prechádza mnoho žien.
3. Dojčenie je nielen prospešné pre dieťa, ale pomáha aj matke. Počas dojčenia sa telo matky prirodzene čistí od nadbytočných hormónov a ďalších látok nahromadených počas tehotenstva. Tento proces môže ovplyvniť nielen padanie vlasov, ale aj celkový stav pokožky a nechtov.
4. Aj keď nedostatok vitamínov a minerálov môže prispievať k padaniu vlasov, nie je to jediný faktor. Hormonálne zmeny, stres, nedostatok spánku a fyzická vyčerpanosť po pôrode zohrávajú tiež veľkú úlohu.
5. Hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za produkciu materského mlieka, môže tiež ovplyvniť rast vlasov. Zvýšená hladina prolaktínu môže spôsobiť skrátenie rastovej fázy vlasov a tým prispieť k ich vypadávaniu.
6. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, železo, zinok a vitamíny skupiny B môže podporiť zdravie vlasov. Losos, avokádo, orechy, semienka a listová zelenina sú skvelými zdrojmi týchto živín.
Čo si z článku odniesť?
Vypadávanie vlasov u žien po pôrode a počas dojčenia je úplne prirodzené. Tehotenstvo je pre telo fyzicky namáhavé a ženy si prechádzajú veľkými hormonálnymi zmenami, ktoré spôsobujú padanie vlasov a môžu spomaľovať ich opätovný rast. Našťastie existujú vitamíny na vypadávanie vlasov pre tehotné a dojčiace mamičky, ktoré vám s padaním vlasov pomôcť.
Ako ešte zabrániť vypadávaniu vlasov? Zamerajte sa aj na kvalitnú starostlivosť o vlasy a dbajte na zdravý životný štýl. Zvýšenú starostlivosť venujte aj pleti a nechtom, ktoré môže pôrod a dojčenie tiež negatívne poznamenať.
V prípade, že vás trápi extrémne padanie vlasov aj dlhšiu dobu po pôrode a po dojčení, poraďte sa so svojím lekárom.
Našli ste v článku chybu?
Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ihneď sa pustíme do opravy.